Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021
Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do gruzińskiego zespołu za wytyczenie nowej drogi na Saraghar Northwest (7300 m n.p.m.) w pakistańskim Hindukuszu oraz do Belga Seana Villauoeva O'Dricolla za solowy trawers Fitz Roya (Moonwalk Traverse) w Patagonii. Nagroda specjalna została przyznana ukraińskiemu zespołowi za przejście na Annapurnie III (7555 m n.p.m).
Jury uznało dwa przejścia za całkowicie czyste technicznie, odzwierciedlające w 100% ducha nagrody.
Pierwsza z nagród trafi do gruzińskiego zespołu w składzie: Archil Badriashvili, Baqar Gelashvili i Giorgi Tepnadze, który pomiędzy 3 a 10 września 2021 roku dokonał wejścia północno-zachodnią ścianą na niezdobyty wcześniej szczyt Saraghar Northwest w Hindukuszu w północnym Pakistanie, niedaleko granicy z Afganistanem.
W uzasadnieniu przyznania nagrody jury wymieniło m.in. wybór wysokiego niezdobytego szczytu w mniej znanym rejonie oraz ściany, której nikt wcześniej nie próbował przejść, konwencjonalne podejście do wspinaczki, nieliczny zespół, długie podejście w czysto alpejskim stylu ze znacznymi trudnościami technicznymi oraz potrzebę wysokiego poziomu zaangażowania ze strony wspinaczy – wszystko to, co oddaje ducha Piolets d'Or.
Druga z głównych nagród została przyznana Seanowi Villauoevie O'Dricollowi za niewiarygodny samotny pierwszy kompletny trawers z południa na północ masywu Cerro Fitz Roy. Przejście, którego dokonał pomiędzy 5 a 10 lutego zeszłego roku, nazwał Moonwalk Traverse.
Moonwalk Traverse to rewers słynnego Fitz Traverse, którego autorami byli Amerykanie Tommy Caldwell i Alex Honnold. W lutym 2014 roku duet wykonał trawers grzbietowy o długości ponad 5 km i przewyższeniach sięgających 4 km, tak bardzo pożądany przez lata przez alpinistów, przecinając całą grupę Fitz Roya z północy na południe. W 2015 roku za swój wyczyn Amerykanie zostali nagrodzeni Złotym Czekanem.
Jury doceniło belgijskiego wspinacza oczywiście za jego niezwykły solowy wyczyn, ale też za eleganckie przejście oraz wybitny styl, łączący wspinaczkę techniczną, wytrzymałość, zaangażowanie psychiczne i znaczące patagońskie doświadczenie.
Jury postanowiło przyznać również nagrodę specjalną zespołowi z Ukrainy w składzie Nikita Balabanow, Michail Fomina i Wiaczesław Poleżajko, którzy 6 listopada 2021 roku, po 19 dniach wspinaczki, stanęli na szczycie Annapurny III. Długo oczekiwane pierwsze wejście południowo-wschodnim grzbietem Annapurny III zostało powszechnie uznane za jedno z największych osiągnięć himalaizmu w ciągu ostatnich lat i wydawało się murowanym kandydatem do zdobycia Złotego Czekana. Niestety kontrowersje wzbudziło użycie śmigłowca, który podjął zespół w trakcie zejścia, ponieważ okazało się ono niezwykle niebezpieczne. Potem wykonano jeszcze jeden lot po sprzęt do bazy (tragarze nie podejmowali się transportu sprzętu do obozu bazowego, ponieważ uważali tę drogę za zbyt trudną). W obliczu zmian klimatycznych na świecie jury uznało użycie śmigłowca za nie do końca etyczne i niezgodne z przesłaniem nagrody Piolets d’Or. Zgodziło się jednak, że z punktu widzenia wspinaczki zdobycie Annapurny III nową drogą jest jednym z ważniejszych przejść ostatnich lat i postanowiło nagrodzić wyczyn nagrodą specjalną.
Tegoroczne rozdanie Złotych Czekanów, najbardziej prestiżowych nagród w świecie alpinizmu, odbędzie się 17-20 listopada, drugi rok z rzędu w Briançon we Francji.
Źródło: Piolets d’Or