Stefano Ghisolfi na Silence
Źródło: Stefano Ghisolfi facebook

Stefano Ghisolfi rzuca wyzwanie niemożliwemu: będzie powtórka Silence?

Jeżeli ktoś jako pierwszy może powtórzyć najtrudniejszą drogę wspinaczkową świata, to może to być tylko Stefano Ghisolfi. Włoch właśnie rozpoczął swój projekt, który ma na celu przejście linii Silence, wycenianej, jako pierwsza i jedyna na świecie, na 9c/5.15d.

Odkąd Adam Ondra we wrześniu 2017 roku poprowadził tę niewiarygodnie stromą 45-metrową linię w granitowej Jaskini Hanshelleren we Flatanger w Norwegii, nie znalazł się żaden śmiałek, który odważyłby się powtórzyć wyczyn Czecha. To był najtrudniejszy dotychczas projekt Ondry. Do pokonania drogi przygotowywał się od 2013 roku. O tego czasu odwiedzał jaskinię Hanshelleren jeszcze sześć razy, żeby w sumie po 40 dniach wspinaczki przejść całą linię, nazwać ją „Silence” (Cisza) i wycenić ją na pierwsze na świecie 9c.

Adam Ondra uprawia wspinaczkę skałkową na poziomie dostępnym już tylko dla niego samego. Wyznacza zupełnie nowe standardy i jest oczywistą inspiracją dla innych wspinaczy.

Stefano Ghisolfi postanowił po pięciu latach przerwać „ciszę” i po kilku miesiącach przygotowań przybył do Flatanger, żeby spróbować tego legendarnego przejścia. Ma zamiar zostać we Flatanger przez miesiąc, ale jest to dopiero początek długoterminowego projektu. Oczywiście najpierw chce sprawdzić, jak potoczy się jego pierwsze doświadczenie na Silence, ale ma nadzieję, że początek nie okaże się końcem projektu. Poza rezultatem, jakim ma być powtórzenie Silence, napędza go chęć zmierzenia się z własnymi ograniczeniami i ich przezwyciężenie.

Dotychczasowe dokonania wspinaczkowe Ghisolfiego pozwalają nam wierzyć, że łatwo nie odpuści. Dwa lata temu powtórzył jako drugi człowiek w historii drogę Change, która znajduje się w tej samej jaskini, co Silence i którą w 2012 roku również poprowadził Adam Ondra, wyceniając linię jako pierwsze 9b+ na świecie. Ma również na koncie m.in. dwie inne najtrudniejsze drogi 9b+: Perfecto Mundo i Bibliographie.

Stefano Ghisolfi odnosi również sukcesy w zawodach wspinaczkowych. Jest m.in. wicemistrzem Europy z 2015 roku we wspinaczce sportowej w konkurencji łącznej.

Stefano obiecuje regularne relacjonować swoje postępy z Jaskini Hanshelleren w mediach społecznościowych. Trzymamy kciuki za powodzenie tego arcytrudnego projektu – Silence to prawdziwa bestia!

Źródło: Stefano Ghisolfi facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówMonika Witkowska w drodze na K2 29 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Monika Witkowska będzie drugą Polką na K2?K2 (Czogori), drugi co do wysokości szczyt ziemi (8611m n.p.m.), jest uważany za najtrudniejszy do zdobycia. Fakt, że dotychczas tylko jedna Polka...
Rekord Kiromala Katibina w Pucharze Świata w Villars 1 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Puchar Świata w Villars: podwójny rekord świata Kiromala KatibinaW odbywających się w szwajcarskim Villars kolejnych zawodach Pucharu Świata (prowadzenie i na czas) padły już w kwalifikacjach dwa rekordy...
Karl Egloff i Nico Miranda na Makalu 12 maj 2022
Lilianna Błazenek
Rekordowy czas wspinaczki na piątą najwyższą górę świataKarl Egloff i Nico Miranda wspięli się na Makalu (8485 m n.p.m.) w czasie 17 godzin i 18 minut. Dwaj Ekwadorczycy przebyli trasę bez dodatkowego...
IPW FEST 2022 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Integrowanie Przez Wspinanie po raz piątyJuż po raz piąty 20-22 maja w Dolinie Będkowskiej wspinacze z całej Polski spotkają się na imprezie integracyjnej IPW FEST. Integrowanie Przez...
5 lipiec 2023
Marcin Kijowski
Grań Kościelców - wspinaczkowy klasyk dla (prawie) każdegoPo Żabiej Lalce zapraszamy na Grań Kościelców. To prawdziwy klasyk tatrzańskiej wspinaczki; miejsce o bogatej historii taternictwa, gdzie...
Matterhorn od strony włoskiej 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Matterhorn: wspinacze uratowani, ale surowo ukaraniZamknięcie drogi na Matterhorn od strony włoskiej to kolejny skutek zmian klimatycznych nękających Alpy szczególnie mocno w tym sezonie....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje