Mount Everest
Źródło: Canva.com

Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świata

W ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski himalaista zdobył Mount Everest po raz 26., bijąc swój poprzedni rekord ustanowiony w zeszłym roku. Trasa, którą pokonał Rita to ten sam szlak, którym Nowozelandczyk Edmund Hilary i nepalski Szerpa Tenzing Norgay wyszli na „Dach Świata” jako pierwsi w historii w 1953 roku. Pozostaje ona wciąż najłatwiejszą, jeśli można tak w ogóle powiedzieć o drodze na najwyższą górę Ziemi, i najbardziej popularną trasą wśród zdobywców Mount Everest.

Kami Rita po raz pierwszy wspiął się na Everest w 1994 roku. Od tego czasu zdobywał szczyt prawie każdego roku, ustanawiając po drodze kilka światowych rekordów pod względem liczby wejść. W 2019 roku postanowił, że chce dokonać 25 wejść na Everest, zanim wycofa się ze wspinaczki wysokogórskiej. Miał zamiar wspiąć się na szczyt po raz 25. w roku 2020, by uczcić swoje 50. urodziny, jednak nie udało mu się tego dokonać z powodu pandemii. Ostatecznie pobił ten rekord w zeszłym roku.

Kami Rita pracuje jako jeden z wielu profesjonalnych przewodników, którzy pomagają zagranicznym wspinaczom przyjeżdżającym do Nepalu zdobyć szczyt Góry Gór. Szerpa ma koncie kilka innych najwyższych szczytów świata, w tym K-2, Czo-Oju, Manaslu i Lhotse.

Nepalskie ministerstwo turystyki wydało w tym sezonie 316 pozwoleń na wejście na Everest, w porównaniu z rekordowymi 408 w zeszłym roku, po tym, jak zostało skrytykowane za nadmierną ich liczbę.

Mount Everest zdobywano 10 657 razy. Wielu wspinało się wielokrotnie, a według oficjalnych danych w drodze na szczyt lub w trakcie zejścia zginęło do tej pory 311 osób.

Polscy himalaiści również mają swój znaczący udział w historii wypraw na „Dach Świata”. Pierwszą osobą z Polski, jednocześnie pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, była Wanda Rutkiewicz (1978 r.). Po niej zdobyło szczyt jeszcze 41 naszych rodaków. W 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia.

Mamy tu też swój inny ciekawy rekord: w lutym tego roku Mikołaj Adamczyk, 6-latek z Bielska-Białej, jako najmłodszy człowiek na świecie zdobył bazę pod Mount Everest (5364 m n. p. m). Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy młodego himalaisty!

Źródło: PAP

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówWspinanie w lodzie z Polar Sport Adventures 14 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wspinanie w lodzie: wyższy poziom zimowej przygody z Polar Sport AdventuresZimowy górski trekking to dla Ciebie za mało? A może już wspinasz się w skałach i chciałbyś spróbować zimowej alternatywy? Odpowiedzią na...
Puchar Świata we wspinaczce lodowej w Żylinie 28 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Sezon 2022/2023 we wspinaczce lodowej rozpoczęty – w PŚ w Żylinie Polacy poza podiumW sobotę 26 listopada odbyły się pierwsze w sezonie 2022/2023 pucharowe zawody we wspinaczce lodowej (Ice Climbing European Cup). W słowackiej...
Kristin Harila na Gaszerbrum I 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewneKristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.),...
Schronisko Goûter w drodze na Mont Blanc 6 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Chcesz wejść na Mont Blanc? Najpierw opłać swój pogrzeb!Na nic zdały się ostrzeżenia lokalnych przewodników przed niebezpieczeństwem wspinaczki na Mont Blanc najpopularniejszą drogą Goûter. Kolejni...
Himalaje Garhwalu 14 październik 2022
Lilianna Błazenek
Część wyprawy w Himalaje Garhwalu przerywa działalność górskąJedna z dwóch grup biorących udział w wyprawie w Himalaje Garhwalu w Indiach organizowanej przez Polski Himalaizm Sportowy zakończyła właśnie...
Tim Howell skacze z Matterhorn 17 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Wspiął się na sześć północnych alpejskich ścian, a potem z nich skoczyłBrytyjczyk Tim Howell poinformował w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że po latach prób zakończył swoje wyzwanie: udało mu się...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje