Najmłodszy rekordzista na szczycie Gaszerbrum II
Wczoraj pisaliśmy o Kristin Harili, która zaliczyła rekordowe wejście na Gaszerbrum II (8 034 m), a tu okazuje się, że zaraz po niej na szczycie 13. góry świata zameldował się Pakistański himalaista Shehroze Kashif, znany jako Broad Boy. Jest najmłodszym wspinaczem, któremu udało się zdobyć „Piękną Górę”.
Ilość rekordów pobijanych w tym sezonie w Himalajach i Karakorum może przyprawić o zawrót głowy. 20-letni Pakistańczyk dorzuca jeszcze jeden od siebie – staje się nie tylko najmłodszym wspinaczem, który zdobył Gaszerbrum II, ale również najmłodszym, który wspiął się już na dziewięć ośmiotysięczników.
Shehroze Kashif kontynuuje swoją misję stania się najmłodszą osobą w historii, która zdobędzie wszystkie czternaście szczytów powyżej 8000 m n.p.m. Jego rekordowa wyprawa rozpoczęła się, kiedy w wieku zaledwie 17 lat wszedł na Broad Peak. Ten wyczyn dał mu pseudonim „Broad Boy”.
Tej wiosny Shehroze Kashif w 23 dni zdobył Kanczendzongę (8586 m), Lhotse (8516 m) i Makalu (8 485 m) w Nepalu.
5 lipca, znowu jako najmłodszy człowiek w historii, Shehroze stanął na szczycie Nanga Parbat (8 126 m). Jak pisze na swoim profilu fb, było to jego najtrudniejsze wejście do tej pory. Z powodu obfitych opadów śniegu on i jego towarzysz Fazal Ali zgubili drogę podczas schodzenia ze szczytu. Zostali tym samym zmuszeni do spędzenia nocy na otwartym terenie na wysokości 7 500 m. W ciągu dwóch dni udało im się zejść do obozu I, skąd zostali przetransportowani samolotem do Skardu.
W 2021 roku jako 19-latek zdobył Everest (8848 m) i K2 (8611 m), pierwszy i drugi najwyższy szczyt świata. Jest najmłodszym Pakistańczykiem, który wszedł na Everest i najmłodszym na świecie, który zdobył K2. Broad Boy wspina się z wykorzystaniem dodatkowego tlenu z butli.
Również w poniedziałek rano stanęła na szczycie Gaszerbrum II tajwańska himalaistka Tseng Ko-Erh/Grace Tseng, która również ma misję zdobycia wszystkich ośmiotysięczników świata. W tym momencie ma już ich na swoim koncie jedenaście. 29-letnia Grace wspina się bez dodatkowego tlenu.
Źródło: Shehroze Kashif facebook, Everest Chronicle