The North Face Nowa kolekcja
Federico Tomasi na Mont Blanc
Źródło: twitter.com/@rep_torino

Mont Blanc: rekordowe osiągnięcie 12-latka z Turynu

Federico Tomasi, 12-letni uczeń gimnazjum z włoskiego Turynu, dokonał niezwykłego wyczynu, stając się najmłodszym alpinistą, który wspiął się na Mont Blanc. W swoich mediach społecznościowych poinformował o tym wyjątkowym sukcesie jego ojciec Fabio.

Federico na szczyt dotarł najtrudniejszą i najdłuższą drogą od strony włoskiej, tzw. drogą papieską, która zaczyna się w dolinie Veny (Dolina Aosty), wiedzie przez schronisko Gonella (3017 m), a następnie przez lodowiec Dome. Na wierzchołku „dachu Europy” stanął 26 czerwca po niespełna 8-godzinnej wspinaczce, czasie uważanym za normalny dla dorosłego doświadczonego alpinisty.

Nastolatek zniósł zimno (-7 ℃) i potężne zmęczenie, ponieważ wspinał się całą noc, ale dzięki technice, przygotowaniu, szczególnym predyspozycjom fizycznym, które posiada oraz odpowiedniej aklimatyzacji spełnił swoje marzenie. Niewątpliwą pomocą był dla niego jego zaufany przewodnik Matteo Faletti, z którym wspiął się już na Matterhorn (4478 m) we wrześniu zeszłego roku a miesiąc później na Monte Viso (3841 m).

Federico wspomina, że miał moment zwątpienia i strachu, kiedy musiał przejść przez szczelinę w lodowcu, zniszczonym przez wysokie temperatury. Jednak z pomocą przewodnika pokonał zarazem strach, jak i pierwszy lodowiec w swoim życiu.

Ojciec młodego alpinisty zaznacza, że dużym problemem stały się buty: nie produkują profesjonalnych butów w jego rozmiarze 34. Federico użył tych, które miał, wypychając je dwoma nylonowymi torbami, żeby dopasować do rozmiaru stopy.

Federico Tomasi w lutym skończył 12 lat i w przyszłości chce zostać przewodnikiem górskim.

Gratulujemy fantastycznego osiągnięcia i trzymamy kciuki za następne!

Źródło: Torino Repubblica

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPolskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....
ReZerwa Mocy 2022 6 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powraca ReZerwa Mocy!Po kilkuletniej przerwie do kalendarza imprez boulderowych wraca ReZerwa Mocy. To zawody z ogromną tradycją, które odbywały się na wrocławskiej...
18 maj 2023
Marcin Kijowski
Tragedia w Alpach. Nie żyje Kacper TekieliNie żyje Kacper Tekieli, znakomity wspinacz, himalaista, sportowiec. Prywatnie mąż Justyny Kowalczyk.
Puchar Świata we wspinaczce sportowej w Chamonix 7 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Puchar Świata we wspinaczce sportowej w Chamonix w ten weekendNajlepsi sprinterzy (po raz piąty w tym sezonie) i „prowadzący” (po raz trzeci) w nadchodzący weekend 8-10 lipca spotkają się na kolejnych...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: siostry Kałuckie na podium, Aleksandra wygrywa sezonW miniony weekend odbyły się w indonezyjskiej Dżakarcie finałowe zawody Pucharu Świata 2022 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas....
Wspinanie w lodzie z Polar Sport Adventures 14 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Wspinanie w lodzie: wyższy poziom zimowej przygody z Polar Sport AdventuresZimowy górski trekking to dla Ciebie za mało? A może już wspinasz się w skałach i chciałbyś spróbować zimowej alternatywy? Odpowiedzią na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje