The North Face Nowa kolekcja
Adam Ondra na Zvěřincu
Źródło: Adam Ondra facebook

Adam Ondra poprowadził swoją drugą najtrudniejszą drogę

Adam Ondra, uważany za najlepszego obecnie na świecie wspinacza technicznego, ogłosił w niedzielę w swoich mediach społecznościowych, że poprowadził właśnie drugą najtrudniejszą drogę w swoim życiu, tym razem w rodzinnych Czechach.

Najtrudniejszą trasą pozostaje norweska „Silence”, wyceniana na 9c, którą Ondra poprowadził w 2017 roku i której dotychczas nie udało się nikomu powtórzyć. Tym razem podjął wyzwanie w Morawskim Krasie w południowych Czechach i tam w rejonie Holštejn ustanowił linię „Zvěřinec” (Zwierzyniec), którą wycenił na mocne 9b+.

Ondra czekał na odpowiednią pogodę przez dwa tygodnie. Miniony weekend przyniósł idealne warunki pogodowe i umożliwił wspinaczkę. „Zvěřinec” jest przedłużeniem trasy „Perlodka”, którą Ondra poprowadził w 2011 roku i wycenił wtedy na 9a+ (dzisiaj twierdzi jednak, że jest to raczej 9b). „Zvěřinec” ma inny początek, który sam w sobie jest 9a+, ale w sumie z „Perlodką” dają 9b+.

„Zvěřinec” został czwartą linią 9b+ w kolekcji Ondry, obok „Change” (2012), „La Dura Dura” (2013) i „Vasil Vasil” (2013). Czech ma również na koncie prawie trzydzieści dróg o trudności 9b. Poziom wspinaczki, jaki uprawia, wydaje się dostępny już tylko dla niego samego.

Na zbliżającym się 20. Krakowskim Festiwalu Górskim będzie można obejrzeć polską premierę filmu dokumentalnego o tym czeskim wirtuozie wspinaczki: „Adam Ondra: Pushing the Limits”.

Źródło: Adam Ondra facebook

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAndrzej Bargiel na Mount Everest 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel rozpoczął dziś atak szczytowy na Mount Everest!Dzisiaj około godz. 4.00 czasu lokalnego Andrzej Bargiel rozpoczął swój atak szczytowy na Mount Everest. Jeśli wszystko pójdzie według planu,...
Himalaje 15 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jurgalski wywraca historię himalaizmu: Kukuczka i Messner nie zdobyli wszystkich ośmiotysięczników!Niedawno opublikowany raport Eberharda Jurgalskiego dotyczący zdobywców ośmiotysięczników wstrząsa historią himalaizmu. Według niego ze...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: siostry Kałuckie na podium, Aleksandra wygrywa sezonW miniony weekend odbyły się w indonezyjskiej Dżakarcie finałowe zawody Pucharu Świata 2022 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas....
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Projekt Cimbing4Climate 28 listopad 2022
Lilianna Błazenek
82 alpejskie szczyty w 78 dni – w ważnym celuPodczas gdy wielu alpinistów chwali się zdobyciem wszystkich 82 alpejskich czterotysięczników, zaledwie garstce udało się to zrobić podczas...
Polskie podium na Mistrzostwach Europy w Monachium 15 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy: mamy całe podium we wspinaczce na czas!To był polski dzień na Mistrzostwach Europy w Monachium: nasze zawodniczki zdominowały konkurencję na czas, zdobywając całą pulę medali....

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje