Kristin Harila na Broad Peak
Źródło: 8K Expeditions facebook

Kristin Harila rekordowo na swoim dziesiątym ośmiotysięczniku

Norweska himalaistka Kristin Harila, której wyczyny w projekcie #Bremont14Peaks śledzimy od kilku miesięcy, dzisiaj, 8 sierpnia o 7:19 czasu lokalnego, stanęła na szczycie Gaszerbrum II (8034 m).

Kristin jak zwykle towarzyszyli przewodnicy: Pasdawa Sherpa i Dawa Ongju Sherpa z 8K Expeditions, którzy od początku projektu wspinają się razem z nią. To już dziesiąty ośmiotysięcznik tej trójki w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Harila planuje zdobyć wszystkie czternaście najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy, wyrównując tym samym rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (aka Nimsdai) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Poprzez swój własny projekt #Bremont14Peaks Kristin pragnie zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, tak samo, jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.

Kristin wspięła się na wszystkie szczyty powyżej 8000 m w Nepalu przed Purją. Projekt Harili niestety trochę się opóźnił ze względu na pogodę i drugi etap (w Karakorum) trwa dłużej, niż zakładano.

Kristin, która jest posiadaczką wielu rekordów świata, dorzuciła dzisiaj do kolekcji nowy wyczyn: została pierwszą kobietą, która wspięła się na 10 ośmiotysięczników w rekordowym czasie 103 dni.

„Jeśli Chiny wydadzą pozwolenie na wejście na Sziszapangmę i Czo Oju w Tybecie, zakończymy projekt do końca października” – powiedział Everest Chronicle Pemba Sherpa, założyciel 8K Expeditions.

Kristin zmierza teraz na Gaszerbrum I, aby zakończyć drugą fazę misji 14 szczytów – góry Karakorum.

Źródło: Everest Chronicle

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówNajwiększa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
19 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zagraj w baldy! Rusza Warszawska Liga BoulderowaRuszyły zapisy na pierwszą rundę Warszawskiej Ligi Boulderowej. Wspinaczy jak co roku czeka pięć edycji na pięciu najlepszych ścianach w...
Shehroze Kashif 9 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Najmłodszy rekordzista na szczycie Gaszerbrum IIWczoraj pisaliśmy o Kristin Harili, która zaliczyła rekordowe wejście na Gaszerbrum II (8 034 m), a tu okazuje się, że zaraz po niej na...
28 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Testami Evolv jesień się zaczyna...19 ścianek wspinaczkowych w całej Polsce, sześć modeli butów Evolv do testów, najnowsza uprząż Wild Country FLOW 2.0, a do tego przyrząd...
Bartosz Ziemski na Broad Peak 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Zjechał na nartach ze szczytu Gaszerbrum II jako pierwszy Polak!Bartosz Ziemski, członek wyprawy Beskid Expedition Team, która w czerwcu wyruszyła do Karakorum, 27 lipca rano stanął na szczycie Gaszerbrum II...
Puchar Świata we wspinaczce sportowej w Edynburgu 8 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Edynburgu w prowadzeniu i na czas: będą polskie medale?Zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej powracają w tym tygodniu do Wielkiej Brytanii. W Edynburgu wystartują jutro konkurencje w...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje