Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa pobijają rekord szybkości wejścia na K2
Źródło: Lakpa Dendi Sherpa facebook

Nepalscy wspinacze porywają się na niemożliwe: K2 w rekordowym czasie!

Nepalscy himalaiści Lakpa Dendi Sherpa i Mingma David Sherpa rozpoczęli atak szczytowy na K2 dzisiaj o 17:00 czasu lokalnego (15:15 naszego czasu). Chcą zdobyć szczyt w rekordowym czasie 16 godzin — przedsięwzięcie tak ryzykowne, że prawie wydaje się niemożliwe.

Francuski wspinacz Benoît Chamoux, któremu 7 maja 1986 roku wejście na K2 drogą Abruzzi zajęło 23 godziny, jest aktualnym posiadaczem czasowego rekordu wejścia na K2.

„To będzie ostateczny test ludzkiej fizjologii. To główna idea stojąca za naszą próbą” - Lakpa Dendi Sherpa powiedział Everest Chronicle, dodając: „Oczywiście, jeśli nam się to uda, będzie to również światowy rekord szybkości zdobycia »Dzikiej Góry« w historii himalaizmu”.

Dotarcie na szczyt i zejście do bazy zajmuje zwykle co najmniej cztery dni. Wcześniej to samo trwało przynajmniej tydzień. K2 słynie z tego, że jest jednym z najtrudniejszych szczytów, głównie ze względu na trudne wąskie gardło, częste opadanie skał i nieprzewidywalną pogodę.

Lakpa powiedział Everest Chronicle, że pomysł na rekordowy atak na K2 pojawił się, gdy jego zespół Elite Exped, z bijącym rekord za rekordem Nirmalem Purją, z powodzeniem zdobył szczyt w zeszłym tygodniu.

Lakpa zasłynął z tego, że wspiął się na Everest trzy razy w ciągu 10 dni, 18 godzin i 30 minut. Zaliczył wszystkie trzy szczyty od bazy do szczytu i z powrotem 13, 18 i 24 maja 2018 roku. Zdobył też 9 różnych ośmiotysięczników 29 razy.

Mingma David Sherpa to najmłodszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum i członek ubiegłorocznej zimowej wyprawy na K2 w Nepalu. Jest również posiadaczem Rekordu Świata Guinnessa za najszybsze wejście na Everest i K2, czego udało mu się dokonać w 61 dni. 22 lipca Mingma z sukcesem doprowadził swojego klienta na szczyt K2.

Trzymamy kciuki za nowy rekord!

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSiostry Kałuckie na Akademickich Mistrzostwach Świata 2022 w Innsbrucku 15 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Siostry Kałuckie na podium Akademickich Mistrzostw Świata 2022Aleksandra i Natalia Kałuckie znowu nie zawiodły! Pierwsze medale Akademickich Mistrzostw Świata we Wspinaczce Sportowej 2022 w Innsbrucku...
33098920-2153595974668748-2821854609381785600-o-1647521573.jpg 1 maj 2022
Przemysław Dudys
Test butów Black Diamond MomentumButy wspinaczkowe Momentum premierę miały dwa lata temu. Jest to model adresowany dla początkujących oraz średniozaawansowanych wspinaczy, by...
Stefano Ghisolfi na Silence 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Stefano Ghisolfi rzuca wyzwanie niemożliwemu: będzie powtórka Silence?Jeżeli ktoś jako pierwszy może powtórzyć najtrudniejszą drogę wspinaczkową świata, to może to być tylko Stefano Ghisolfi. Włoch właśnie...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
The Alpinist 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nagroda Emmy dla „The Alpinist” w kategorii film dokumentalnyPrawdziwy sukces wspinaczkowej produkcji „The Alpinist” na 43. gali rozdania sportowych Nagród Emmy (Sports Emmy). Film w reżyserii Petera...
5 lipiec 2023
Marcin Kijowski
Grań Kościelców - wspinaczkowy klasyk dla (prawie) każdegoPo Żabiej Lalce zapraszamy na Grań Kościelców. To prawdziwy klasyk tatrzańskiej wspinaczki; miejsce o bogatej historii taternictwa, gdzie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje