Himalaje
Źródło: Pixabay

30. rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz. Wystawa w Muzeum Sportu

13 maja przypada 30. rocznica zaginięcia pierwszej Polki i trzeciej kobiety na świecie, która zdobyła Mount Everest. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii.

Swoją wspinaczkę zaczęła w polskich Sudetach i Tatrach, następnie szlifowała umiejętności w Alpach i podczas kolejnych azjatyckich wypraw w Pamir, Hindukusz czy wreszcie w Himalaje. Była uczestniczką wypraw kobiecych, również mieszanych oraz ich organizatorką i kierowniczką.

Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. 12 maja o godz. 3.30 wraz z Carlosem Carsolio wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carlos Carsolio stanął na szczycie. Już schodząc, napotkał Wandę Rutkiewicz na wysokości ponad 8200 metrów, która mimo braku sprzętu biwakowego, zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować swoje wejście następnego dnia. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do Polski dopiero 25 maja 1992 r. Sąd uznał, że zmarła 13 maja 1992 roku.

Wanda Rutkiewicz mawiała: „Zginę w górach”. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Przez lata pojawiło się jednak wiele spekulacji na temat jej zaginięcia. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała osobę przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę.

Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była aktywnie związana z Muzeum Sportu. Dla upamiętnienia jej osoby, Muzeum Sportu zorganizowało wystawę czasową „Wanda w kadrze” prezentującą fotografie, filmy, sprzęt wspinaczkowy oraz pamiątki osobiste Wandy. Wystawę można oglądać do końca czerwca w siedzibie Muzeum.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówVia ferrata 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najlepsze via ferraty w Europie: dokąd jechać?Jeśli wędrówki po wysokogórskich szlakach nie dostarczają Ci już dostatecznie dużo adrenaliny, ale wciąż jeszcze nie jesteś gotowy na...
Himalaje 15 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jurgalski wywraca historię himalaizmu: Kukuczka i Messner nie zdobyli wszystkich ośmiotysięczników!Niedawno opublikowany raport Eberharda Jurgalskiego dotyczący zdobywców ośmiotysięczników wstrząsa historią himalaizmu. Według niego ze...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością za namiWczoraj, 11 października, odbyła się w Krakowie niezwykła impreza: III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie...
Sanu Sherpa 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski wspinacz tworzy historię himalaizmu!Sanu Sherpa, nepalski himalaista, pobił kolejny niezwykły rekord we wspinaczce wysokogórskiej. 47-latek dwukrotnie wspiął się na wszystkie 14...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zagraj w baldy! Rusza Warszawska Liga BoulderowaRuszyły zapisy na pierwszą rundę Warszawskiej Ligi Boulderowej. Wspinaczy jak co roku czeka pięć edycji na pięciu najlepszych ścianach w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje