Stefano Ghisolfi na Move Hard
Źródło: Stefano Ghisolfi facebook

Stefano Ghisolfi: Silence jeszcze nie tym razem, ale „przy okazji” 9b

Włoski wspinacz Stefano Ghisolfi wraca z kultowego Flatanger bez zaliczenia Silence, najtrudniejszej linii wspinaczkowej na świecie. Jednak nie bez sukcesu – jako pierwszemu na świecie udało mu się powtórzyć drogę Move Hard, wycenianą na niebagatelne 9b.

Kiedy pod koniec sierpnia Ghisolfi pojechał do Norwegii, żeby przymierzyć się do Silence, zakładał, że zadanie, które przed sobą postawił, będzie na tyle trudne, że za pierwszym podejściem może okazać się niewykonalne. W końcu Adam Ondra, który poprowadził tę drogę w 2017 roku, wyceniając ją na pierwsze na świecie 9c, przygotowywał się do tego projektu cztery lata i zanim przeszedł tę niewiarygodnie stromą 45-metrową linię, kilka razy odwiedzał jaskinię Hanshelleren we Flatanger, w której znajduje się Silence.

Ghisolfi, przygotowując się do przejścia Silence i wiedząc, że projekt jest jak na początek zbyt ambitny, postanowił wypróbować plan B. Pierwszym wyborem była droga Little Badder o trudności 9a, znajdująca się po lewej stronie Silence, ale potem stwierdził, że bardziej logicznym w jego sytuacji byłoby wypróbowanie Move Hard (9b), które zaczyna się od Move (9b+) i kończy na drugim cruxie z Silence. Drogę tę poprowadził również Adam Ondra, przy okazji prac nad Silence w 2017 roku.

Końcówka wyprawy do Norwegii należała więc już do projektu pobocznego. Ostatni dzień był mocnym zakończeniem: Ghisolfi dokonał pierwszego powtórzenia kombinacji Move Hard. „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że 9b może być projektem pobocznym, ale Silence zmienia perspektywę”. – napisał w swoich mediach społecznościowych włoski wspinacz.

Stefano Ghisolfi dorzucił więc do swojej imponującej kolekcji dróg 9b kolejne trofeum. Trzymamy wciąż kciuki za Silence!

Źródło: Stefano Ghisolfi facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPolskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....
Katya Lipka na Mount Everest 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Rosyjska alpinistka wywiesza ukraińską flagę na Mount Everest: nepalski rząd nie jest zadowolonyNepalski rząd odmówił wydania certyfikatu zdobycia szczytu rosyjskiej alpinistce i blogerce Katyi Lipce, wskazując na jej „samozwańczą...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
Marcel Rémy 12 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Marcel Rémy, legenda szwajcarskiego alpinizmu, zmarł w wieku 99 latMarcel Rémy, ojciec słynnych alpinistów Yvesa i Claude’a Rémy, prawdziwa legenda wspinania, nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat w swoim domu, we...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zagraj w baldy! Rusza Warszawska Liga BoulderowaRuszyły zapisy na pierwszą rundę Warszawskiej Ligi Boulderowej. Wspinaczy jak co roku czeka pięć edycji na pięciu najlepszych ścianach w...
Wyprawa w góry Kacper Tekieli 4 maj 2022
Kacper Tekieli
10 pokursowych klasyków zimowych poleca Kacper TekieliCoś się kończy, a coś zaczyna. Dopiero po pożegnalnym uściśnięciu ręki z instruktorem, wchodzimy we właściwy rozdział taternickiego...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje