The North Face Nowa kolekcja
Czo Oju
Źródło: canva.com

Nieudana próba otwarcia Czo Oju od strony Nepalu

Aura w tym sezonie wyraźnie nie sprzyja zdobywcom himalajskich szczytów. Tym razem próba otwarcia Czo Oju (8201 m n.p.m.) od strony Nepalu zakończyła się fiaskiem z powodu złych warunków pogodowych.

Czo Oju, szósta najwyższa góra Ziemi znajdująca się na granicy chińsko-nepalskiej, jest uznawana za najłatwiejszy z ośmiotysięczników, pod warunkiem jednak wspinaczki północno-zachodnią ścianą od strony Tybetu. Niestety Chiny wciąż są zamknięte dla zagranicznych wspinaczy z powodu pandemii COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą dla nich swoje granice (i szczyty).

Wejście na Czo Oju południową drogą od strony Nepalu to znacznie trudniejsze wyzwanie (z ponad 4000 wejść na szczyt tylko 133 odbyły się południową drogą), niemniej komercyjni wspinacze, szczególnie ci bijący w tym roku rekordy w Himalajach i Karakorum, „wymusili” niejako otwarcie góry po nepalskiej stronie.

Ponad tydzień temu Szerpowie z agencji Pioneer Adventure zaczęli rozkładać poręczówki na Czo Oju. Dotarli do obozu III i wtedy pogoda gwałtownie się pogorszyła – zeszły lawiny, które zmiotły część lin z trasy, a także sprzęt oraz namioty. Do przewodników z Pioneer Adventure dołączyli Szerpowie z agencji Seven Summit Treks – wspólnie naprawili szkody wyrządzone przez lawiny i zdeterminowani czekali na poprawę pogody.

Niestety wszystko wskazuje na to, że na razie nie będziemy świadkami próby zdobycia Czo Oju. Potężna wichura na górze zmusiła nepalskich przewodników do wycofania się z wysokości 7300 m n.p.m., co oznacza, że komercyjne ekspedycje na Czo Oju na razie się nie odbędą. Prognozy na najbliższe dni nie przewidują poprawy pogody.

„Próba wejścia po skalistym zboczu góry w takich warunkach jest niezwykle ryzykowna. Wspinaczka po górach jest jak chodzenie po ostrzu miecza. Nie możemy ryzykować życia, wiedząc, jakie niebezpieczeństwo może nam zagrażać” – powiedział Everest Chronicle Pasang Tenje, prezes i współzałożyciel Pioneer Adventure.

To nie jest dobra wiadomość dla klientów agencji organizujących wyprawę na Czo Oju. Siedmioro z nich — czworo członków ekspedycji Pioneer Adventures i troje członków Seven Summit Treks — czekało na poprawę pogody w obozie III (ok. 7100 m n.p.m.), podczas gdy ekipie montującej liny poręczowe udało się dotrzeć na wysokość 7300 m n.p.m.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się w tym momencie Gelje Szerpa, Kristin Harila i Adriana Brownlee, którzy chcą w tym roku pobić swoje osobiste rekordy. Czo Oju jest jedynym szczytem ośmiotysięcznym, którego nie zdobył jeszcze Gelje. Jeśli mu się to uda, w wieku 29 lat zostanie najmłodszym himalaistą, który wspiął się na wszystkie 14 szczytów powyżej 8000 m. Na razie rekord ten jest w rękach Szerpy Mingmy Gyabu (Mingmy Davida), który wszedł na swój ostatni ośmiotysięcznik w wieku 30 lat i 166 dni. Gelje skończy 30 lat 12 listopada tego roku.

21-letnia Adriana Brownlee chce zostać najmłodszą wspinaczką, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Żeby ustanowić rekord, musi się jeszcze wspiąć na Sziszapangmę, Czo Oju, Gaszerbrum I i II. Kristin Harila natomiast realizuje swój projekt #14BremontPeaks, w ramach którego chce stanąć na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych w ciągu sześciu miesięcy, pobijając tym samym rekord Nirmala Purjy z 2019 roku.

Pogoda w Himalajach po raz kolejny w tym sezonie wymusza na wspinaczach zmianę planów.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSpotkanie z Aleksandrą Mirosław 27 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spotkanie z mistrzynią świata Aleksandrą MirosławW niedzielę 30 października o godzinie 16 w Centrum Wspinaczkowym Kotłownia w Lublinie odbędzie się spotkanie z mistrzynią świata —...
Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa pobijają rekord szybkości wejścia na K2 27 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalscy wspinacze porywają się na niemożliwe: K2 w rekordowym czasie!Nepalscy himalaiści Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa rozpoczęli atak szczytowy na K2 dzisiaj o 17:00 czasu lokalnego (15:15 naszego czasu)....
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Testami Evolv jesień się zaczyna...19 ścianek wspinaczkowych w całej Polsce, sześć modeli butów Evolv do testów, najnowsza uprząż Wild Country FLOW 2.0, a do tego przyrząd...
Reel Rock 16 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Trasa Reel Rock 16 na pokazach w Polsce8-9 czerwca w siedmiu kinach w Polsce będzie można zobaczyć najlepsze filmy wspinaczkowe tego roku, na światowej trasie Reel Rock 16. Pokazy...
Adam Ondra na Zvěřincu 22 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Adam Ondra poprowadził swoją drugą najtrudniejszą drogęAdam Ondra, uważany za najlepszego obecnie na świecie wspinacza technicznego, ogłosił w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że...
Kristin Harila 11 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: pierwsza na Gaszerbrum I, kończy drugi etap swojej misjiZaledwie trzy dni po zdobyciu Gaszerbrum II (8 034 m), Kristin Harila wraz ze swoimi nieodłącznymi towarzyszami – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje