The North Face Nowa kolekcja
Kristin Harila na K2
Źródło: 8K Expeditions instagram

Kristin Harila coraz bliżej celu: dzisiaj rano stanęła na szczycie K2!

Nie tylko nasza Monika Witkowska zameldowała się dzisiaj rano na szczycie K2. Kristin Harila, której postępy w projekcie #Bremont14Peaks śledzimy od wielu tygodni, również dzisiaj rano stanęła na wierzchołku drugiej góry świata.

Zdobyciem K2 Norweżka zwiększa swoją szansę na wypełnienie misji – wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczników w ciągu sześciu miesięcy. To jej ósmy szczyt z listy, którą ukończyła w 70 dni. Dorównała tym samym rekordowi legendarnego himalaisty Nirmala Purji, który w 2019 roku zdobył osiem szczytów w tym samym czasie.

Według agencji 8K Expeditions, która organizuje ekspedycję Harili, norweska himalaistka dotarła na wierzchołek o godzinie 2.30 czasu lokalnego wraz z dziewięcioma innymi wspinaczami wkrótce po tym, jak nepalscy przewodnicy utorowali drogę na szczyt w czwartek wieczorem.

Kristin Harila zdobyła już dwie najtrudniejsze góry w Pakistanie: Nanga Parbat (2 lipca) i dzisiaj K2. Następnym jej celem jest Broad Peak. Do kompletu pozostało jej jeszcze 6 szczytów.

K2 (vel Czogori) przeżył dzisiaj prawdziwe oblężenie. Mimo że ośmiotysięcznik cieszy się ponurą sławą najtrudniejszej góry świata, tego ranka na szczycie zameldowało się aż 100 wspinaczy!

Wśród nich była m.in. tajwańska alpinistka Tseng Ko-Erh vel Grace Tseng, która wspięła się na wierzchołek K2 bez używania dodatkowego tlenu z butli. Dolma Outdoor Expedition, jej organizator wyprawy, potwierdza, że kobieta jest najmłodszą himalaistką na świecie, której udał się ten wyczyn. Jest także pierwszą osobą z Tajwanu, która stanęła na szczycie Czogori.

K2 jest uważana za jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór, głównie z powodu nieprzewidywalnej pogody i obfitych opadów śniegu. Szczyt ma na koncie zaledwie około 400 osób, co odpowiada liczbie zezwoleń wydawanych przez Nepal na wejście na Everest w ciągu jednego sezonu. Góra pozostała niezdobyta zimą aż do stycznia 2021 roku, kiedy to historycznego wejścia dokonał 10-osobowy zespół Nepalczyków, prowadzony przez Nirmala Purję.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...
XXIX Przegląd Filmów Alipinistycznych 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy RutkiewiczW dniach 6 - 8 maja 2022 roku odbędzie się 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd tematycznie będzie związany...
22 wrzesień 2023
Rafał Włodarczyk
Tragedia w górach. Turysta zginął na “najlepszej atrakcji szlaku”42-letni brytyjski turysta stracił życie podczas wspinaczki na szczyt góry Donnerkogel w Austrii. Mężczyzna spadł z wiszącej drabiny, która...
Wyprawa na Siula Grande 24 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Ekipa z Filipem Babiczem z próbą wytyczenia nowej drogi na Siula GrandeJeden z najciekawszych projektów wspinaczkowych tego sezonu będzie realizowany z dala od zatłoczonych ośmiotysięczników Karakorum. Ekipa w...
Bouldering 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulder Mixed Team w Krakowie03 lipca 2022 r. w Krakowie odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Zawody zostaną rozegrane w nowym formacie – Boulder Mixed...
Kristin Harila w projekcie #Bremont14Peaks 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: kontuzjowana, ale gotowa na kolejny ośmiotysięcznikW zeszłym tygodniu Kristin Harila zdobyła szczyt swojego siódmego ośmiotysięcznika – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), tym samym z sukcesem...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje