The North Face Nowa kolekcja
XXIX Przegląd Filmów Alipinistycznych
Źródło: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

W dniach 6 - 8 maja 2022 roku odbędzie się 29 Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Przegląd tematycznie będzie związany z ogłoszonym przez Sejm RP 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu będzie przybliżenie postaci słynnej himalaistki, ale także rola kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej oraz sporcie.

Oficjalnym partnerem tegorocznego przeglądu jest Fundacja Wandalistki, która zapewni spojrzenie na góry z kobiecego punktu widzenia. Poznamy nie tylko historię Wandy i pierwszych wspinających się kobiet, ale również sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.

Przegląd rozpocznie się 6 maja 2022 roku od otwarcia wystawy czasowej „Wanda w Kadrze”, na której zaprezentowane zostaną filmy, fotografie, wypowiedzi w formie nagrań oraz oryginalne eksponaty — pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz, będące własnością Muzeum.

Na 7 maja 2022 roku zaplanowano blok filmowy poświęcony Wandzie Rutkiewicz. Wydarzenie poprowadzi Leszek Cichy - jeden z najwybitniejszych Polskich himalaistów. W bloku przedstawione zostaną filmy fabularne i dokumentalne prezentujące dokonania Wandy Rutkiewicz. Zostaną przeprowadzone wywiady i rozmowy z osobami pamiętającymi Wandę i uczestniczącymi w wyprawach z jej udziałem. Na wydarzenie zaproszeni zostali twórcy, reżyserzy i osoby związane z produkcjami filmowymi. Zostanie także zorganizowane spotkanie z autorkami książek o Wandzie Rutkiewicz.

8 maja 2022 roku to ostatni dzień przeglądu. Zaprezentowany zostanie blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet i pokazane filmy z zawodów. Odbędzie się także rozmowa o roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej. Tego dnia specjalistę z zakresu skituringu opowie o swojej przygodzie z tym sportem oraz zaprezentuje film związany z tą tematyką. Będą piękne góry, trochę anegdot i humoru, a także kilka porad: jak sobie ułożyć w rozsądny sposób sezon skiturowy, jak trenować, jak wreszcie uczynić ze skituringu przygodę swojego życia.

Wstęp wolny!

PROGRAM XXIX PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

6 maja, piątek
19.00 Wernisaż wystawy „Wanda w kadrze”

7 maja, sobota
12.00 Blok I Leszek Cichy, Krystyna Palmowska, Anna Pietraszek
12.40 Film „W cieniu Everestu”
13.20 Blok II Krzysztof Wielicki, Elżbieta Sieradzińska
14.00 Wywiad telewizyjny z Wandą, TVP Katowice
14.10 Film „Temperatura Wrzenia”
14.50 Blok III Maciej Pietrowicz, Marian Sajnog
15.30 Wywiad „Wanda w Komarnie”
15.50 Blok IV Maciej Pietrowicz, Ryszard Włoszczowski, Arkadiusz Peryga
16.30 Reportaż z wyprawy Jelczem w Himalaje
17.10 Ogłoszenie wyników konkursu filmów sportowych i turystycznych
17.20 Prezentacja nagrodzonych filmów

8 maja, niedziela
12.00 Blok I Eliza Kubarska, Janina Fies
12.30 Film „Być kobieta w Himalajach”
13.20 Film „Ściana cieni”
14.10 Blok II Daria Sieracka, Marianna Syrokomska – Kantecka
14.40 Film „Tango Aconcagua”
15.30 Blok III Daria Sieracka, Karolina Ośka, Olga Kosek, Joanna Malawska
16.00 Film „Miejsca przeklęte, Góra Pięciu Bogów”
16.30 Blok IV Wojciech Szatkowski, GOPR – Roman Dziedzic
17.00 Spektakl Teatru Telewizji „Wasza Wysokość” inspirowany postacią Wandy

Źródło: materiały prasowe Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Tragedia na Sokolicy w Dolinie BędkowskiejNie żyje 50-letni mężczyzna, który wspinał się na słynnej Sokolicy w Dolinie Będkowskiej.
Hák, Bánský, Kejklíček, i Groh na szczycie Chumbu 4 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Czesko-słowacka wyprawa zdobywa dziewicze Chumbu i dedykuje drogę Andrzejowi SokołowskiemuZespół w składzie: Radek Groh, Jaroslav Bánský, Petr Kejklíček i Zdeněk Hák 29 października stanął na szczycie niezdobytej do tej pory...
Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego 6 maj 2022
Lilianna Błazenek
XIII Memoriał Andrzeja SkwirczyńskiegoJuż po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego...
K2 21 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Po raz pierwszy od 20 lat wzrosną opłaty za wejście na K2Po raz pierwszy od 20 lat władze Pakistanu podnoszą opłatę za pozwolenie na wejście na K2. Od 2003 roku niska kwota pozostawała bez zmian,...
Kristin Harila i Adriana Brownlee w Nepalu 5 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila i Adriana Brownlee wracają na Czo OjuPo tygodniach plotek i niejednoznacznych postów w mediach społecznościowych, tajemnica została ujawniona: Kristin Harila, Adriana Brownlee i...
Dorota Rasińska-Samoćko 5 październik 2022
Lilianna Błazenek
Dorota Rasińska-Samoćko: Dhaulagiri jeszcze nie tym razemNieprzewidywalna pogoda w Himalajach przerywa kolejny projekt wspinaczkowy w tym sezonie. Tym razem padło na wyprawę Doroty Rasińskiej-Samoćko na...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje