Kristin Harila na K2
Źródło: 8K Expeditions instagram

Kristin Harila coraz bliżej celu: dzisiaj rano stanęła na szczycie K2!

Nie tylko nasza Monika Witkowska zameldowała się dzisiaj rano na szczycie K2. Kristin Harila, której postępy w projekcie #Bremont14Peaks śledzimy od wielu tygodni, również dzisiaj rano stanęła na wierzchołku drugiej góry świata.

Zdobyciem K2 Norweżka zwiększa swoją szansę na wypełnienie misji – wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczników w ciągu sześciu miesięcy. To jej ósmy szczyt z listy, którą ukończyła w 70 dni. Dorównała tym samym rekordowi legendarnego himalaisty Nirmala Purji, który w 2019 roku zdobył osiem szczytów w tym samym czasie.

Według agencji 8K Expeditions, która organizuje ekspedycję Harili, norweska himalaistka dotarła na wierzchołek o godzinie 2.30 czasu lokalnego wraz z dziewięcioma innymi wspinaczami wkrótce po tym, jak nepalscy przewodnicy utorowali drogę na szczyt w czwartek wieczorem.

Kristin Harila zdobyła już dwie najtrudniejsze góry w Pakistanie: Nanga Parbat (2 lipca) i dzisiaj K2. Następnym jej celem jest Broad Peak. Do kompletu pozostało jej jeszcze 6 szczytów.

K2 (vel Czogori) przeżył dzisiaj prawdziwe oblężenie. Mimo że ośmiotysięcznik cieszy się ponurą sławą najtrudniejszej góry świata, tego ranka na szczycie zameldowało się aż 100 wspinaczy!

Wśród nich była m.in. tajwańska alpinistka Tseng Ko-Erh vel Grace Tseng, która wspięła się na wierzchołek K2 bez używania dodatkowego tlenu z butli. Dolma Outdoor Expedition, jej organizator wyprawy, potwierdza, że kobieta jest najmłodszą himalaistką na świecie, której udał się ten wyczyn. Jest także pierwszą osobą z Tajwanu, która stanęła na szczycie Czogori.

K2 jest uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór, głównie z powodu nieprzewidywalnej pogody i obfitych opadów śniegu. Szczyt ma na koncie zaledwie około 400 osób, co odpowiada liczbie zezwoleń wydawanych przez Nepal na wejście na Everest w ciągu jednego sezonu. Góra pozostała niezdobyta zimą aż do stycznia 2021 roku, kiedy to historycznego wejścia dokonał 10-osobowy zespół Nepalczyków, prowadzony przez Nirmala Purję.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGerlach 8 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
A może tym razem Gerlach z legendą polskiego himalaizmu?Polar Sport Adventures przygotował nie lada gratkę dla miłośników wspinania – wyprawy na Gerlach pod czujnym okiem Ryszarda Gajewskiego,...
Nirmal Purja na Mount Everest 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nirmal Purja bije kolejne rekordy w Himalajach!Nirmal Purja, nepalski wspinacz i himalaista, nie przestaje zaskakiwać i łamie kolejne bariery w Himalajach.
Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej Schumacher Cup 2022 2 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej Schumacher Cup 2022 w najbliższy weekendZawody Schumacher Cup, czyli Mistrzostwa Polski Seniorów w prowadzeniu i na czas, Mistrzostwa Polski Młodzieżowców na czas, Puchar Polski...
Wyprawa na Siula Grande 24 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula GrandeJeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w...
Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością 15 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością już w najbliższy czwartekFundacja Różyczka wraz z Chwyciarnią Arena Gliwice organizują pierwszą edycję Ogólnopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób z Niepełną...
Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego 6 maj 2022
Lilianna Błazenek
XIII Memoriał Andrzeja SkwirczyńskiegoJuż po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje