The North Face Nowa kolekcja
Kristin Harila i Adriana Brownlee w Nepalu
Źródło: Kristin Harila / instagram

Kristin Harila i Adriana Brownlee wracają na Czo Oju

Po tygodniach plotek i niejednoznacznych postów w mediach społecznościowych, tajemnica została ujawniona: Kristin Harila, Adriana Brownlee i Gelje Szerpa (towarzysz wspinaczkowy Brownlee) wracają na Czo Oju (8188 m n.pm.), żeby zaatakować szczyt, tym razem zimą. 1 grudnia oficjalnie rozpoczął się zimowy sezon wspinaczkowy w Nepalu.

Po nieudanych, osobnych próbach zdobycia szczytu zaledwie w październiku himalaistki ogłosiły, że tym razem planują wspólną zimową wyprawę na szóstą najwyższą górę świata. Według informacji opublikowanych w ich mediach społecznościowych kobiety są już w Nepalu, w drodze do obozu bazowego. W wyprawie weźmie udział Gelje Szerpa, który pokieruje ekipą kilku innych przewodników z agencji Seven Summit Treks. Inne szczegóły nie są jednak znane. Nie wiadomo, kto będzie rozkładał liny, nosił sprzęt i zaopatrywał obozy. Nie ma żadnych informacji o towarzyszących Harili od samego początku jej projektu przewodnikach – Pasdawie Szerpie i Dawie Ongju Szerpie.

Zespół będzie się wspinał od strony Nepalu, podobnie jak w październiku. Jesienią warunki były jednak tak trudne, że praktycznie nikt nie dotarł do obozu III. Zimą na górze może być bardziej sucho niż minionej jesieni, ale to nie znaczy, że wspinaczka będzie łatwiejsza. Śnieg mógł zamienić się w twardy lód. Niedaleko bazy znajduje się pęknięty lodowiec, który może okazać się szczególnie trudnym wyzwaniem. A część szczytowa? Nie wiadomo, czego mogą spodziewać się wspinacze, bo przecież w tym roku nikt tam jeszcze nie dotarł.

Obie himalaistki realizują swoje projekty wspinaczkowe. Harila chciała pobić rekord Nirmala Purjy, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników w sześć miesięcy. Do kompletu pozostały jej dwa szczyty: Czo oju i dostępna jedynie od strony Tybetu Sziszapangma, która pozostaje wciąż poza zasięgiem, przynajmniej do wiosny, ze względu na chińskie przepisy covidowe. Jeśli odniesie sukces tej zimy na Czo Oju, jest gotowa wznowić liczenie szczytów od początku. Adriana Brownlee chce natomiast zostać najmłodszą osobą, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki.

Zanim jednak padną kolejne rekordy, himalaistów czeka długa droga — trudna trasa w nieznanym terenie, surowa zima i tygodnie izolacji. Innymi słowy — zimowa wyprawa na ośmiotysięcznik.

Źródło: Kristin Harila, Adriana Brownlee / instagram

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMiejsce zejścia lawiny na Draupadi Ka Danda II 8 październik 2022
Lilianna Błazenek
26 ofiar śmiertelnych lawiny, 3 osoby poszukiwane w Himalajach GarhwaluWe wtorek 4 października miał miejsce jeden z najtragiczniejszych w skutkach wypadków w historii wspinania. Lawina, która zeszła pod szczytem...
Nirmal Purja na Mount Everest 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nirmal Purja bije kolejne rekordy w Himalajach!Nirmal Purja, nepalski wspinacz i himalaista, nie przestaje zaskakiwać i łamie kolejne bariery w Himalajach.
Denis Urubko w Karakorum 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Denis Urubko kończy wyprawę w Karakorum po trzech udanych wejściachDenis Urubko, jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów świata, jak zawsze w formie. W ciągu 11 dni zdobył trzy ośmiotysięczniki w...
Wyprawa na Siula Grande 24 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula GrandeJeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w...
Denis Urubko z ekipą przed atakiem na Rakhiot Peak 8 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Denis Urubko w Pakistanie: będzie atakować Rakhiot PeakDenis Urubko i jego żona Maria Cardell przyjechali do Pakistanu, aby wspiąć się na Rakhiot Peak (7070 m n.p.m.), górę, która jest częścią...
Spotkanie z Aleksandrą Mirosław 27 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spotkanie z mistrzynią świata Aleksandrą MirosławW niedzielę 30 października o godzinie 16 w Centrum Wspinaczkowym Kotłownia w Lublinie odbędzie się spotkanie z mistrzynią świata —...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje