Nirmal Purja na Mount Everest
Źródło: Nirmal Purja facebook

Nirmal Purja bije kolejne rekordy w Himalajach!

Nirmal Purja, nepalski wspinacz i himalaista, nie przestaje zaskakiwać i łamie kolejne bariery w Himalajach.

Purja, prowadząc ekipę Elite Exped, zdobył trzy szczyty z rzędu: Kanczendzongę, Mount Everest i Lhotse w 8 dni 23 godziny i 10 minut, bez wspomagania tlenem. Drugi jego rekord ustanowiony „przy okazji” w tym samym czasie to zdobycie Mount Everest i Lhotse w 26 godzin.

Jak twierdzi Purja, rekord sam w sobie nie był jego celem, skoncentrował się w pełni na prowadzeniu ekipy i podszedł do tego z pełnym luzem.

Wyprawa dotarła na szczyt Kanczendzongi 7 maja o 10:50. 15 maja o 08:00 zdobyli Mount Everest, a dzień później, 16 maja, o godz. 10:00 byli już na szczycie Lhotse.

Ostanie rekordy nepalskiego wspinacza dołączają do długiej listy tych, które ma już na swoim koncie. Oto niektóre z nich:

W 2017 roku Nirmal Purja ustanowił Rekord Guinessa zdobywając najszybciej trzy szczyty wyższych ośmiotysięczników (Mount Everest, Lhotse, Makalu) w 5 dni, 3 godziny i 35 minut.

Dwa lata później, 23 kwietnia 2019 roku, Purja rozpoczął swój projekt „Mission Posiible”, który zakładał najszybsze wejście na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Rozpoczął od zdobycia Annapurny I, a zakończył 23 października na szczycie Sziszapangma. Wyprawa trwająca 189 dni pozwoliła mu pobić poprzedni Rekord Guinessa Jerzego Kukuczki o ponad siedem lat!

Ważnym dokonaniem Nepalczyka było pierwsze w historii zdobycie K2 zimą 16 stycznia 2021 roku. Purja wszedł na szczyt bez wspomagania tlenem.

Nirmal Purja jest byłym żołnierzem Armii Brytyjskiej, w której służył od 2003 do 2018 roku, najpierw w Brygadzie Ghurków, a potem w Royal Navy.
Projekt „Mission Possible” zainspirował Netflixa do nakręcenia filmu „14 szczytów: nic nie jest niemożliwe”, który dokumentuje dokonania nepalskiego himalaisty.

Źródło: Nirmal Purja facebook, the Himalayan Database

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAndrzej Bargiel i Janusz Gołąb w drodze do bazy 3 październik 2022
Lilianna Błazenek
Mount Everest: Andrzej Bargiel wraca do obozu bazowego. Czy będzie powtórka sprzed trzech lat?Nie najlepsze wieści docierają do nas spod Mount Everestu. Andrzej Bargiel i towarzyszący mu Janusz Gołąb po trzech nocach spędzonych w obozie...
Bouldering 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulder Mixed Team w Krakowie03 lipca 2022 r. w Krakowie odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Zawody zostaną rozegrane w nowym formacie – Boulder Mixed...
Kristin Harila 26 maj 2022
Lilianna Błazenek
Himalaje: Kristin Harila nie do zatrzymania!Niedawno pisaliśmy o himalajskich wyczynach wspinaczkowych Nirmala Purji, a tu, pobijając rekord za rekordem, depcze mu po piętach niesamowita...
Mistrzostwa Europy 2022 w Monachium wspinaczka sportowa 12 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Mistrzostwa Europy 2022 w Monachium: będzie medal we wspinaczce?Wczoraj, 11 sierpnia, rozpoczęły się w Monachium multidyscyplinarne Mistrzostwa Europy, które potrwają do 21 sierpnia. Będziemy kibicować...
Stefano Ghisolfi na Silence 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Stefano Ghisolfi rzuca wyzwanie niemożliwemu: będzie powtórka Silence?Jeżeli ktoś jako pierwszy może powtórzyć najtrudniejszą drogę wspinaczkową świata, to może to być tylko Stefano Ghisolfi. Włoch właśnie...
Sam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje