Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie
Źródło: Zrzutka.pl

W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa

Ściana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.

Komin ma ciekawą historię — to pozostałość po dawnej fabryce, w której produkowano włókna służące do wytwarzania sztucznego jedwabiu, a potem kasety magnetofonowe. Aktualnie na tym kominie odbywają się najwyższe skoki na świecie Dream Jump.

Na Dream Tower działają już cztery drogi dwuwyciągowe po 40 m. W tym roku powstanie 40 nowych dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności, na których będą mogli wspinać się zarówno wspinacze zaawansowani, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Drogi będą miały średnio 40 metrów. Największą atrakcją będą drogi wielowyciągowe 250-metrowe na około 12 wyciągów. Tak długich i atrakcyjnych tras na sztucznej ścianie nie ma nigdzie na świecie.

Wejście na szczyt ma polegać na tzw. wspinaniu wielowyciągowym, czyli wejściu dwóch osób, które nawzajem się asekurują, zdobywając tym samym wysokość.

Kolejną zaletą ściany wspinaczkowej będą widoki — teren otoczony jest strefą NATURA 2000 z pięknymi łąkami i kanałami wodnymi. Wspinacze będą mogli doświadczyć przygody wspinania się z widokami na naturalne tereny otaczające Dream Tower.

Wokół ścianki powstanie infrastruktura, pozwalająca na nocleg (np. w namiocie), aby można było przyjechać tam na cały weekend.

Realizacja ściany wspinaczkowej to duże i kosztowne przedsięwzięcie — zaznacza Mateusz Staworowski, pomysłodawca tego projektu. Koszt budowy ścianki to 75 tysięcy złotych, można ją wesprzeć na portalu zrzutka.pl.

Ścianka wspinaczkowa ma zostać oddana do użytku w kwietniu przyszłego roku.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówThe Alpinist 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nagroda Emmy dla „The Alpinist” w kategorii film dokumentalnyPrawdziwy sukces wspinaczkowej produkcji „The Alpinist” na 43. gali rozdania sportowych Nagród Emmy (Sports Emmy). Film w reżyserii Petera...
Park Narodowy Paklenica 9 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Chorwacja to nie tylko lato na plaży – może teraz trochę wspinania?W Polsce pożegnaliśmy już lato, ale Chorwacja wciąż kusi dobrą pogodą i ciepłym morzem i zachęca do spędzenia kilku wrześniowych,...
Andrzej Bargiel w drodze na szczyt Mount Everest 30 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wstrzymuje atak szczytowyWczoraj Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb dotarli do obozu IV na Mount Everest, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiły rozstawienie namiotu i...
Ondrej Huserka i Wadim Jabłoński na dziewiczej turni w Himalajach Garhwalu 19 październik 2022
Lilianna Błazenek
Wyprawa w Himalaje Garhwalu zakończona. Polacy zdobyli dziewiczą turnięW poniedziałek 16 października zespół w składzie Ondrej Huserka i Wadim Jabłoński stanął na wierzchołku dziewiczej turni nad doliną Kedar...
K2 21 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Po raz pierwszy od 20 lat wzrosną opłaty za wejście na K2Po raz pierwszy od 20 lat władze Pakistanu podnoszą opłatę za pozwolenie na wejście na K2. Od 2003 roku niska kwota pozostawała bez zmian,...
Droga Goûter na Mont Blanc 18 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najpopularniejsza droga na Mont Blanc zbyt niebezpieczna, by się nią wspinaćLokalni przewodnicy do odwołania zawiesili swoją działalność na najpopularniejszej drodze na szczyt Mont Blanc (4808 m n.p.m.) – Goûter...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje