The North Face Nowa kolekcja
Mount Everest
Źródło: Canva.com

Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świata

W ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski himalaista zdobył Mount Everest po raz 26., bijąc swój poprzedni rekord ustanowiony w zeszłym roku. Trasa, którą pokonał Rita to ten sam szlak, którym Nowozelandczyk Edmund Hilary i nepalski Szerpa Tenzing Norgay wyszli na „Dach Świata” jako pierwsi w historii w 1953 roku. Pozostaje ona wciąż najłatwiejszą, jeśli można tak w ogóle powiedzieć o drodze na najwyższą górę Ziemi, i najbardziej popularną trasą wśród zdobywców Mount Everest.

Kami Rita po raz pierwszy wspiął się na Everest w 1994 roku. Od tego czasu zdobywał szczyt prawie każdego roku, ustanawiając po drodze kilka światowych rekordów pod względem liczby wejść. W 2019 roku postanowił, że chce dokonać 25 wejść na Everest, zanim wycofa się ze wspinaczki wysokogórskiej. Miał zamiar wspiąć się na szczyt po raz 25. w roku 2020, by uczcić swoje 50. urodziny, jednak nie udało mu się tego dokonać z powodu pandemii. Ostatecznie pobił ten rekord w zeszłym roku.

Kami Rita pracuje jako jeden z wielu profesjonalnych przewodników, którzy pomagają zagranicznym wspinaczom przyjeżdżającym do Nepalu zdobyć szczyt Góry Gór. Szerpa ma koncie kilka innych najwyższych szczytów świata, w tym K-2, Czo-Oju, Manaslu i Lhotse.

Nepalskie ministerstwo turystyki wydało w tym sezonie 316 pozwoleń na wejście na Everest, w porównaniu z rekordowymi 408 w zeszłym roku, po tym, jak zostało skrytykowane za nadmierną ich liczbę.

Mount Everest zdobywano 10 657 razy. Wielu wspinało się wielokrotnie, a według oficjalnych danych w drodze na szczyt lub w trakcie zejścia zginęło do tej pory 311 osób.

Polscy himalaiści również mają swój znaczący udział w historii wypraw na „Dach Świata”. Pierwszą osobą z Polski, jednocześnie pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, była Wanda Rutkiewicz (1978 r.). Po niej zdobyło szczyt jeszcze 41 naszych rodaków. W 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia.

Mamy tu też swój inny ciekawy rekord: w lutym tego roku Mikołaj Adamczyk, 6-latek z Bielska-Białej, jako najmłodszy człowiek na świecie zdobył bazę pod Mount Everest (5364 m n. p. m). Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy młodego himalaisty!

Źródło: PAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHák, Bánský, Kejklíček, i Groh na szczycie Chumbu 4 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Czesko-słowacka wyprawa zdobywa dziewicze Chumbu i dedykuje drogę Andrzejowi SokołowskiemuZespół w składzie: Radek Groh, Jaroslav Bánský, Petr Kejklíček i Zdeněk Hák 29 października stanął na szczycie niezdobytej do tej pory...
Wyprawa Full Circle na szczycie Mount Everest 17 maj 2022
Lilianna Błazenek
Team składający się wyłącznie z czarnoskórych wspinaczy zdobywa EverestW czwartek rano 12 maja na szczycie Mount Everest świętowało siedmiu wspinaczy i ośmiu nepalskich przewodników z wyprawy Full Circle Everest....
Kristin Harila na Broad Peak 29 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad PeakNorweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą...
Dziewiąta odsłona La Jura Jura odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w miejscowości Czatachowa. 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Czas na La Jura JuraImprezy wspinaczkowe w plenerze - czas start! Klub Wysokogórski SAKWA zaprasza na kolejną edycję, jak zapewniają organizatorzy,...
Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb w drodze do bazy 3 październik 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wraca do obozu bazowego. Czy będzie powtórka sprzed trzech lat?Nie najlepsze wieści docierają do nas spod Mount Everestu. Andrzej Bargiel i towarzyszący mu Janusz Gołąb po trzech nocach spędzonych w obozie...
Manaslu 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Groźna lawina na Manaslu: wielu rannych, pięć osób w stanie ciężkimTragiczne wieści dochodzą do nas z Nepalu. Dzisiaj rano tuż pod obozem IV na Manaslu (8 163 m n.p.m.) zeszła potężna lawina, w wyniku której...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje