The North Face Nowa kolekcja
The Alpinist
Źródło: The Alpinist Film facebook

Nagroda Emmy dla „The Alpinist” w kategorii film dokumentalny

Prawdziwy sukces wspinaczkowej produkcji „The Alpinist” na 43. gali rozdania sportowych Nagród Emmy (Sports Emmy). Film w reżyserii Petera Mortimera i Nicka Rosena o niezwykłym kanadyjskim wspinaczu Marcu-André Leclercu otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy długi dokument (Outstanding Long Documentary).

We wtorek wieczorem 24 maja w nowojorskim Lincoln Center, po raz pierwszy od 2019 roku z udziałem publiczności, National Academy of Television Arts & Sciences rozdała Nagrody Emmy w kategorii programów sportowych. „The Alpinist” był nominowany w dwóch kategoriach: najlepszy długi dokument oraz najlepsze zdjęcia (Outstanding Camera Work – Long Form). Nie udało mu się niestety zdobyć drugiej statuetki, która przypadła tym razem produkcji „The Ultimate Run”.

Nagrodę odebrał producent filmu Ben Bryan, z towarzyszącymi mu reżyserami. Bryan wręczył statuetkę Peterowi Mortimerowi, dziękując całej ekipie i reżyserom za ich wizję. Szczególne słowa podziękowania skierował do nieżyjącego już bohatera filmu Marca-André Leclerca, jego rodziny, przyjaciół i całej społeczności, która była zgromadzona wokół niego, podkreślając, że bez nich powstanie filmu nie byłoby możliwe.

„The Alpinist” to znakomite, wielowarstwowe studium człowieka, który był nie tylko wspinaczem-wizjonerem, ale też posiadał fizyczne umiejętności do robienia rzeczy, o których inni nawet nie marzyli. Jego życiem kierowała czysta pasja.

Niezauważony przez media, mimo niesamowitych wyczynów wspinaczkowych, dokonujący jednych z najśmielszych przejść free solo w historii, przyciąga uwagę reżysera Petera Mortimera, który postanowa nakręcić o nim film. Alpinista jest nieuchwytny, ale też i reżyser się nie poddaje. Leclerc stawia przed sobą ciągle nowe wyzwania, coraz dłuższe i coraz bardziej ryzykowne.
Film został ukończony, zanim Leclerc zginął w czasie wyprawy w masyw Mendenhall Towers na Alasce.

Marc-André Leclerc przebywł w Polsce w 2016 roku jako gość 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

W 2021 roku „The Alpinist” pojawił się w kinach, potem został udostępniony na platformie Netflix.

Źródło: climbing.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKarl Egloff i Nico Miranda na Makalu 12 maj 2022
Lilianna Błazenek
Rekordowy czas wspinaczki na piątą najwyższą górę świataKarl Egloff i Nico Miranda wspięli się na Makalu (8485 m n.p.m.) w czasie 17 godzin i 18 minut. Dwaj Ekwadorczycy przebyli trasę bez dodatkowego...
Czo Oju 21 październik 2022
Lilianna Błazenek
Nieudana próba otwarcia Czo Oju od strony NepaluAura w tym sezonie wyraźnie nie sprzyja zdobywcom himalajskich szczytów. Tym razem próba otwarcia Czo Oju (8201 m n.p.m.) od strony Nepalu...
Filip Babicz na Północnym Filarze Piz Badile 13 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Jest film z rekordowego przejścia Północnego Filara Piz Badile przez Filipa Babicza – trzymajcie się mocno!W rocznicę pokonania Północnego Filara Piz Badile w rekordowym czasie 42 minut 52 sekund, Filip Babicz wreszcie udostępnia na swoim kanale...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zagraj w baldy! Rusza Warszawska Liga BoulderowaRuszyły zapisy na pierwszą rundę Warszawskiej Ligi Boulderowej. Wspinaczy jak co roku czeka pięć edycji na pięciu najlepszych ścianach w...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
5 lipiec 2023
Marcin Kijowski
Grań Kościelców - wspinaczkowy klasyk dla (prawie) każdegoPo Żabiej Lalce zapraszamy na Grań Kościelców. To prawdziwy klasyk tatrzańskiej wspinaczki; miejsce o bogatej historii taternictwa, gdzie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje