The North Face Nowa kolekcja
Sam Baker na El Capitanie
Źródło: Sam Adventure Baker / instagram

Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El Capitana

W piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym najmłodszą osobą, która pokonała tę legendarną ścianę.

We wtorek Sam wraz ze swoim ojcem Joe rozpoczęli wspinaczkę na ponad kilometrową granitową ścianę El Capitana, żeby stanąć na szczycie tej najbardziej kultowej formacji w USA w piątek wieczorem. Obaj byli częścią 4-osobowego zespołu, w którym jeden z jego członków, wchodząc jako pierwszy, rozstawiał liny dla pozostałych. Noce spędzali w namiocie w ścianie.

Jak zapewniał ojciec, młody Amerykanin przygotowywał się do wejścia na El Capitana przez co najmniej 18 miesięcy. Obaj, trenując przed tym historycznym wyczynem, zdobyli Moonlight Buttress w Parku Narodowym Zion, co upewniło ojca, że Sam jest gotowy na El Capitana.

Dotychczasowy rekord najmłodszej osoby, która zdobyła El Capitana, należał od 2019 roku do 10-letniej wtedy Amerykanki Selah Schneiter, która, również ze swoim ojcem, pokonała słynną wielowyciągówkę „the Nose” w pięć dni.

Te dziecięce rekordy wzbudzają jednakże sporo kontrowersji w środowisku wspinaczkowym, ponieważ dzieciaki nie pokonywały drogi w stylu klasycznym. Niektórzy wspinacze – tradycjonaliści twierdzą, że metoda, z której zwykle korzystają, znana jako metoda sztucznych ułatwień lub metoda podciągu, nie jest prawdziwą wspinaczką, ponieważ wspinacz używa liny do podciągania się, nie wchodząc nadmiernie w interakcję ze ścianą.

Po wyczynie 8-latka na jego ojca spadła również fala krytyki za umożliwienie tak małemu dziecku wyjątkowo niebezpiecznego wyczynu w miejscu, w którym dochodzi do ponad 100 wypadków rocznie. Joe Baker odpiera ataki, tłumacząc, że jego syn cały czas był w uprzęży i że wspinaczka metodą sztucznych ułatwień, z której korzystali, jest najbezpieczniejszym sposobem wejścia na ścianę.

Sam dorastał w rodzinie, w której wspinaczka jest nieodłączną częścią życia. Również matka Sama, Ann, ma duże wspinaczkowe doświadczenie i, jak mówi, jej syn „był w uprzęży, zanim nauczył się chodzić”. Sam wspiął się na swoją pierwszą górę w wieku 5 lat.

Źródło: samadventure.com, CNN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówKristin Harila 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Himalaje: Kristin Harila nie do zatrzymania!Niedawno pisaliśmy o himalajskich wyczynach wspinaczkowych Nirmala Purji, a tu, pobijając rekord za rekordem, depcze mu po piętach niesamowita...
Wspinaczka 10 maj 2022
Marcin Kowalik
Uprząż Wild Country Mission. Idealna w góryDzięki uprzejmości Salewa miałem możliwość testowania nowej uprzęży Wild Country MISSON. Brytyjska marka zawsze kojarzyła mi się ze...
Droga Goûter na Mont Blanc 18 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najpopularniejsza droga na Mont Blanc zbyt niebezpieczna, by się nią wspinaćLokalni przewodnicy do odwołania zawiesili swoją działalność na najpopularniejszej drodze na szczyt Mont Blanc (4808 m n.p.m.) – Goûter...
Dorota Rasińska-Samoćko 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko: Dhaulagiri jeszcze nie tym razemNieprzewidywalna pogoda w Himalajach przerywa kolejny projekt wspinaczkowy w tym sezonie. Tym razem padło na wyprawę Doroty Rasińskiej-Samoćko na...
Bartosz Ziemski na Broad Peak 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zjechał na nartach ze szczytu Gaszerbrum II jako pierwszy Polak!Bartosz Ziemski, członek wyprawy Beskid Expedition Team, która w czerwcu wyruszyła do Karakorum, 27 lipca rano stanął na szczycie Gaszerbrum II...
Dorota Rasińska-Samoćko 28 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko idzie jak burza – trzecia Polka na K2!Zaledwie osiem dni temu zdobyła Broad Peak, a już dochodzą nas wieści, że Dorota Rasińska-Samoćko właśnie stanęła na szczycie K2!

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje