Adam Ondra na Zvěřincu
Źródło: Adam Ondra facebook

Adam Ondra poprowadził swoją drugą najtrudniejszą drogę

Adam Ondra, uważany za najlepszego obecnie na świecie wspinacza technicznego, ogłosił w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że poprowadził właśnie drugą najtrudniejszą drogę w swoim życiu, tym razem w rodzinnych Czechach.

Najtrudniejszą trasą pozostaje norweska „Silence”, wyceniana na 9c, którą Ondra poprowadził w 2017 roku i której dotychczas nie udało się nikomu powtórzyć. Tym razem podjął wyzwanie w Morawskim Krasie w południowych Czechach i tam w rejonie Holštejn ustanowił linię „Zvěřinec” (Zwierzyniec), którą wycenił na mocne 9b+.

Ondra czekał na odpowiednią pogodę przez dwa tygodnie. Miniony weekend przyniósł idealne warunki pogodowe i umożliwił wspinaczkę. „Zvěřinec” jest przedłużeniem trasy „Perlodka”, którą Ondra poprowadził w 2011 roku i wycenił wtedy na 9a+ (dzisiaj twierdzi jednak, że jest to raczej 9b). „Zvěřinec” ma inny początek, który sam w sobie jest 9a+, ale w sumie z „Perlodką” dają 9b+.

„Zvěřinec” został czwartą linią 9b+ w kolekcji Ondry, obok „Change” (2012), „La Dura Dura” (2013) i „Vasil Vasil” (2013). Czech ma również na koncie prawie trzydzieści dróg o trudności 9b. Poziom wspinaczki, jaki uprawia, wydaje się dostępny już tylko dla niego samego.

Na zbliżającym się 20. Krakowskim Festiwalu Górskim będzie można obejrzeć polską premierę filmu dokumentalnego o tym czeskim wirtuozie wspinaczki: „Adam Ondra: Pushing the Limits”.

Źródło: Adam Ondra facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówIPW FEST 2022 9 maj 2022
Lilianna Błazenek
Integrowanie Przez Wspinanie po raz piątyJuż po raz piąty 20-22 maja w Dolinie Będkowskiej wspinacze z całej Polski spotkają się na imprezie integracyjnej IPW FEST. Integrowanie Przez...
Zawody boulderowe I TEST Czystej formy 16 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
I TEST Czystej Formy — zawody boulderoweKlub Wysokogórski Zakopane organizuje w dniach 17-18 grudnia zawody boulderowe. Wydarzenie odbędzie się ściance boulderowo-wspinaczkowej...
Stefano Ghisolfi na Silence 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Stefano Ghisolfi rzuca wyzwanie niemożliwemu: będzie powtórka Silence?Jeżeli ktoś jako pierwszy może powtórzyć najtrudniejszą drogę wspinaczkową świata, to może to być tylko Stefano Ghisolfi. Włoch właśnie...
bouldering 23 maj 2022
Lilianna Błazenek
Stara buła nie rdzewieje. Mechanior znowu mistrzem Polski w boulderingu20—21 maja w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu Seniorów oraz Puchar Polski Młodzieżowców w tej dyscyplinie.
Siostry Kałuckie na Akademickich Mistrzostwach Świata 2022 w Innsbrucku 15 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Siostry Kałuckie na podium Akademickich Mistrzostw Świata 2022Aleksandra i Natalia Kałuckie znowu nie zawiodły! Pierwsze medale Akademickich Mistrzostw Świata we Wspinaczce Sportowej 2022 w Innsbrucku...
Kristin Harila i Adriana Brownlee w Nepalu 5 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila i Adriana Brownlee wracają na Czo OjuPo tygodniach plotek i niejednoznacznych postów w mediach społecznościowych, tajemnica została ujawniona: Kristin Harila, Adriana Brownlee i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje