Himalaje Garhwalu
Źródło: Polski Himalaizm Sportowy facebook, fot. Mateusz Grobel

Część wyprawy w Himalaje Garhwalu przerywa działalność górską

Jedna z dwóch grup biorących udział w wyprawie w Himalaje Garhwalu w Indiach organizowanej przez Polski Himalaizm Sportowy zakończyła właśnie przed czasem swoją działalność górską. Kolejny raz na drodze stanęła niesprzyjająca pogoda.

Jak podaje dziś Polski Himalaizm Sportowy w swoich mediach społecznościowych, Adam Bielecki, Kacper Kłoda, Damian Granowski oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski zostali zmuszeni do przerwania swojej działalności górskiej w Himalajach Garhwalu. Padający obficie w ostatnich dniach śnieg oraz panujące wcześniej trudne warunki pogodowe uniemożliwiły przeprowadzenie jakiejkolwiek bezpiecznej akcji na zaplanowanych przez nich szczytach. Druga grupa (Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Ondrej Húserka) pozostaje nadal w swoim obozie bazowym.

Pod koniec września wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego wyruszyła do Indii, by wytyczyć nowe drogi na trzy szczyty w Himalajach Garhwalu.

Zespoły działały w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka założyli basecamp powyżej jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie, na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar (6904 m n.p.m.). W ramach aklimatyzacji weszli łatwym terenem po stokach Jogina na wysokość 5500 m n.p.m. Udało się im również zabiwakować pod potężną północną ścianą Thalay Sagar. Aktualnie przebywają w basecampie.

Zespół drugi i trzeci, czyli Adam Bielecki, Damian Granowski i Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielili basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra było wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie Swachhand (6721 m n.p.m). Mateusza Grobel i Mateusz Więckowski mieli poprowadzić nową drogę lub powtórzyć już istniejącą na Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Oba zespoły aklimatyzację przeprowadzały na Kedar Dome (6832 m n.p.m.). Część ekipy dopadła infekcja górnych dróg oddechowych i podjęli decyzję o zejściu do bazy.

Pogoda od wielu dni skutecznie utrudniała życie uczestnikom wyprawy. Przedłużający się, podobnie jak w Nepalu, monsun niosący potężne masy śniegu sprawił, że w górach jest znaczne zagrożenie lawinowe. Kilka dni temu na bazę spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, zasypując namioty.

Wygląda na to, że kolejna polska wyprawa w masyw Bhagirathi II nie dojdzie do skutku. Dotychczas działały tam dwie polskie ekspedycje – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofania się, pierwsza ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym zginął Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznał urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego miała potrwać do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Czekamy wciąż na wieści o działaniach Wadima Jabłońskiego, Jakuba Radziejowskiego oraz Ondreja Húserki.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówDenis Urubko z ekipą przed atakiem na Rakhiot Peak 8 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Denis Urubko w Pakistanie: będzie atakować Rakhiot PeakDenis Urubko i jego żona Maria Cardell przyjechali do Pakistanu, aby wspiąć się na Rakhiot Peak (7070 m n.p.m.), górę, która jest częścią...
Kristin Harila na K2 22 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila coraz bliżej celu: dzisiaj rano stanęła na szczycie K2!Nie tylko nasza Monika Witkowska zameldowała się dzisiaj rano na szczycie K2. Kristin Harila, której postępy w projekcie #Bremont14Peaks...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
5 lipiec 2023
Marcin Kijowski
Grań Kościelców - wspinaczkowy klasyk dla (prawie) każdegoPo Żabiej Lalce zapraszamy na Grań Kościelców. To prawdziwy klasyk tatrzańskiej wspinaczki; miejsce o bogatej historii taternictwa, gdzie...
Mount Everest 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świataW ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski...
Wspinanie w lodzie z Polar Sport Adventures 14 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wspinanie w lodzie: wyższy poziom zimowej przygody z Polar Sport AdventuresZimowy górski trekking to dla Ciebie za mało? A może już wspinasz się w skałach i chciałbyś spróbować zimowej alternatywy? Odpowiedzią na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje