Wyprawa na Siula Grande
Źródło: Matteo Della Bordella facebook

Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula Grande

Jeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w składzie: Matteo Della Bordella, Stefano Cordaro, Alessandro Zeni, Marco Majori wraz z naszym utytułowanym wspinaczem Filipem Babiczem wyruszyła do Peru z planem wytyczenia nowej drogi na wschodniej ścianie Siula Grande (6344 m) w Andach. Wyprawa ma potrwać 45 dni.

Siula Grande to jeden z najbardziej imponujących szczytów łańcucha Huayhuash, z pionowymi ścianami śniegu, lodu i skał, który wystawia na próbę najlepszych wspinaczy na świecie.

Po raz pierwszy góra została zdobyta w lipcu 1936 roku, kiedy to niemiecko-austriacki team w składzie Arnold Awerzger i Erwin Schneider wszedł na szczyt północną granią.

Siula Grande stało się jednak naprawdę sławne w 1985 roku, kiedy Joe Simpson i Simon Yates z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wspięli się na ogromną pionową zachodnią ścianę góry. Podczas zejścia północną granią Joe uległ poważnemu wypadkowi, a ich historia przetrwania stała się jedną z najciekawszych w dziejach alpinizmu. Opowieść przedstawiona potem przez samego Simpsona w książce „Dotknięcie pustki” stała się kanwą filmu „Czekając na Joe”, jednego z niewielu wysokobudżetowych filmów wspinaczkowych, który doceniają nawet prawdziwi alpiniści.

Ściana wschodnia Siula Grande została zdobyta dopiero w 2016 roku przez francuski duet Didier Jourdain i Max Bonniot. Ich wspinaczka w stylu alpejskim trwała 5 dni – korzystali tylko z naturalnej asekuracji. Trasa (1400 m, ED 6c WI5), którą przemierzyli, została nazwana Le Bruit Des Glacons – omija jednak potężną ścianę centralną.

Rok później, w 2017 r., włoscy alpiniści Matteo Della Bordella, Tito Arosio i Matteo Bernasconi (Bernasconi zginął w 2020 roku w lawinie w Alpach) podjęli próbę zdobycia centralnej części ściany wschodniej. Niestety ten wyczyn im się nie udał. Zmienili plany i postanowili wytyczyć nową drogę na filarze wschodnim, zaczynając na lewo od linii francuskiej z 2016 roku. Bordella i jego partnerzy mieli niestety niewiele informacji o trasie, a w efekcie i tak musieli się wycofać z powodu nadciągającej burzy śnieżnej.

Mateo Della Bordella z nową ekipą, w której składzie jest nasz Filip Babicz, wraca teraz na Siula Grande z zamiarem wytyczenia nowej drogi na szczyt.

Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy!

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTim Howell skacze z Matterhorn 17 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Wspiął się na sześć północnych alpejskich ścian, a potem z nich skoczyłBrytyjczyk Tim Howell poinformował w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że po latach prób zakończył swoje wyzwanie: udało mu się...
25 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Kot i ulubiony Maternhorn. Kacper Tekieli ma swoją tablicę pod OsterwąTo było piękne i wzruszające spotkanie ludzi gór oraz przyjaciół Kacpra i Justyny. W sobotę na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w...
Matterhorn od strony włoskiej 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Matterhorn: wspinacze uratowani, ale surowo ukaraniZamknięcie drogi na Matterhorn od strony włoskiej to kolejny skutek zmian klimatycznych nękających Alpy szczególnie mocno w tym sezonie....
XXIX Przegląd Filmów Alipinistycznych 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy RutkiewiczW dniach 6 - 8 maja 2022 roku odbędzie się 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd tematycznie będzie związany...
via ferrata 3 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Szkolenie na via ferracie na Słowacji już w tym miesiącuPolar Sport Adventures organizuje nowe dwudniowe szkolenie na via ferratach 25-26 czerwca. Tym razem na miejsce wyprawy wybrano Słowację: Małą...
Bartosz Ziemski na Broad Peak 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zjechał na nartach ze szczytu Gaszerbrum II jako pierwszy Polak!Bartosz Ziemski, członek wyprawy Beskid Expedition Team, która w czerwcu wyruszyła do Karakorum, 27 lipca rano stanął na szczycie Gaszerbrum II...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje