The North Face Nowa kolekcja
Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

XIII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Już po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego organizowany przez Klub Wysokogórski Kraków, największy i jeden z najprężniej działających klubów wysokogórskich w Polsce.

Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego to amatorskie zawody wspinaczkowe upamiętniające zmarłego w 2009 roku znanego wspinacza i grotołaza, człowieka z ogromną charyzmą.

Andrzej Skwirczyński z wykształcenia był geologiem, pracował na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków, który swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w latach 60. XX wieku. Równie mocno jak wspinaczka, fascynowało go taternictwo jaskiniowe. Eksplorował jaskinie nie tylko w polskich Tatrach (Wielka Śnieżna, Bandzioch Kominiarski, Miętusia Wyżnia), ale także m.in. w Pirenejach (Gouffre Pierre St. Martin), Alpach Julijskich (Triglavska Brezna), czy Alpach Salzburskich (Lamprechtsofen).

W 1974 roku Andrzej Skwierczyński wraz z grupą pracowników AGH utworzyli Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Działania Towarzystwa zaowocowały organizacją ważnych wypraw naukowo-alpinistycznych, m.in. w Andy oraz do Turcji i Syrii.

W latach 90. Andrzej Skwirczyński zajął się w skałkach podkrakowskich pracami udostępniającymi nowe trasy, pozornie bez potencjału wspinaczkowego. Dzięki tym pracom odsłonięto m.in. „Zaklęty Mur” (obecnie Mur Skwirczyńskiego) z licznymi drogami wspinaczkowymi.

Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, „Ten memoriał jest nieco inny – realizujemy go właściwie cały sezon wspinaczkowy, a zawody są jedynie jego zwieńczeniem, częścią oficjalną. Świętujemy ideę, która przyświecała Andrzejowi w jego syzyfowej pracy przygotowania i ekipowania łatwych dróg, wspinając się na nich.”

Według zasad zawodów, dwuosobowe zespoły mają za zadanie zdobycie jak najlepszego wyniku wspinając się w ciągu ok. 7 godzin po drogach z otrzymanej wcześniej listy. Przejścia punktuje się w zależności od trudności, długości, lokalizacji dróg, a także stylu ich pokonania. Dla odważnych przewidziano również wariant Ultra, czyli 24-godzinną wspinaczkę.

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów i oczywiście dobrej zabawy!

Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMount Everest 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski Szerpa Kami Rita po raz 26. wspiął się na Mount Everest, pobijając własny rekord świataW ubiegłą sobotę 52-latek przeszedł zwyczajową trasę na szczyt granią południowo-wschodnią, prowadząc 10 innych wspinaczy. Nepalski...
Złote Czekany 2022 21 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Cztery polskie wejścia z 2021 roku docenione przez organizatorów Złotych CzekanówPrestiżowe Złote Czekany za 2021 rok zostały rozdane w miniony weekend w Briançon we Francji. Organizatorzy docenili również cztery polskie...
Bouldering 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulder Mixed Team w Krakowie03 lipca 2022 r. w Krakowie odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Zawody zostaną rozegrane w nowym formacie – Boulder Mixed...
Kristin Harila 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Himalaje: Kristin Harila nie do zatrzymania!Niedawno pisaliśmy o himalajskich wyczynach wspinaczkowych Nirmala Purji, a tu, pobijając rekord za rekordem, depcze mu po piętach niesamowita...
Silvo Karo 10 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy tegorocznego laureata Złotego Czekana za całokształt górskich dokonańPrestiżowa nagroda Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award) — Złoty Czekan za całokształt dokonań górskich trafi w tym roku w...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zagraj w baldy! Rusza Warszawska Liga BoulderowaRuszyły zapisy na pierwszą rundę Warszawskiej Ligi Boulderowej. Wspinaczy jak co roku czeka pięć edycji na pięciu najlepszych ścianach w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje