The North Face Nowa kolekcja
Nirmal Purja na Mount Everest
Źródło: Nirmal Purja facebook

Nirmal Purja bije kolejne rekordy w Himalajach!

Nirmal Purja, nepalski wspinacz i himalaista, nie przestaje zaskakiwać i łamie kolejne bariery w Himalajach.

Purja, prowadząc ekipę Elite Exped, zdobył trzy szczyty z rzędu: Kanczendzongę, Mount Everest i Lhotse w 8 dni 23 godziny i 10 minut, bez wspomagania tlenem. Drugi jego rekord ustanowiony „przy okazji” w tym samym czasie to zdobycie Mount Everest i Lhotse w 26 godzin.

Jak twierdzi Purja, rekord sam w sobie nie był jego celem, skoncentrował się w pełni na prowadzeniu ekipy i podszedł do tego z pełnym luzem.

Wyprawa dotarła na szczyt Kanczendzongi 7 maja o 10:50. 15 maja o 08:00 zdobyli Mount Everest, a dzień później, 16 maja, o godz. 10:00 byli już na szczycie Lhotse.

Ostanie rekordy nepalskiego wspinacza dołączają do długiej listy tych, które ma już na swoim koncie. Oto niektóre z nich:

W 2017 roku Nirmal Purja ustanowił Rekord Guinessa zdobywając najszybciej trzy szczyty wyższych ośmiotysięczników (Mount Everest, Lhotse, Makalu) w 5 dni, 3 godziny i 35 minut.

Dwa lata później, 23 kwietnia 2019 roku, Purja rozpoczął swój projekt „Mission Posiible”, który zakładał najszybsze wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Rozpoczął od zdobycia Annapurny I, a zakończył 23 października na szczycie Sziszapangma. Wyprawa trwająca 189 dni pozwoliła mu pobić poprzedni Rekord Guinessa Jerzego Kukuczki o ponad siedem lat!

Ważnym dokonaniem Nepalczyka było pierwsze w historii zdobycie K2 zimą 16 stycznia 2021 roku. Purja wszedł na szczyt bez wspomagania tlenem.

Nirmal Purja jest byłym żołnierzem Armii Brytyjskiej, w której służył od 2003 do 2018 roku, najpierw w Brygadzie Ghurków, a potem w Royal Navy.
Projekt „Mission Possible” zainspirował Netflixa do nakręcenia filmu „14 szczytów: nic nie jest niemożliwe”, który dokumentuje dokonania nepalskiego himalaisty.

Źródło: Nirmal Purja facebook, the Himalayan Database

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówEkipa Polar Sport Denali Adventure w komplecie, jeszcze w cywilizacji 30 maj 2022
Marcin Kijowski
Polar Sport Denali Adventure na dachu Ameryki Północnej! Denali zdobyte! Wspaniałe wieści nadeszły do nas nad ranem: ekipa Polar Sport Denali Adventure w komplecie zameldowała się na najwyższym...
Via ferrata 8 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Najlepsze via ferraty w Europie: dokąd jechać?Jeśli wędrówki po wysokogórskich szlakach nie dostarczają Ci już dostatecznie dużo adrenaliny, ale wciąż jeszcze nie jesteś gotowy na...
Podium kobiet w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2022 w prowadzeniu 27 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
PŚ w Dżakarcie: Garnbret znowu najlepsza – ten sezon należał do niejWczoraj zakończyły się ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w prowadzeniu. Wśród kobiet triumfowała po raz piąty w tym roku Janja...
Denis Urubko w Karakorum 5 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Denis Urubko kończy wyprawę w Karakorum po trzech udanych wejściachDenis Urubko, jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów świata, jak zawsze w formie. W ciągu 11 dni zdobył trzy ośmiotysięczniki w...
Złote Czekany 2022 21 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Cztery polskie wejścia z 2021 roku docenione przez organizatorów Złotych CzekanówPrestiżowe Złote Czekany za 2021 rok zostały rozdane w miniony weekend w Briançon we Francji. Organizatorzy docenili również cztery polskie...
Kristin Harila na Broad Peak 29 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny cel osiągnięty – Kristin Harila zalicza Broad PeakNorweska himalaistka Kristin Harila we czwartek o 8:50 czasu lokalnego wraz ze swoimi dwoma nepalskimi przewodnikami wspinaczkowymi – Pasdawą...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje