Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

XIII Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Już po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego organizowany przez Klub Wysokogórski Kraków, największy i jeden z najprężniej działających klubów wysokogórskich w Polsce.

Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego to amatorskie zawody wspinaczkowe upamiętniające zmarłego w 2009 roku znanego wspinacza i grotołaza, człowieka z ogromną charyzmą.

Andrzej Skwirczyński z wykształcenia był geologiem, pracował na wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków, który swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął w latach 60. XX wieku. Równie mocno jak wspinaczka, fascynowało go taternictwo jaskiniowe. Eksplorował jaskinie nie tylko w polskich Tatrach (Wielka Śnieżna, Bandzioch Kominiarski, Miętusia Wyżnia), ale także m.in. w Pirenejach (Gouffre Pierre St. Martin), Alpach Julijskich (Triglavska Brezna), czy Alpach Salzburskich (Lamprechtsofen).

W 1974 roku Andrzej Skwierczyński wraz z grupą pracowników AGH utworzyli Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Działania Towarzystwa zaowocowały organizacją ważnych wypraw naukowo-alpinistycznych, m.in. w Andy oraz do Turcji i Syrii.

W latach 90. Andrzej Skwirczyński zajął się w skałkach podkrakowskich pracami udostępniającymi nowe trasy, pozornie bez potencjału wspinaczkowego. Dzięki tym pracom odsłonięto m.in. „Zaklęty Mur” (obecnie Mur Skwirczyńskiego) z licznymi drogami wspinaczkowymi.

Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, „Ten memoriał jest nieco inny – realizujemy go właściwie cały sezon wspinaczkowy, a zawody są jedynie jego zwieńczeniem, częścią oficjalną. Świętujemy ideę, która przyświecała Andrzejowi w jego syzyfowej pracy przygotowania i ekipowania łatwych dróg, wspinając się na nich.”

Według zasad zawodów, dwuosobowe zespoły mają za zadanie zdobycie jak najlepszego wyniku wspinając się w ciągu ok. 7 godzin po drogach z otrzymanej wcześniej listy. Przejścia punktuje się w zależności od trudności, długości, lokalizacji dróg, a także stylu ich pokonania. Dla odważnych przewidziano również wariant Ultra, czyli 24-godzinną wspinaczkę.

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów i oczywiście dobrej zabawy!

Źródło: Klub Wysokogórski Kraków

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAndrzej Bargiel na Mount Everest 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel rozpoczął dziś atak szczytowy na Mount Everest!Dzisiaj około godz. 4.00 czasu lokalnego Andrzej Bargiel rozpoczął swój atak szczytowy na Mount Everest. Jeśli wszystko pójdzie według planu,...
Andrzej Bargiel rozwija ukraińska flagę pod Mount Everestem 12 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel rozwija ukraińską flagę pod Mount EverestemAndrzej Bargiel przygotowuje się do zjazdu na nartach z Mount Everestu, jako pierwszy w historii bez korzystania z dodatkowego tlenu z butli. Mimo...
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Sanu Sherpa 25 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Nepalski wspinacz tworzy historię himalaizmu!Sanu Sherpa, nepalski himalaista, pobił kolejny niezwykły rekord we wspinaczce wysokogórskiej. 47-latek dwukrotnie wspiął się na wszystkie 14...
Kristin Harila na Gaszerbrum I 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewneKristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.),...
Złote Czekany 2022 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje