Obóz bazowy na Mount Everest
Źródło: Canva.com

Mount Everest: Nepal przeniesie obóz bazowy z topniejącego lodowca

Nepal przygotowuje się do przeniesienia swojego obozu bazowego pod Everestem, który z powodu globalnego ocieplenia i niszczącej działalności człowieka stał się niebezpieczny dla przebywających w nim himalaistów.

Obóz, z którego korzysta nawet 1500 osób w wiosennym sezonie wspinaczkowym, znajduje się na szybko topniejącym lodowcu Khumbu. Naukowcy twierdzą, że roztopiona woda destabilizuje lodowiec. Wspinacze zauważają podczas swojego pobytu w obozie, że dużo częściej niż wcześniej pojawiają się szczeliny i pęknięcia. Nowa baza ma stanąć na niższych wysokościach, tam, gdzie nie ma lodu przez cały rok.

Naukowcy odkryli, że lodowiec Khumbu, podobnie jak wiele innych lodowców w Himalajach, szybko topnieje w wyniku globalnego ocieplenia. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Leeds University w 2018 r. wykazało, że grubość pokrywy lodowej w pobliżu bazy zmniejsza się w tempie 1 m rocznie. Lodowiec traci 9,5 miliona metrów sześciennych wody każdego roku. Od chwili pierwszego wejścia na Mt Everest 50 lat temu lodowiec Khumbu cofnął się o 5 km.

Większość lodowca jest pokryta rumowiskiem skalnym, ale są też obszary odsłoniętego lodu, zwane klifami lodowymi, i to właśnie topnienie klifów lodowych według badaczy najbardziej destabilizuje lodowiec. Kiedy klify lodowe topnieją, szczątki głazów i skał, które znajdują się na szczycie klifów, odpadają i osuwają się, stanowiąc poważne niebezpieczeństwo dla wspinaczy.

W wyniku topnienia lodu powstają również duże zbiorniki wodne. Naukowcy zidentyfikowali w Nepalu dziesiątki takich jezior, które mogą się rozlać w ciągu następnych lat. Tamę dla wody stanowi czasami słaba ściana skał i zmrożonej ziemi, która może zostać przerwana w każdym momencie. Uwolni to ogromne ilości wody, która runie w dół, niszcząc wszystko, co stanie na jej drodze, stając się potencjalnym niebezpieczeństwem nie tylko to wspinaczy, ale również dla lokalnej ludności.

Khimlal Gautam, kierownik zespołu utworzonego przez rząd Nepalu, który zajmie się przeniesieniem bazy, stwierdził, że także obecność tak wielu osób w bazie znacząco przyczyniła się do powstania problemu.
„Na przykład odkryliśmy, że ludzie codziennie oddają w bazie około 4000 litrów moczu, a ogromna ilość paliw, takich jak nafta i gaz, które spalamy tam w celu gotowania i ogrzewania, z pewnością będzie miała wpływ na topnienie lodowca” – powiedział.

Adrian Ballinger, wybitny himalaista i założyciel firmy Alpenglow Expeditions, która organizuje wyprawy w Himalaje, popiera pomysł, przewidując, że w przyszłości na terenie obecnej bazy będzie więcej lawin, opadów lodu i skał.

Większość wspinaczy wciąż wchodzi się na Everest od strony Nepalu, ale liczba tych podchodzących od strony Chin ciągle rośnie.
Tshering Tenzing Sherpa, kierownik obozu bazowego twierdzi, że pomimo problemów obecny obóz jest nadal zasadniczo stabilny i może funkcjonować w tej postaci przez kolejne trzy do czterech lat. Nepalski rząd planuje jednak przenieść bazę do 2024 roku.

Techniczne i środowiskowe aspekty projektu zostały już opracowane, ale zanim jednak obóz zmieni swoją lokalizację, odbędą się konsultacje z lokalnymi społecznościami, ze względu na ważny w tym miejscu aspekt kulturowy. „Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzki i wkrótce rozpoczniemy konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami” – powiedział BBC Taranath Adhikari, dyrektor generalny departamentu turystyki Nepalu.

Obóz znajduje się aktualnie na wysokości 5364m. Nowy stanie o 200 do 400 metrów niżej.

Źródło: BBC

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówOgólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością 15 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością już w najbliższy czwartekFundacja Różyczka wraz z Chwyciarnią Arena Gliwice organizują pierwszą edycję Ogólnopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób z Niepełną...
Katya Lipka na Mount Everest 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Rosyjska alpinistka wywiesza ukraińską flagę na Mount Everest: nepalski rząd nie jest zadowolonyNepalski rząd odmówił wydania certyfikatu zdobycia szczytu rosyjskiej alpinistce i blogerce Katyi Lipce, wskazując na jej „samozwańczą...
Wyprawa Full Circle na szczycie Mount Everest 17 maj 2022
Lilianna Błazenek
Team składający się wyłącznie z czarnoskórych wspinaczy zdobywa EverestW czwartek rano 12 maja na szczycie Mount Everest świętowało siedmiu wspinaczy i ośmiu nepalskich przewodników z wyprawy Full Circle Everest....
Schronisko Goûter w drodze na Mont Blanc 6 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Chcesz wejść na Mont Blanc? Najpierw opłać swój pogrzeb!Na nic zdały się ostrzeżenia lokalnych przewodników przed niebezpieczeństwem wspinaczki na Mont Blanc najpopularniejszą drogą Goûter. Kolejni...
Shehroze Kashif 9 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Najmłodszy rekordzista na szczycie Gaszerbrum IIWczoraj pisaliśmy o Kristin Harili, która zaliczyła rekordowe wejście na Gaszerbrum II (8 034 m), a tu okazuje się, że zaraz po niej na...
Lawina na Manaslu 3 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejna tragedia na Manaslu: jedna osoba nie żyjeTrwa smutna seria na Manaslu. Po poniedziałkowej lawinie, w której zginął jeden z przewodników, a kilkunastu zostało rannych oraz śmiertelnym...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje