Czo Oju
Źródło: canva.com

Nieudana próba otwarcia Czo Oju od strony Nepalu

Aura w tym sezonie wyraźnie nie sprzyja zdobywcom himalajskich szczytów. Tym razem próba otwarcia Czo Oju (8201 m n.p.m.) od strony Nepalu zakończyła się fiaskiem z powodu złych warunków pogodowych.

Czo Oju, szósta najwyższa góra Ziemi znajdująca się na granicy chińsko-nepalskiej, jest uznawana za najłatwiejszy z ośmiotysięczników, pod warunkiem jednak wspinaczki północno-zachodnią ścianą od strony Tybetu. Niestety Chiny wciąż są zamknięte dla zagranicznych wspinaczy z powodu pandemii COVID-19 i nie wiadomo, kiedy otworzą dla nich swoje granice (i szczyty).

Wejście na Czo Oju południową drogą od strony Nepalu to znacznie trudniejsze wyzwanie (z ponad 4000 wejść na szczyt tylko 133 odbyły się południową drogą), niemniej komercyjni wspinacze, szczególnie ci bijący w tym roku rekordy w Himalajach i Karakorum, „wymusili” niejako otwarcie góry po nepalskiej stronie.

Ponad tydzień temu Szerpowie z agencji Pioneer Adventure zaczęli rozkładać poręczówki na Czo Oju. Dotarli do obozu III i wtedy pogoda gwałtownie się pogorszyła – zeszły lawiny, które zmiotły część lin z trasy, a także sprzęt oraz namioty. Do przewodników z Pioneer Adventure dołączyli Szerpowie z agencji Seven Summit Treks – wspólnie naprawili szkody wyrządzone przez lawiny i zdeterminowani czekali na poprawę pogody.

Niestety wszystko wskazuje na to, że na razie nie będziemy świadkami próby zdobycia Czo Oju. Potężna wichura na górze zmusiła nepalskich przewodników do wycofania się z wysokości 7300 m n.p.m., co oznacza, że komercyjne ekspedycje na Czo Oju na razie się nie odbędą. Prognozy na najbliższe dni nie przewidują poprawy pogody.

„Próba wejścia po skalistym zboczu góry w takich warunkach jest niezwykle ryzykowna. Wspinaczka po górach jest jak chodzenie po ostrzu miecza. Nie możemy ryzykować życia, wiedząc, jakie niebezpieczeństwo może nam zagrażać” – powiedział Everest Chronicle Pasang Tenje, prezes i współzałożyciel Pioneer Adventure.

To nie jest dobra wiadomość dla klientów agencji organizujących wyprawę na Czo Oju. Siedmioro z nich — czworo członków ekspedycji Pioneer Adventures i troje członków Seven Summit Treks — czekało na poprawę pogody w obozie III (ok. 7100 m n.p.m.), podczas gdy ekipie montującej liny poręczowe udało się dotrzeć na wysokość 7300 m n.p.m.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się w tym momencie Gelje Szerpa, Kristin Harila i Adriana Brownlee, którzy chcą w tym roku pobić swoje osobiste rekordy. Czo Oju jest jedynym szczytem ośmiotysięcznym, którego nie zdobył jeszcze Gelje. Jeśli mu się to uda, w wieku 29 lat zostanie najmłodszym himalaistą, który wspiął się na wszystkie 14 szczytów powyżej 8000 m. Na razie rekord ten jest w rękach Szerpy Mingmy Gyabu (Mingmy Davida), który wszedł na swój ostatni ośmiotysięcznik w wieku 30 lat i 166 dni. Gelje skończy 30 lat 12 listopada tego roku.

21-letnia Adriana Brownlee chce zostać najmłodszą wspinaczką, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki. Żeby ustanowić rekord, musi się jeszcze wspiąć na Sziszapangmę, Czo Oju, Gaszerbrum I i II. Kristin Harila natomiast realizuje swój projekt #14BremontPeaks, w ramach którego chce stanąć na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych w ciągu sześciu miesięcy, pobijając tym samym rekord Nirmala Purjy z 2019 roku.

Pogoda w Himalajach po raz kolejny w tym sezonie wymusza na wspinaczach zmianę planów.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSanu Sherpa 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski wspinacz tworzy historię himalaizmu!Sanu Sherpa, nepalski himalaista, pobił kolejny niezwykły rekord we wspinaczce wysokogórskiej. 47-latek dwukrotnie wspiął się na wszystkie 14...
Paul Ramsden i Tim Miller na Jugal Spire 13 maj 2022
Lilianna Błazenek
Dziewiczy szczyt w Jugal Himal zdobyty!Brytyjscy himalaiści Paul Ramsden i Tim Miller dokonali pierwszego na świecie wejścia na dziewiczy szczyt w nepalskim Jugal Himal. Góra ma...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Testami Evolv jesień się zaczyna...19 ścianek wspinaczkowych w całej Polsce, sześć modeli butów Evolv do testów, najnowsza uprząż Wild Country FLOW 2.0, a do tego przyrząd...
Andrzej Bargiel rozwija ukraińska flagę pod Mount Everestem 12 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel rozwija ukraińską flagę pod Mount EverestemAndrzej Bargiel przygotowuje się do zjazdu na nartach z Mount Everestu, jako pierwszy w historii bez korzystania z dodatkowego tlenu z butli. Mimo...
Kristin Harila na Gaszerbrum I 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewneKristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.),...
Mount Everest 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świataW ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje