Kristin Harila na Gaszerbrum I
Źródło: Kristin Harila instagram

Kristin Harila: Manaslu zdobyte, ale ukończenie projektu niepewne

Kristin Harila dzisiaj o godz. 14.36 czasu lokalnego stanęła na szczycie swojego dwunastego ośmiotysięcznika – Manaslu (8 163 m n.p.m.), rozpoczynając tym samym ostatni, trzeci etap projektu #Bremont14Peaks.

W zeszłym tygodniu norweska himalaistka wróciła do Nepalu, żeby wspiąć się na swój ostatni w tym kraju szczyt – Manaslu. Dzisiaj Harila wraz ze swoimi nieodłącznymi towarzyszami – Pasdawą Sherpą i Dawą Ongju Sherpą jako pierwszy zespół tego jesiennego sezonu 2022 stanęli na szczycie Góry Ducha.

Pogoda na Manaslu w ostatnich dwóch tygodniach nie sprzyjała wspinaczom. Śniegu spadło tak dużo, że większość himalaistów postanowiła wycofać się z obozu III do obozu bazowego. Przewodnicy musieli ponownie otworzyć trasy – Szerpowie pracowali wczoraj niestrudzenie przez całą noc, aby otworzyć szlaki, umożliwiając wspinaczom w ten sposób zdobycie ósmej najwyższej góry świata.

Do ukończenia misji #Bremont14Peaks pozostały Kristin Harili dwa szczyty: Sziszapangma i Czo Oju, na które będzie podchodzić od strony Tybetu. Niestety wygląda na to, że najtrudniejsze w projekcie nie jest zdobywanie kolejnych ośmiotysięczników, ale uzyskanie zgody od chińskiego rządu na wejście na ostatnie dwie góry. Harila nadal czeka na wydanie pozwolenia – ukończenie projektu stoi na razie pod znakiem zapytania.

Projekt #Bremont14Peaks zakłada zdobycie wszystkich czternastu najwyższych gór świata w ciągu 6 miesięcy i ma wyrównać rekord ustanowiony przez Nirmala Purję (Nimsdaia) w 2019 roku podczas jego misji Project Possible. Kristin chce zwrócić uwagę świata na kobiecy himalaizm i udowodnić, że kobiety, tak samo, jak mężczyźni, są w stanie osiągnąć każdy alpinistyczny cel.

Ośmiotysięczniki zdobyte w ramach projektu:

  • Manaslu, 22 września
  • Gaszerbrum I, 11 sierpnia
  • Gaszerbrum II, 8 sierpnia
  • Broad Peak, 28 lipca
  • K2, 22 lipca
  • Nanga Parbat, 1 lipca
  • Makalu, 27 maja
  • Lhotse, 22 maja
  • Mount Everest, 22 maja
  • Kanczendzonga, 14 maja
  • Dhaulagiri I, 8 maja
  • Annapurna I, 28 kwietnia

Źródło: 8K Expeditions

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHimalaje 15 lipiec 2022
Lilianna Błazenek
Jurgalski wywraca historię himalaizmu: Kukuczka i Messner nie zdobyli wszystkich ośmiotysięczników!Niedawno opublikowany raport Eberharda Jurgalskiego dotyczący zdobywców ośmiotysięczników wstrząsa historią himalaizmu. Według niego ze...
Matterhorn od strony włoskiej 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Matterhorn: wspinacze uratowani, ale surowo ukaraniZamknięcie drogi na Matterhorn od strony włoskiej to kolejny skutek zmian klimatycznych nękających Alpy szczególnie mocno w tym sezonie....
Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego 6 maj 2022
Lilianna Błazenek
XIII Memoriał Andrzeja SkwirczyńskiegoJuż po raz trzynasty 11 czerwca (lub w razie złej pogody 12 czerwca) odbędzie się w Dolinie Będkowskiej Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego...
Kristin Harila, Pasdawa Szerpa i Dawa Ongju Szerpa 25 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kristin Harila: koniec marzeń o rekordzie?Obfity śnieg, mróz, lawiny – zbyt dużo przeszkód w drodze na Czo Oju od strony Nepalu zdecydowało o tym, że w tym sezonie szczyt nie zostanie...
III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością za namiWczoraj, 11 października, odbyła się w Krakowie niezwykła impreza: III Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie...
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje