W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa
Ściana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Komin ma ciekawą historię — to pozostałość po dawnej fabryce, w której produkowano włókna służące do wytwarzania sztucznego jedwabiu, a potem kasety magnetofonowe. Aktualnie na tym kominie odbywają się najwyższe skoki na świecie Dream Jump.
Na Dream Tower działają już cztery drogi dwuwyciągowe po 40 m. W tym roku powstanie 40 nowych dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności, na których będą mogli wspinać się zarówno wspinacze zaawansowani, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Drogi będą miały średnio 40 metrów. Największą atrakcją będą drogi wielowyciągowe 250-metrowe na około 12 wyciągów. Tak długich i atrakcyjnych tras na sztucznej ścianie nie ma nigdzie na świecie.
Wejście na szczyt ma polegać na tzw. wspinaniu wielowyciągowym, czyli wejściu dwóch osób, które nawzajem się asekurują, zdobywając tym samym wysokość.
Kolejną zaletą ściany wspinaczkowej będą widoki — teren otoczony jest strefą NATURA 2000 z pięknymi łąkami i kanałami wodnymi. Wspinacze będą mogli doświadczyć przygody wspinania się z widokami na naturalne tereny otaczające Dream Tower.
Wokół ścianki powstanie infrastruktura, pozwalająca na nocleg (np. w namiocie), aby można było przyjechać tam na cały weekend.
Realizacja ściany wspinaczkowej to duże i kosztowne przedsięwzięcie — zaznacza Mateusz Staworowski, pomysłodawca tego projektu. Koszt budowy ścianki to 75 tysięcy złotych, można ją wesprzeć na portalu zrzutka.pl.
Ścianka wspinaczkowa ma zostać oddana do użytku w kwietniu przyszłego roku.