Himalaje Garhwalu
Źródło: Polski Himalaizm Sportowy facebook, fot. Mateusz Grobel

Część wyprawy w Himalaje Garhwalu przerywa działalność górską

Jedna z dwóch grup biorących udział w wyprawie w Himalaje Garhwalu w Indiach organizowanej przez Polski Himalaizm Sportowy zakończyła właśnie przed czasem swoją działalność górską. Kolejny raz na drodze stanęła niesprzyjająca pogoda.

Jak podaje dziś Polski Himalaizm Sportowy w swoich mediach społecznościowych, Adam Bielecki, Kacper Kłoda, Damian Granowski oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski zostali zmuszeni do przerwania swojej działalności górskiej w Himalajach Garhwalu. Padający obficie w ostatnich dniach śnieg oraz panujące wcześniej trudne warunki pogodowe uniemożliwiły przeprowadzenie jakiejkolwiek bezpiecznej akcji na zaplanowanych przez nich szczytach. Druga grupa (Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Ondrej Húserka) pozostaje nadal w swoim obozie bazowym.

Pod koniec września wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego wyruszyła do Indii, by wytyczyć nowe drogi na trzy szczyty w Himalajach Garhwalu.

Zespoły działały w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka założyli basecamp powyżej jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie, na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar (6904 m n.p.m.). W ramach aklimatyzacji weszli łatwym terenem po stokach Jogina na wysokość 5500 m n.p.m. Udało się im również zabiwakować pod potężną północną ścianą Thalay Sagar. Aktualnie przebywają w basecampie.

Zespół drugi i trzeci, czyli Adam Bielecki, Damian Granowski i Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielili basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra było wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie Swachhand (6721 m n.p.m). Mateusza Grobel i Mateusz Więckowski mieli poprowadzić nową drogę lub powtórzyć już istniejącą na Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Oba zespoły aklimatyzację przeprowadzały na Kedar Dome (6832 m n.p.m.). Część ekipy dopadła infekcja górnych dróg oddechowych i podjęli decyzję o zejściu do bazy.

Pogoda od wielu dni skutecznie utrudniała życie uczestnikom wyprawy. Przedłużający się, podobnie jak w Nepalu, monsun niosący potężne masy śniegu sprawił, że w górach jest znaczne zagrożenie lawinowe. Kilka dni temu na bazę spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, zasypując namioty.

Wygląda na to, że kolejna polska wyprawa w masyw Bhagirathi II nie dojdzie do skutku. Dotychczas działały tam dwie polskie ekspedycje – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofania się, pierwsza ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym zginął Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznał urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego miała potrwać do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Czekamy wciąż na wieści o działaniach Wadima Jabłońskiego, Jakuba Radziejowskiego oraz Ondreja Húserki.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMnich w Tatrach 23 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Majestatyczny Mnich czeka!Ostra turnia wznosząca się dumnie powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka – majestatyczny Mnich – to polska mekka taternicza, na...
Bhagirathi fot. Andrzej Życzkowski 19 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego rusza w Himalaje Garhwalu26 września rozpocznie się kolejna duża wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy. Tym razem ośmioosobowa ekipa wyruszy w Himalaje...
Matterhorn od strony włoskiej 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Matterhorn: wspinacze uratowani, ale surowo ukaraniZamknięcie drogi na Matterhorn od strony włoskiej to kolejny skutek zmian klimatycznych nękających Alpy szczególnie mocno w tym sezonie....
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Karl Egloff i Nico Miranda na Makalu 12 maj 2022
Lilianna Błazenek
Rekordowy czas wspinaczki na piątą najwyższą górę świataKarl Egloff i Nico Miranda wspięli się na Makalu (8485 m n.p.m.) w czasie 17 godzin i 18 minut. Dwaj Ekwadorczycy przebyli trasę bez dodatkowego...
Dziewiąta odsłona La Jura Jura odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w miejscowości Czatachowa. 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Czas na La Jura JuraImprezy wspinaczkowe w plenerze - czas start! Klub Wysokogórski SAKWA zaprasza na kolejną edycję, jak zapewniają organizatorzy,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje