Bhagirathi fot. Andrzej Życzkowski
Źródło: Polski Himalazim Sportowy Facebook

Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego rusza w Himalaje Garhwalu

26 września rozpocznie się kolejna duża wyprawa organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy. Tym razem ośmioosobowa ekipa wyruszy w Himalaje Garhwalu.

Końcem września Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski, Ondrej Húserka (Słowacja), Adam Bielecki, Damian Granowski, Kacper Kłoda, Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski rozpoczną swoją miesięczną wyprawę w indyjskie Himalaje Garhwalu.

Pasmo Garhwalu znajduje się w stanie Uttarakhand, na północny wschód od Delhi. To mityczna wręcz kraina, z której bierze początek święta rzeka Ganges. Najwyższym szczytem jest Nanda Devi (7816 m n.p.m.), który sąsiaduje z przepięknymi, strzelistymi szczytami w dużej mierze jeszcze dziewiczymi. Ściany w tej części Himalajów sięgają blisko dwóch kilometrów. Skalne kolosy wypiętrzające się ponad surowym krajobrazem na 6000 i 7000 metrów oferują trudną, techniczną, mixtową wspinaczkę. Wyprawa wyruszy z miejscowości Gangotri, licznie odwiedzanej przez pielgrzymujących do źródeł Gangesu Hindusów.

Zespoły działać będą w sąsiadujących ze sobą dolinach: Kedar i Gangotri. Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski oraz Słowak Ondrej Húserka założą basecamp powyżej malowniczo położonego jeziora Kedar Tal na lodowcu o tej samej nazwie, na wysokości około 4700 m n.p.m. Ich celem jest wyznaczenie nowej drogi na wschodniej ścianie Thalay Sagar (6904 m n.p.m.). Ten niezwykle urokliwy szczyt zamyka dolinę Kedar Tal imponującą skalno-lodową ścianą.
Pierwszymi zdobywcami Thalay Sagar północno-zachodnim filarem był angielsko-amerykański zespół w składzie: Roy Kligfield, John Thackray oraz Pete Thexton. Górę zdobyto dopiero w 1979 roku, ponieważ rejon ten przez długi czas pozostawał niedostępny dla wspinaczy i turystów.

Z kolei zespół drugi i trzeci, czyli Adam Bielecki, Damian Granowski i Kacper Kłoda oraz Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski podzielą basecamp na lodowcu Gangotri na wysokości 4500 m n.p.m. Celem Adama, Damiana oraz Kacpra będzie wytyczenie nowej mixtowej drogi w masywie sześciotysięcznego szczytu Swachhand.

Celem Mateusza Grobla i Mateusza Więckowskiego będzie poprowadzenie nowej linii lub powtórzenie już istniejącej na Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Do tej pory w masywie Bhagirathi II działały dwie polskie wyprawy – Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego w 1985 roku oraz międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego w 1988 roku. Obie wyprawy były zmuszone do wycofania się, pierwsza ze wzglądu na niekorzystne warunki pogodowe, druga z powodu tragicznego wypadku, w którym zginął Jan Nowak, a Krzysztof Wielicki doznał urazu kręgosłupa i barku.

Wyprawa potrwa do końca października. Sezon w tej części Himalajów trwa od maja do czerwca oraz od września do końca października. Niezależnie jednak od sezonu pogoda jest mało stabilna i często deszczowa.

Źródło: Polski Himalazim Sportowy

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPuchar Świata we wspinaczce sportowej w Edynburgu 8 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Edynburgu w prowadzeniu i na czas: będą polskie medale?Zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej powracają w tym tygodniu do Wielkiej Brytanii. W Edynburgu wystartują jutro konkurencje w...
Kristin Harila na Gaszerbrum I 22 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewneKristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.),...
XXIX Przegląd Filmów Alipinistycznych 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy RutkiewiczW dniach 6 - 8 maja 2022 roku odbędzie się 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd tematycznie będzie związany...
Shehroze Kashif 9 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Najmłodszy rekordzista na szczycie Gaszerbrum IIWczoraj pisaliśmy o Kristin Harili, która zaliczyła rekordowe wejście na Gaszerbrum II (8 034 m), a tu okazuje się, że zaraz po niej na...
Dorota Rasińska-Samoćko 20 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Broad Peak: Ósmy ośmiotysięcznik Doroty Rasińskiej-SamoćkoTo wyjątkowo udany polski sezon wspinaczkowy w Karakorum. Wczoraj pisaliśmy o zdobyciu szczytu Broad Peak przez Rafała Fronię, a dziś dochodzą...
Polskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje