via ferrata
Źródło: canva.com

Szkolenie na via ferracie na Słowacji już w tym miesiącu

Polar Sport Adventures organizuje nowe dwudniowe szkolenie na via ferratach 25-26 czerwca. Tym razem na miejsce wyprawy wybrano Słowację: Małą Fatrę – Martinské Hole oraz Kremnicką Skałę.

„Via ferrata”, z włoskiego „żelazna droga”, to szlak wspinaczkowy, który jest wyposażony w stalowe liny poręczowe służące asekuracji w trakcie jego pokonywania. W języku polskim możemy spotkać określenie „żelazna perć”. Najpopularniejsze via ferraty znajdziemy w Dolomitach, gdzie historia powstania tych szlaków sięga I Wojny Światowej. Wybudowano je, by ułatwić żołnierzom poruszanie się w czasie walk między Królestwem Włoch a Austro-Węgrami. Via ferraty spotkamy również w Austrii, Szwajcarii, Francji i Niemczech, kilka również poza Europą. W Polsce dostępny jest jeden szlak – Krucze Skały w Sudetach.

Pierwszy dzień szkolenia w Słowacji to urozmaicona wspinaczka po Kremnickiej Skale, od najłatwiejszych tras opisanych literą A po te najtrudniejsze F. Częścią tej via ferraty jest otwarty w 2019 roku „tybetański mostek” – najdłuższy most linowy na Słowacji (80 m).

Dzień drugi przeznaczony jest na przejście najstarszej via ferraty na Słowacji. Celem będzie Martinské Hole w paśmie górskim Mała Fatra. Na szlaku nie zabraknie emocjonujących przejść technicznych po stopniach i klamrach, wiszących mostków oraz drabinki.

Uczestnicy mogą liczyć na szkolenie na najwyższym profesjonalnym poziomie, ponieważ przewodnikiem będzie Kuba Dąbrowski – doświadczony instruktor wspinaczki i narciarstwa zjazdowego, Przewodnik Tatrzański i Międzynarodowy Przewodnik Górski oraz przede wszystkim prawdziwy pasjonat turystyki wysokogórskiej. Od najlepszych warto się uczyć!

Organizatorzy podkreślają również, że koniecznym wymaganiem uczestnictwa w szkoleniu jest bardzo dobra kondycja i górskie doświadczenie – wyjścia na via ferraty nie są najłatwiejsze.

Więcej szczegółów na stronie organizatora.

Źródło: Polar Sport Adventures

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówIgrzyska Olimpijskie Paryż 2024 4 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: jest harmonogram konkurencji wspinaczkowychMiędzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił właśnie harmonogram rywalizacji w poszczególnych dyscyplinach na letnich Igrzyskach Olimpijskich w...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
Szczyt Makalu 13 maj 2022
Lilianna Błazenek
Adrian Ballinger jako pierwszy zjechał na nartach z MakaluWczoraj pisaliśmy o rekordzie Karla Egloffa i Nicolasa Mirandy, którzy w poniedziałek 9 maja zaliczyli najszybsze wejście na Makalu (8481 m), a...
Filip Babicz na Północnym Filarze Piz Badile 13 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Jest film z rekordowego przejścia Północnego Filara Piz Badile przez Filipa Babicza – trzymajcie się mocno!W rocznicę pokonania Północnego Filara Piz Badile w rekordowym czasie 42 minut 52 sekund, Filip Babicz wreszcie udostępnia na swoim kanale...
Sam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...
Via ferrata 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najlepsze via ferraty w Europie: dokąd jechać?Jeśli wędrówki po wysokogórskich szlakach nie dostarczają Ci już dostatecznie dużo adrenaliny, ale wciąż jeszcze nie jesteś gotowy na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje