Złote Czekany 2022
Źródło: Piolets d’Or 2022

Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021

Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do gruzińskiego zespołu za wytyczenie nowej drogi na Saraghar Northwest (7300 m n.p.m.) w pakistańskim Hindukuszu oraz do Belga Seana Villauoeva O'Dricolla za solowy trawers Fitz Roya (Moonwalk Traverse) w Patagonii. Nagroda specjalna została przyznana ukraińskiemu zespołowi za przejście na Annapurnie III (7555 m n.p.m).

Jury uznało dwa przejścia za całkowicie czyste technicznie, odzwierciedlające w 100% ducha nagrody.

Pierwsza z nagród trafi do gruzińskiego zespołu w składzie: Archil Badriashvili, Baqar Gelashvili i Giorgi Tepnadze, który pomiędzy 3 a 10 września 2021 roku dokonał wejścia północno-zachodnią ścianą na niezdobyty wcześniej szczyt Saraghar Northwest w Hindukuszu w północnym Pakistanie, niedaleko granicy z Afganistanem.

W uzasadnieniu przyznania nagrody jury wymieniło m.in. wybór wysokiego niezdobytego szczytu w mniej znanym rejonie oraz ściany, której nikt wcześniej nie próbował przejść, konwencjonalne podejście do wspinaczki, nieliczny zespół, długie podejście w czysto alpejskim stylu ze znacznymi trudnościami technicznymi oraz potrzebę wysokiego poziomu zaangażowania ze strony wspinaczy – wszystko to, co oddaje ducha Piolets d'Or.

Druga z głównych nagród została przyznana Seanowi Villauoevie O'Dricollowi za niewiarygodny samotny pierwszy kompletny trawers z południa na północ masywu Cerro Fitz Roy. Przejście, którego dokonał pomiędzy 5 a 10 lutego zeszłego roku, nazwał Moonwalk Traverse.

Moonwalk Traverse to rewers słynnego Fitz Traverse, którego autorami byli Amerykanie Tommy Caldwell i Alex Honnold. W lutym 2014 roku duet wykonał trawers grzbietowy o długości ponad 5 km i przewyższeniach sięgających 4 km, tak bardzo pożądany przez lata przez alpinistów, przecinając całą grupę Fitz Roya z północy na południe. W 2015 roku za swój wyczyn Amerykanie zostali nagrodzeni Złotym Czekanem.

Jury doceniło belgijskiego wspinacza oczywiście za jego niezwykły solowy wyczyn, ale też za eleganckie przejście oraz wybitny styl, łączący wspinaczkę techniczną, wytrzymałość, zaangażowanie psychiczne i znaczące patagońskie doświadczenie.

Jury postanowiło przyznać również nagrodę specjalną zespołowi z Ukrainy w składzie Nikita Balabanow, Michail Fomina i Wiaczesław Poleżajko, którzy 6 listopada 2021 roku, po 19 dniach wspinaczki, stanęli na szczycie Annapurny III. Długo oczekiwane pierwsze wejście południowo-wschodnim grzbietem Annapurny III zostało powszechnie uznane za jedno z największych osiągnięć himalaizmu w ciągu ostatnich lat i wydawało się murowanym kandydatem do zdobycia Złotego Czekana. Niestety kontrowersje wzbudziło użycie śmigłowca, który podjął zespół w trakcie zejścia, ponieważ okazało się ono niezwykle niebezpieczne. Potem wykonano jeszcze jeden lot po sprzęt do bazy (tragarze nie podejmowali się transportu sprzętu do obozu bazowego, ponieważ uważali tę drogę za zbyt trudną). W obliczu zmian klimatycznych na świecie jury uznało użycie śmigłowca za nie do końca etyczne i niezgodne z przesłaniem nagrody Piolets d’Or. Zgodziło się jednak, że z punktu widzenia wspinaczki zdobycie Annapurny III nową drogą jest jednym z ważniejszych przejść ostatnich lat i postanowiło nagrodzić wyczyn nagrodą specjalną.

Tegoroczne rozdanie Złotych Czekanów, najbardziej prestiżowych nagród w świecie alpinizmu, odbędzie się 17-20 listopada, drugi rok z rzędu w Briançon we Francji.

Źródło: Piolets d’Or

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKristin Harila i Adriana Brownlee w Nepalu 5 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila i Adriana Brownlee wracają na Czo OjuPo tygodniach plotek i niejednoznacznych postów w mediach społecznościowych, tajemnica została ujawniona: Kristin Harila, Adriana Brownlee i...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
Dziewiąta odsłona La Jura Jura odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w miejscowości Czatachowa. 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Czas na La Jura JuraImprezy wspinaczkowe w plenerze - czas start! Klub Wysokogórski SAKWA zaprasza na kolejną edycję, jak zapewniają organizatorzy,...
Dorota Rasińska-Samoćko w drodze na Manaslu 15 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko znowu w Nepalu: cel – Dhaulagiri!Jeszcze w ubiegły weekend Dorota Rasińska-Samoćko była gościem Festiwalu Górskiego w Lądku- Zdroju, a już wczoraj znowu wylądowała w...
Obóz bazowy na Mount Everest 20 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Nepal przeniesie obóz bazowy z topniejącego lodowcaNepal przygotowuje się do przeniesienia swojego obozu bazowego pod Everestem, który z powodu globalnego ocieplenia i niszczącej działalności...
Miejsce zejścia lawiny na Draupadi Ka Danda II 8 październik 2022
Lilianna Błazenek
26 ofiar śmiertelnych lawiny, 3 osoby poszukiwane w Himalajach GarhwaluWe wtorek 4 października miał miejsce jeden z najtragiczniejszych w skutkach wypadków w historii wspinania. Lawina, która zeszła pod szczytem...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje