30. rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz. Wystawa w Muzeum Sportu
13 maja przypada 30. rocznica zaginięcia pierwszej Polki i trzeciej kobiety na świecie, która zdobyła Mount Everest. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii.
Swoją wspinaczkę zaczęła w polskich Sudetach i Tatrach, następnie szlifowała umiejętności w Alpach i podczas kolejnych azjatyckich wypraw w Pamir, Hindukusz czy wreszcie w Himalaje. Była uczestniczką wypraw kobiecych, również mieszanych oraz ich organizatorką i kierowniczką.
Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. 12 maja o godz. 3.30 wraz z Carlosem Carsolio wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carlos Carsolio stanął na szczycie. Już schodząc, napotkał Wandę Rutkiewicz na wysokości ponad 8200 metrów, która mimo braku sprzętu biwakowego, zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować swoje wejście następnego dnia. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe, a informacja o zaginięciu Polki dotarła do Polski dopiero 25 maja 1992 r. Sąd uznał, że zmarła 13 maja 1992 roku.
Wanda Rutkiewicz mawiała: „Zginę w górach”. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Przez lata pojawiło się jednak wiele spekulacji na temat jej zaginięcia. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała osobę przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę.
Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była aktywnie związana z Muzeum Sportu. Dla upamiętnienia jej osoby, Muzeum Sportu zorganizowało wystawę czasową „Wanda w kadrze” prezentującą fotografie, filmy, sprzęt wspinaczkowy oraz pamiątki osobiste Wandy. Wystawę można oglądać do końca czerwca w siedzibie Muzeum.