Miejsce zejścia lawiny na Draupadi Ka Danda II
Źródło: Indian Armed Forces facebook

26 ofiar śmiertelnych lawiny, 3 osoby poszukiwane w Himalajach Garhwalu

We wtorek 4 października miał miejsce jeden z najtragiczniejszych w skutkach wypadków w historii wspinania. Lawina, która zeszła pod szczytem Draupadi Ka Danda II w Indiach, zabiła 26 alpinistów, a 3 wciąż jest poszukiwanych.

W miniony wtorek potężna lawina uderzyła w grupę 34 uczestników kursu wspinaczkowego i ich 7 instruktorów z Instytutu Alpinizmu w Nehru w stanie Uttarkashi, wchodzących na szczyt Draupadi Ka Danda II w Himalajach Garhwalu w północnych Indiach. Według najnowszego raportu Instytutu dotychczas wydobyto 26 ciał, a troje kolejnych wspinaczy pozostaje zaginionych.

Grupa wspinała się na prawie 6000-metrowy szczyt w ramach zaawansowanego szkolenia wysokogórskiego. Bazę opuścili o 3:30 nad ranem czasu lokalnego, a lawina uderzyła w nich o 8:30, gdy znajdowali się zaledwie 150 metrów od szczytu. Żywioł zepchnął wspinaczy do szczeliny lodowcowej.

Ci, którzy ocaleli, pomagali wydostać swoich zasypanych kolegów spod śniegu. Wszyscy inni dostępni wtedy kursanci i instruktorzy Instytutu udali się z pomocą na miejsce wypadku. Wkrótce dołączyły służby z lokalnego centrum zarządzania kryzysowego, policja graniczna oraz indyjskie siły powietrzne. Poszukiwania trójki zaginionych uczestników kursu wciąż trwają.

W lawinie zginęło dwoje instruktorów, w tym 26-letnia Savita Kanswal – Hinduska, która ustanowiła rekord swojego kraju, wspinając się na Mount Everest i Makalu w odstępie zaledwie 16 dni.

Źródło: explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAdam Ondra na Zvěřincu 22 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra poprowadził swoją drugą najtrudniejszą drogęAdam Ondra, uważany za najlepszego obecnie na świecie wspinacza technicznego, ogłosił w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Testami Evolv jesień się zaczyna...19 ścianek wspinaczkowych w całej Polsce, sześć modeli butów Evolv do testów, najnowsza uprząż Wild Country FLOW 2.0, a do tego przyrząd...
Dorota Rasińska-Samoćko w drodze na Manaslu 15 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko znowu w Nepalu: cel – Dhaulagiri!Jeszcze w ubiegły weekend Dorota Rasińska-Samoćko była gościem Festiwalu Górskiego w Lądku- Zdroju, a już wczoraj znowu wylądowała w...
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Filip Babicz na Północnym Filarze Piz Badile 13 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Jest film z rekordowego przejścia Północnego Filara Piz Badile przez Filipa Babicza – trzymajcie się mocno!W rocznicę pokonania Północnego Filara Piz Badile w rekordowym czasie 42 minut 52 sekund, Filip Babicz wreszcie udostępnia na swoim kanale...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: siostry Kałuckie na podium, Aleksandra wygrywa sezonW miniony weekend odbyły się w indonezyjskiej Dżakarcie finałowe zawody Pucharu Świata 2022 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje