The North Face Nowa kolekcja
Bhagirathi fot. Andrzej Życzkowski
Źródło: Polski Himalazim Sportowy Facebook

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego rusza w Himalaje Garhwalu

26 września rozpocznie się kolejna duża wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy. Tym razem ośmioosobowa ekipa wyruszy w Himalaje Garhwalu.

Końcem września Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski, Ondrej Húserka (Słowacja), Adam Bielecki, Damian Granowski, Kacper Kłoda, Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski rozpoczną swoją miesięczną wyprawę w indyjskie Himalaje Garhwalu.

Pasmo Garhwalu znajduje się w stanie Uttarakhand, na północny wschód od Delhi. To mityczna wręcz kraina, z której bierze początek święta rzeka Ganges. Najwyższym szczytem jest Nanda Devi (7816 m n.p.m.), który sąsiaduje z przepięknymi, strzelistymi szczytami w dużej mierze jeszcze dziewiczymi. Ściany w tej części Himalajów sięgają blisko dwóch kilometrów. Skalne kolosy wypiętrzające się ponad surowym krajobrazem na 6000 i 7000 metrów oferują trudną, techniczną, mixtową wspinaczkę. Wyprawa wyruszy z miejscowości Gangotri, licznie odwiedzanej przez pielgrzymujących do źródeł Gangesu Hindusów.

Zespoły działać będą w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka założą basecamp powyżej malowniczo położonego jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie, na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar (6904 m n.p.m.). Ten niezwykle urokliwy szczyt zamyka dolinę Kedar Tal imponującą skalno-lodową ścianą.
Pierwszymi zdobywcami Thalay Sagar północno-zachodnim filarem był angielsko-amerykański zespół w składzie: Roy Kligfield, John Thackray oraz Pete Thexton. Górę zdobyto dopiero w 1979 roku, ponieważ rejon ten przez długi czas pozostawał niedostępny dla wspinaczy i turystów.

Z kolei zespół drugi i trzeci, czyli Adam Bielecki, Damian Granowski i Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielą basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra będzie wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie sześciotysięcznego szczytu Swachhand.

Celem Mateusza Grobla i Mateusza Więckowskiego będzie poprowadzenie nowej linii lub powtórzenie już istniejącej na Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Do tej pory w masywie Bhagirathi II działały dwie polskie wyprawy – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofania się, pierwsza ze wzglądu na niekorzystne warunki pogodowe, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym zginął Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznał urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa potrwa do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Źródło: Polski Himalazim Sportowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówReel Rock 16 24 maj 2022
Lilianna Błazenek
Trasa Reel Rock 16 na pokazach w Polsce8-9 czerwca w siedmiu kinach w Polsce będzie można zobaczyć najlepsze filmy wspinaczkowe tego roku, na światowej trasie Reel Rock 16. Pokazy...
Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością 15 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością już w najbliższy czwartekFundacja Różyczka wraz z Chwyciarnią Arena Gliwice organizują pierwszą edycję Ogólnopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób z Niepełną...
Projekt Jura bez barier 30 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Akcja „Jura bez barier” cieszy się coraz większym zainteresowaniemZ roku na rok Jura Krakowsko-Częstochowska zyskuje na popularności. Dzięki akcji „Jura bez barier” prowadzonej przez Związek Gmin Polskich...
Podium kobiet w konkurencji na czas na zawodach PŚ w Edynburgu 12 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Edynburgu: siostry Kałuckie znów nie zawiodły!Rozgrywany w miniony weekend w Edynburgu Puchar Świata w prowadzeniu i na czas przyniósł kolejne sukcesy naszych zawodniczek. W finale sprintów...
Złote Czekany 2022 18 październik 2022
Lilianna Błazenek
Znamy laureatów Złotych Czekanów za dokonania w roku 2021Jury Złotych Czekanów (Piolets d’Or) wyłoniło tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody. Złote Czekany za 2021 rok trafią do...
Kristin Harila na K2 22 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila coraz bliżej celu: dzisiaj rano stanęła na szczycie K2!Nie tylko nasza Monika Witkowska zameldowała się dzisiaj rano na szczycie K2. Kristin Harila, której postępy w projekcie #Bremont14Peaks...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje