The North Face Nowa kolekcja
Ai Mori w Pucharze Świata w Koprze
Źródło: International Federation of Sport Climbing facebook

PŚ w Koprze: Potocar ze złotem, Garnbret sensacyjnie pokonana

Puchar Świata rozgrywany w słoweńskim Koprze 2-3 września przyniósł zaskakujący finał: niepokonanej w tegorocznych zawodach pucharowych Janji Garnbret nie udało się zdobyć piątego złota – w finale uległa znakomitej Japonce Ai Mori. Wśród panów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy – Luka Potocar.

Debiutujący w Pucharze Świata Koper i imponująca nowa ściana wspinaczkowa Plus Climbing Koper były areną piątej edycji zawodów pucharowych w konkurencji prowadzenie. Zawodnicy, szczególnie reprezentanci gospodarzy, byli entuzjastycznie przyjmowani przez licznie zgromadzoną publiczność, która stworzyła niezwykłą atmosferę wydarzenia.

W Koprze zabrakło kilku wielkich nazwisk. Adam Ondra, Jakob Schubert i Stefano Ghisolfi postawili tym razem na wspinaczkę skałkową i prowadzą swoje projekty we Flatanger w Norwegii. Emocji jednak pod ich nieobecność było całkiem sporo. Finał męski był zdecydowanie szczęśliwy dla gospodarzy - 20-letni reprezentant Słowenii Luka Potocar zdobył pierwszy w swojej karierze złoty medal Pucharu Świata. Wspinający się jako trzeci od końca Potocar zakończył z wynikiem 30+, kilka przechwytów od szczytu. Wynik 30+ uzyskał również Sascha Lehmann ze Szwajcarii, który zajął jednak drugie miejsce w związku z niższą pozycją w rundzie półfinałowej.

Podium uzupełnił Yannick Flohé z Niemiec, który dołożył brąz do zdobytego w Brixen we Włoszech złotego medalu w konkurencji bouldering.

Sensacyjnie natomiast zakończył się finał kobiet. Zgromadzona przed ścianą rozentuzjazmowana publiczność czekała na kolejny pewny złoty medal swojej rodaczki Janji Garnbret, która w tym roku była absolutnie niepokonana i startowała jako zdecydowana faworytka zawodów. Półfinał należał do Słowenki - jako jedyna w świetnym stylu zaliczyła top i pewnie przystapiła do finału. Wszystko szło według planu aż do momentu, kiedy na ścianie nie pojawiła się 18-letnia Japonka Ai Mori. Zawodniczka wspinała się znakomicie, pokonując z dużą przewagą występujące przed nią rywalki i kończąc finał z wynikiem 30+. Wspinająca się za nią Garnbret poradziła sobie znacznie gorzej i spadła trzy przechwyty niżej niż Japonka, z wynikiem 27+ finalnie spadając na drugą pozycję. Brooke Raboutou z USA zajęła trzecie miejsce z wynikiem 23+, zdobywając tym samym swój szósty medal Pucharu Świata w tym sezonie.

18-latka z Ibaraki w Japonii wróciła do wspinaczki po trzyletniej przerwie, którą poświęciła na studia. Występ w Pucharze Świata w Koprze był jej pierwszym od czasu kwalifikacji olimpijskich w Tuluzie we Francji w grudniu 2019 roku. Dotychczasowym największym osiągnięciem młodej Japonki jest trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Hachioji w 2019 roku. Jej mocne wejście w Koprze i przerwanie dominacji Garnbret może zapowiadać ciekawe zmiany w rywalizacji kobiet.

Podium kobiet:

  1. Ai Mori, Japonia – 30+
  2. Janja Garnbret, Słowenia – 27+
  3. Brooke Raboutou, USA – 23+

Podium mężczyzn:

  1. Luka Potocar, Słowenia – 30+
  2. Sascha Lehmann, Szwajcaria – 30+
  3. Yannick Flohé, Niemcy – 29+

Źródło: IFSC

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówManaslu 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Groźna lawina na Manaslu: wielu rannych, pięć osób w stanie ciężkimTragiczne wieści dochodzą do nas z Nepalu. Dzisiaj rano tuż pod obozem IV na Manaslu (8 163 m n.p.m.) zeszła potężna lawina, w wyniku której...
Bronx Bouldering Competition vol. 2 2022 18 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Bronx Bouldering CompetitionTo już druga edycja najmocniejszych krakowskich zawodów wspinaczkowych towarzyszących 20. Krakowskiemu Festiwalowi Górskiemu adresowanych...
18 maj 2023
Marcin Kijowski
Tragedia w Alpach. Nie żyje Kacper TekieliNie żyje Kacper Tekieli, znakomity wspinacz, himalaista, sportowiec. Prywatnie mąż Justyny Kowalczyk.
Miejsce zejścia lawiny na Draupadi Ka Danda II 8 październik 2022
Lilianna Błazenek
26 ofiar śmiertelnych lawiny, 3 osoby poszukiwane w Himalajach GarhwaluWe wtorek 4 października miał miejsce jeden z najtragiczniejszych w skutkach wypadków w historii wspinania. Lawina, która zeszła pod szczytem...
Dziewiąta odsłona La Jura Jura odbędzie się w dniach 3-5 czerwca w miejscowości Czatachowa. 5 maj 2022
Redakcja OutdooroweABC
Czas na La Jura JuraImprezy wspinaczkowe w plenerze - czas start! Klub Wysokogórski SAKWA zaprasza na kolejną edycję, jak zapewniają organizatorzy,...
Kristin Harila, Pasdawa Szerpa i Dawa Ongju Szerpa 25 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: koniec marzeń o rekordzie?Obfity śnieg, mróz, lawiny – zbyt dużo przeszkód w drodze na Czo Oju od strony Nepalu zdecydowało o tym, że w tym sezonie szczyt nie zostanie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje