The North Face Nowa kolekcja
Himalaje Garhwalu
Źródło: Polski Himalaizm Sportowy facebook, fot. Mateusz Grobel

Część wyprawy w Himalaje Garhwalu przerywa działalność górską

Jedna z dwóch grup biorących udział w wyprawie w Himalaje Garhwalu w Indiach organizowanej przez Polski Himalaizm Sportowy zakończyła właśnie przed czasem swoją działalność górską. Kolejny raz na drodze stanęła niesprzyjająca pogoda.

Jak podaje dziś Polski Himalaizm Sportowy w swoich mediach społecznościowych, Adam Bielecki, Kacper Kłoda, Damian Granowski oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski zostali zmuszeni do przerwania swojej działalności górskiej w Himalajach Garhwalu. Padający obficie w ostatnich dniach śnieg oraz panujące wcześniej trudne warunki pogodowe uniemożliwiły przeprowadzenie jakiejkolwiek bezpiecznej akcji na zaplanowanych przez nich szczytach. Druga grupa (Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Ondrej Húserka) pozostaje nadal w swoim obozie bazowym.

Pod koniec września wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego wyruszyła do Indii, by wytyczyć nowe drogi na trzy szczyty w Himalajach Garhwalu.

Zespoły działały w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka założyli basecamp powyżej jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie, na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar (6904 m n.p.m.). W ramach aklimatyzacji weszli łatwym terenem po stokach Jogina na wysokość 5500 m n.p.m. Udało się im również zabiwakować pod potężną północną ścianą Thalay Sagar. Aktualnie przebywają w basecampie.

Zespół drugi i trzeci, czyli Adam Bielecki, Damian Granowski i Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielili basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra było wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie Swachhand (6721 m n.p.m). Mateusza Grobel i Mateusz Więckowski mieli poprowadzić nową drogę lub powtórzyć już istniejącą na Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Oba zespoły aklimatyzację przeprowadzały na Kedar Dome (6832 m n.p.m.). Część ekipy dopadła infekcja górnych dróg oddechowych i podjęli decyzję o zejściu do bazy.

Pogoda od wielu dni skutecznie utrudniała życie uczestnikom wyprawy. Przedłużający się, podobnie jak w Nepalu, monsun niosący potężne masy śniegu sprawił, że w górach jest znaczne zagrożenie lawinowe. Kilka dni temu na bazę spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, zasypując namioty.

Wygląda na to, że kolejna polska wyprawa w masyw Bhagirathi II nie dojdzie do skutku. Dotychczas działały tam dwie polskie ekspedycje – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofania się, pierwsza ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym zginął Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznał urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego miała potrwać do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Czekamy wciąż na wieści o działaniach Wadima Jabłońskiego, Jakuba Radziejowskiego oraz Ondreja Húserki.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówZimowe wejście Alexa Txicona na Manaslu 10 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Po 39 latach Manaslu zdobyte zimą po raz drugi. Pierwsi byli Polacy6 stycznia po raz drugi w historii na prawdziwym szczycie Manaslu, ósmej co do wysokości góry świata (8163 m n.p.m.), zameldowało się zimą...
Himalaje 15 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jurgalski wywraca historię himalaizmu: Kukuczka i Messner nie zdobyli wszystkich ośmiotysięczników!Niedawno opublikowany raport Eberharda Jurgalskiego dotyczący zdobywców ośmiotysięczników wstrząsa historią himalaizmu. Według niego ze...
Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb w drodze do bazy 3 październik 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wraca do obozu bazowego. Czy będzie powtórka sprzed trzech lat?Nie najlepsze wieści docierają do nas spod Mount Everestu. Andrzej Bargiel i towarzyszący mu Janusz Gołąb po trzech nocach spędzonych w obozie...
Wyprawa na Siula Grande 24 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula GrandeJeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w...
Projekt Cimbing4Climate 28 listopad 2022
Lilianna Błazenek
82 alpejskie szczyty w 78 dni – w ważnym celuPodczas gdy wielu alpinistów chwali się zdobyciem wszystkich 82 alpejskich czterotysięczników, zaledwie garstce udało się to zrobić podczas...
Projekt Jura bez barier 30 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Akcja „Jura bez barier” cieszy się coraz większym zainteresowaniemZ roku na rok Jura Krakowsko-Częstochowska zyskuje na popularności. Dzięki akcji „Jura bez barier” prowadzonej przez Związek Gmin Polskich...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje