Kristin Harila, Pasdawa Szerpa i Dawa Ongju Szerpa
Źródło: Kristin Harila instagram

Kristin Harila: koniec marzeń o rekordzie?

Obfity śnieg, mróz, lawiny – zbyt dużo przeszkód w drodze na Czo Oju od strony Nepalu zdecydowało o tym, że w tym sezonie szczyt nie zostanie zdobyty. Także najprawdopodobniej przez Kristin Harilę, która zamierzała pobić rekord szybkości zdobycia Korony Himalajów i Nepalu.

Chiny nie wykazały dotąd chęci otwarcia granicy tybetańskiej dla zagranicznych wspinaczy, prawdopodobnie aż do wiosny, więc klasyczna droga na szczyt Czo Oju jest aktualnie poza zasięgiem. Sziszapangma w tej sytuacji również.

Po nieudanej próbie wejścia na Czo Oju Kristin Harila wróciła do Katmandu. W rozmowie z portalem ExplorersWeb wydaje się już pogodzona z faktem, że nie będzie w stanie zdobyć wszystkich 14 najwyższych gór Ziemi w ciągu sześciu miesięcy. „Kończy nam się czas. Jeśli nie będzie dobrych wieści z Chin, za kilka dni wyjadę do domu” – powiedziała ExplorersWeb.

Nawet gdyby dzisiaj jakimś cudem otrzymała zezwolenie z Chin, wejście na Czo Oju i Sziszapangmę przed 3 listopada byłoby fizycznie niemożliwe.

Od końca kwietnia tego roku norweska wspinaczka, wspierana przez dwóch Szerpów: Pasdawę i Dawę Ongju, próbowała pobić rekord Nirmala Purji z 2019 roku. Wstrzymanie misji #Bremont14Peaks będzie w obecnej sytuacji spowodowane biurokracją, z pewnością jednak nie brakiem wytrwałości z jej strony.

Jeżeli, co wydaje się nieuniknione, nie dostanie się do Chin w tym roku, Harila spróbuje wznowić swój projekt na wiosnę. Nawet w tej sytuacji miałaby mocne argumenty, by zostać posiadaczką nowego rekordu. Według Eberharda Jurgalskiego z 8000ers.com, który w lipcu opublikował swój dosyć kontrowersyjny raport o zdobywcach ośmiotysięczników, Nirmal Purja nie osiągnął prawdziwych szczytów ani Dhaulagiri, ani Manaslu w 2019 roku. Dopiero w 2021 roku wrócił na obie góry i stanął na ich prawdziwych szczytach. Tak więc jego rzeczywisty rekord wynosi 2 lata 5 miesięcy i 15 dni. Harila może użyć tego argumentu, jeśli w przyszłym roku zdobędzie szczyty obu tybetańskich ośmiotysięczników. Na razie jednak nie komentuje sprawy.

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGerlach 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
A może tym razem Gerlach z legendą polskiego himalaizmu?Polar Sport Adventures przygotował nie lada gratkę dla miłośników wspinania – wyprawy na Gerlach pod czujnym okiem Ryszarda Gajewskiego,...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 w prowadzeniu 27 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: Garnbret znowu najlepsza – ten sezon należał do niejWczoraj zakończyły się ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w prowadzeniu. Wśród kobiet triumfowała po raz piąty w tym roku Janja...
Wyprawa na Siula Grande 24 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula GrandeJeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w...
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Paul Ramsden i Tim Miller na Jugal Spire 13 maj 2022
Lilianna Błazenek
Dziewiczy szczyt w Jugal Himal zdobyty!Brytyjscy himalaiści Paul Ramsden i Tim Miller dokonali pierwszego na świecie wejścia na dziewiczy szczyt w nepalskim Jugal Himal. Góra ma...
Park Narodowy Paklenica 9 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Chorwacja to nie tylko lato na plaży – może teraz trochę wspinania?W Polsce pożegnaliśmy już lato, ale Chorwacja wciąż kusi dobrą pogodą i ciepłym morzem i zachęca do spędzenia kilku wrześniowych,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje