Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

XIII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Już po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego organizowany przez Klub Wysokogórski Kraków, największy i jeden z najprężniej działających klubów wysokogórskich w Polsce.

Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego to amatorskie zawody wspinaczkowe upamiętniające zmarłego w 2009 roku znanego wspinacza i grotołaza, człowieka z ogromną charyzmą.

Andrzej Skwirczyński z wykształcenia był geologiem, pracował na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków, który swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w latach 60. XX wieku. Równie mocno jak wspinaczka, fascynowało go taternictwo jaskiniowe. Eksplorował jaskinie nie tylko w polskich Tatrach (Wielka Śnieżna, Bandzioch Kominiarski, Miętusia Wyżnia), ale także m.in. w Pirenejach (Gouffre Pierre St. Martin), Alpach Julijskich (Triglavska Brezna), czy Alpach Salzburskich (Lamprechtsofen).

W 1974 roku Andrzej Skwierczyński wraz z grupą pracowników AGH utworzyli Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Działania Towarzystwa zaowocowały organizacją ważnych wypraw naukowo-alpinistycznych, m.in. w Andy oraz do Turcji i Syrii.

W latach 90. Andrzej Skwirczyński zajął się w skałkach podkrakowskich pracami udostępniającymi nowe trasy, pozornie bez potencjału wspinaczkowego. Dzięki tym pracom odsłonięto m.in. „Zaklęty Mur” (obecnie Mur Skwirczyńskiego) z licznymi drogami wspinaczkowymi.

Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, „Ten memoriał jest nieco inny – realizujemy go właściwie cały sezon wspinaczkowy, a zawody są jedynie jego zwieńczeniem, częścią oficjalną. Świętujemy ideę, która przyświecała Andrzejowi w jego syzyfowej pracy przygotowania i ekipowania łatwych dróg, wspinając się na nich.”

Według zasad zawodów, dwuosobowe zespoły mają za zadanie zdobycie jak najlepszego wyniku wspinając się w ciągu ok. 7 godzin po drogach z otrzymanej wcześniej listy. Przejścia punktuje się w zależności od trudności, długości, lokalizacji dróg, a także stylu ich pokonania. Dla odważnych przewidziano również wariant Ultra, czyli 24-godzinną wspinaczkę.

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów i oczywiście dobrej zabawy!

Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPuchar Świata we wspinaczce sportowej w Edynburgu 8 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Edynburgu w prowadzeniu i na czas: będą polskie medale?Zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej powracają w tym tygodniu do Wielkiej Brytanii. W Edynburgu wystartują jutro konkurencje w...
Katya Lipka na Mount Everest 21 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Rosyjska alpinistka wywiesza ukraińską flagę na Mount Everest: nepalski rząd nie jest zadowolonyNepalski rząd odmówił wydania certyfikatu zdobycia szczytu rosyjskiej alpinistce i blogerce Katyi Lipce, wskazując na jej „samozwańczą...
XIII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego 9 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Uwaga: Zmiana terminu XIII Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego!W związku z niekorzystnymi prognozami pogody na najbliższą sobotę, organizatorzy XIII Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego postanowili...
Kristin Harila w projekcie #Bremont14Peaks 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: kontuzjowana, ale gotowa na kolejny ośmiotysięcznikW zeszłym tygodniu Kristin Harila zdobyła szczyt swojego siódmego ośmiotysięcznika – Nanga Parbat (8126 m n.p.m.), tym samym z sukcesem...
Andrzej Bargiel na Mount Everest 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel rozpoczął dziś atak szczytowy na Mount Everest!Dzisiaj około godz. 4.00 czasu lokalnego Andrzej Bargiel rozpoczął swój atak szczytowy na Mount Everest. Jeśli wszystko pójdzie według planu,...
Kristin Harila na Broad Peak 29 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad PeakNorweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje