The North Face Nowa kolekcja
Wyprawa na Siula Grande
Źródło: Matteo Della Bordella facebook

Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula Grande

Jeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w składzie: Matteo Della Bordella, Stefano Cordaro, Alessandro Zeni, Marco Majori wraz z naszym utytułowanym wspinaczem Filipem Babiczem wyruszyła do Peru z planem wytyczenia nowej drogi na wschodniej ścianie Siula Grande (6344 m) w Andach. Wyprawa ma potrwać 45 dni.

Siula Grande to jeden z najbardziej imponujących szczytów łańcucha Huayhuash, z pionowymi ścianami śniegu, lodu i skał, który wystawia na próbę najlepszych wspinaczy na świecie.

Po raz pierwszy góra została zdobyta w lipcu 1936 roku, kiedy to niemiecko-austriacki team w składzie Arnold Awerzger i Erwin Schneider wszedł na szczyt północną granią.

Siula Grande stało się jednak naprawdę sławne w 1985 roku, kiedy Joe Simpson i Simon Yates z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wspięli się na ogromną pionową zachodnią ścianę góry. Podczas zejścia północną granią Joe uległ poważnemu wypadkowi, a ich historia przetrwania stała się jedną z najciekawszych w dziejach alpinizmu. Opowieść przedstawiona potem przez samego Simpsona w książce „Dotknięcie pustki” stała się kanwą filmu „Czekając na Joe”, jednego z niewielu wysokobudżetowych filmów wspinaczkowych, który doceniają nawet prawdziwi alpiniści.

Ściana wschodnia Siula Grande została zdobyta dopiero w 2016 roku przez francuski duet Didier Jourdain i Max Bonniot. Ich wspinaczka w stylu alpejskim trwała 5 dni – korzystali tylko z naturalnej asekuracji. Trasa (1400 m, ED 6c WI5), którą przemierzyli, została nazwana Le Bruit Des Glacons – omija jednak potężną ścianę centralną.

Rok później, w 2017 r., włoscy alpiniści Matteo Della Bordella, Tito Arosio i Matteo Bernasconi (Bernasconi zginął w 2020 roku w lawinie w Alpach) podjęli próbę zdobycia centralnej części ściany wschodniej. Niestety ten wyczyn im się nie udał. Zmienili plany i postanowili wytyczyć nową drogę na filarze wschodnim, zaczynając na lewo od linii francuskiej z 2016 roku. Bordella i jego partnerzy mieli niestety niewiele informacji o trasie, a w efekcie i tak musieli się wycofać z powodu nadciągającej burzy śnieżnej.

Mateo Della Bordella z nową ekipą, w której składzie jest nasz Filip Babicz, wraca teraz na Siula Grande z zamiarem wytyczenia nowej drogi na szczyt.

Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy!

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...
Rafał Fronia 19 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Rafał Fronia samotnie na szczycie Broad PeakBroad Peak (8051 m n.p.m.) to szczyt, którego zdobycie jest marzeniem wielu wspinaczy. Dla Rafała Froni stanowił swoiste wyzwanie – dopiero...
Bhagirathi fot. Andrzej Życzkowski 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego rusza w Himalaje Garhwalu26 września rozpocznie się kolejna duża wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy. Tym razem ośmioosobowa ekipa wyruszy w Himalaje...
Nirmal Purja na Mount Everest 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nirmal Purja bije kolejne rekordy w Himalajach!Nirmal Purja, nepalski wspinacz i himalaista, nie przestaje zaskakiwać i łamie kolejne bariery w Himalajach.
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: siostry Kałuckie na podium, Aleksandra wygrywa sezonW miniony weekend odbyły się w indonezyjskiej Dżakarcie finałowe zawody Pucharu Świata 2022 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas....
Projekt Cimbing4Climate 28 listopad 2022
Lilianna Błazenek
82 alpejskie szczyty w 78 dni – w ważnym celuPodczas gdy wielu alpinistów chwali się zdobyciem wszystkich 82 alpejskich czterotysięczników, zaledwie garstce udało się to zrobić podczas...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje