Grań Kościelców - wspinaczkowy klasyk dla (prawie) każdego
Po Żabiej Lalce zapraszamy na Grań Kościelców. To prawdziwy klasyk tatrzańskiej wspinaczki; miejsce o bogatej historii taternictwa, gdzie tysiące wspinaczy rozpoczynało swoją wielką przygodę. Dobrej jakości skały, solidna asekuracja, duża ekspozycja, umiarkowane trudności i stosunkowo łatwe podejście czynią z niej naprawdę atrakcyjne miejsce na udany dzień w Tatrach. Dla prawie każdego z tatrzańskim przewodnikiem wysokogórskim.
Grań Kościelców to jedna z grani w polskich Tatrach Wysokich, rozciągająca się od Zawratowej Turni na północy w kierunku Małego Kościelca. Wśród taterników termin "Grani Kościelców" odnosi się do odcinka od Mylnej Przełęczy do wierzchołka Kościelca, który stanowi centrum największych i najbardziej interesujących wyzwań wspinaczkowych.
Grań Kościelców cieszy się sporą popularnością wśród początkujących wspinaczy oraz uczestników kursów taternickich, ze względu na łatwy dostęp, dobrej jakości skały i stosunkowo niewielkie trudności. Bywa nazywana również "granią praojców" z pewną dozą ironii, ponieważ wiele osób właśnie tutaj rozpoczyna swoją przygodę z wspinaczką w Tatrach. Choć stosunkowo łatwa trasa może być pokonana w obie strony, najpopularniejsza jest wędrówka od Mylnej Przełęczy w stronę Kościelca.
Warto podkreślić, że Grań Kościelców jest przeznaczona wyłącznie dla osób świadomych wyzwania, przed którym stają. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usług wysokogórskiego przewodnika tatrzańskiego. Jeśli już mówimy o trudnościach, droga została oceniona na poziomie II. Jest to typowa wspinaczka z górnej półki tego stopnia trudności, gdzie miejscami trzeba szukać chwytów i pokonywać pionowe odcinki, które mogą dostarczyć wielu emocji. Na naszej drodze znajduje się też kilkunastometrowy zjazd. Przewodnik jednak dba o to, aby te emocje mieściły się w odpowiednich normach bezpieczeństwa.
Cała wspinaczka Grani Kościelców zazwyczaj zajmuje od dwóch do... różnie bywa, czasami nawet cztery godziny lub dłużej. Wszystko zależy od doświadczenia zespołu, warunków pogodowych i ewentualnego tłoku na trasie - w dobrej pogodzie na pewno nie będziemy tam sami, czasami dochodzi do przestojów i kolejek.
Wycieczka z przewodnikiem po Grani Kościelców rozpoczyna się w schronisku Murowaniec, na Hali Gąsienicowej. Samą grań rozpoczynamy od Mylnej Przełęczy. Po drodze natrafimy na Uszatą Turnię, charakterystyczną iglicę w grani Zadniego Kościelca. Następnie czekają nas kolejne progów na płaskiej, ale eksponowanej grani, aż osiągniemy szczyt Zadniego Kościelca. Następnie kierujemy się w stronę Przełęczy Kościelcowej, z której prowadzi piękna i ekscytująca grań na szczyt tatrzańskiego Matterhornu (przynajmniej niektórzy tak widzą ten wybitny szczyt w otoczeniu Doliny Gąsienicowej, Zielonej i Czarnej). Widok miny innych turystów, gdy wyłaniamy się z przepaści, jest bezcenny...
Grań Kościelców stanowi niezapomniane wyzwanie dla miłośników górskich przygód. Trasa jest wymagająca, ale dla tych, którzy podejmą to wyzwanie, nagrodą będą niezapomniane widoki i niepowtarzalne doświadczenia w sercu polskich Tatr Wysokich.