Mount Everest
Źródło: Canva.com

Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świata

W ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski himalaista zdobył Mount Everest po raz 26., bijąc swój poprzedni rekord ustanowiony w zeszłym roku. Trasa, którą pokonał Rita to ten sam szlak, którym Nowozelandczyk Edmund Hilary i nepalski Szerpa Tenzing Norgay wyszli na „Dach Świata” jako pierwsi w historii w 1953 roku. Pozostaje ona wciąż najłatwiejszą, jeśli można tak w ogóle powiedzieć o drodze na najwyższą górę Ziemi, i najbardziej popularną trasą wśród zdobywców Mount Everest.

Kami Rita po raz pierwszy wspiął się na Everest w 1994 roku. Od tego czasu zdobywał szczyt prawie każdego roku, ustanawiając po drodze kilka światowych rekordów pod względem liczby wejść. W 2019 roku postanowił, że chce dokonać 25 wejść na Everest, zanim wycofa się ze wspinaczki wysokogórskiej. Miał zamiar wspiąć się na szczyt po raz 25. w roku 2020, by uczcić swoje 50. urodziny, jednak nie udało mu się tego dokonać z powodu pandemii. Ostatecznie pobił ten rekord w zeszłym roku.

Kami Rita pracuje jako jeden z wielu profesjonalnych przewodników, którzy pomagają zagranicznym wspinaczom przyjeżdżającym do Nepalu zdobyć szczyt Góry Gór. Szerpa ma koncie kilka innych najwyższych szczytów świata, w tym K-2, Czo-Oju, Manaslu i Lhotse.

Nepalskie ministerstwo turystyki wydało w tym sezonie 316 pozwoleń na wejście na Everest, w porównaniu z rekordowymi 408 w zeszłym roku, po tym, jak zostało skrytykowane za nadmierną ich liczbę.

Mount Everest zdobywano 10 657 razy. Wielu wspinało się wielokrotnie, a według oficjalnych danych w drodze na szczyt lub w trakcie zejścia zginęło do tej pory 311 osób.

Polscy himalaiści również mają swój znaczący udział w historii wypraw na „Dach Świata”. Pierwszą osobą z Polski, jednocześnie pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, była Wanda Rutkiewicz (1978 r.). Po niej zdobyło szczyt jeszcze 41 naszych rodaków. W 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia.

Mamy tu też swój inny ciekawy rekord: w lutym tego roku Mikołaj Adamczyk, 6-latek z Bielska-Białej, jako najmłodszy człowiek na świecie zdobył bazę pod Mount Everest (5364 m n. p. m). Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy młodego himalaisty!

Źródło: PAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Testami Evolv jesień się zaczyna...19 ścianek wspinaczkowych w całej Polsce, sześć modeli butów Evolv do testów, najnowsza uprząż Wild Country FLOW 2.0, a do tego przyrząd...
Spodenki wspinaczkowe Black Diamond do specjalnych zadań 23 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Spodenki na lato od Black Diamonda. Lifestyle i wspinaczkaSzukasz spodenek na lato? Mamy dwie propozycje od Black Diamonda - szorty idealne do wspinaczki i do miejskiej dżungli, Black Diamond Notion i Black...
Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa pobijają rekord szybkości wejścia na K2 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalscy wspinacze porywają się na niemożliwe: K2 w rekordowym czasie!Nepalscy himalaiści Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa rozpoczęli atak szczytowy na K2 dzisiaj o 17:00 czasu lokalnego (15:15 naszego czasu)....
Polskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....
The Alpinist 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nagroda Emmy dla „The Alpinist” w kategorii film dokumentalnyPrawdziwy sukces wspinaczkowej produkcji „The Alpinist” na 43. gali rozdania sportowych Nagród Emmy (Sports Emmy). Film w reżyserii Petera...
Dorota Rasińska-Samoćko 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko: Dhaulagiri jeszcze nie tym razemNieprzewidywalna pogoda w Himalajach przerywa kolejny projekt wspinaczkowy w tym sezonie. Tym razem padło na wyprawę Doroty Rasińskiej-Samoćko na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje