The North Face Nowa kolekcja
Paul Ramsden i Tim Miller na Jugal Spire
Źródło: Tim Miller (facebook)

Dziewiczy szczyt w Jugal Himal zdobyty!

Brytyjscy himalaiści Paul Ramsden i Tim Miller dokonali pierwszego na świecie wejścia na dziewiczy szczyt w nepalskim Jugal Himal. Góra ma wysokość 6563 m i została przez nich nazwana Jugal Spire.

Himalaiści pokonali drogę o długości 1200 m na północnej ścianie góry. Trasa według wspinaczy była trudna i wymagająca (skala trudności ED+). Nazwali ją „Phantom Line”, uzasadniając to faktem, że w zależności od światła i warunków pogodowych, droga ma zdolność do wyłaniania się i znikania. Spędzili na ścianie 8 dni.

Obszar Jugal Himal leży ok. 140 kilometrów na północ od Katmandu, na granicy z Tybetem. W skład tego pasma górskiego wchodzi jedenaście szczytów, z których tylko jeden — Gyalzen (6151 m) został wcześniej zdobyty. W 2020 roku „The Katmandu Post” nazwał Jugal Himal „ukrytym klejnotem”. Teren ten nie cieszył się jednak zainteresowaniem wspinaczy aż do tej wiosny, kiedy to weteran brytyjskiego himalaizmu Paul Ramsden udał się do Jugal Himal razem z Timem Millerem na swoją pierwszą pocovidową ekspedycję.

Paul Ramsden jest bardzo doświadczonym wspinaczem, z wieloma sukcesami na swoim koncie. Zdobył między innymi cztery nagrody Złotego Czekana za pierwsze wejścia na:

  • północną ścianę Siguniang w Chinach w 2003 r. (wraz z Mickiem Fowlerem),
  • Prow of Shiva w Indiach w 2013 r.,
  • Gave Ding w Nepalu w 2016 r.,
  • Nyainqentangla South East w Tybecie w 2016 roku (z Nickiem Bullockiem)

Tim Miller jest instruktorem wspinaczki i, mimo młodego wieku, doświadczonym alpinistą, także z sukcesami sportowymi na koncie.

Żródło: UKClimbing

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAndrzej Bargiel na Mount Everest 4 październik 2022
Lilianna Błazenek
Decyzja podjęta – Andrzej Bargiel nie zaryzykuje zjazdu z Mount EverestuNiestety natura po raz kolejny okazała się silniejsza od człowieka. W związku z fatalnymi prognozami pogody na najbliższe dni Andrzej Bargiel...
Puchar Świata w Morioce 20 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ostatnie rozdanie w tegorocznym Pucharze Świata: dwubój w MorioceDziś w Morioce rozpoczynają się ostatnie zawody w tegorocznym Pucharze Świata we wspinaczce sportowej. Zawodnicy powalczą tym razem w dwuboju...
Sam Baker na El Capitanie 31 październik 2022
Lilianna Błazenek
Ośmiolatek najmłodszą osobą w historii, która pokonała ścianę El CapitanaW piątek 8-letni Sam Adventure Baker zameldował się na szczycie El Capitana w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii, stając się tym samym...
Manaslu 26 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Groźna lawina na Manaslu: wielu rannych, pięć osób w stanie ciężkimTragiczne wieści dochodzą do nas z Nepalu. Dzisiaj rano tuż pod obozem IV na Manaslu (8 163 m n.p.m.) zeszła potężna lawina, w wyniku której...
Największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowa powstaje w Szczecinie 16 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Szczecinie powstaje największa na świecie komercyjna ściana wspinaczkowaŚciana wspinaczkowa Dream Tower powstaje na kominie liczącym 252 m, który znajduje się w Szczecinie na terenie dawnej fabryki Wiskord.
Wspinaczka 10 maj 2022
Marcin Kowalik
Uprząż Wild Country Mission. Idealna w góryDzięki uprzejmości Salewa miałem możliwość testowania nowej uprzęży Wild Country MISSON. Brytyjska marka zawsze kojarzyła mi się ze...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje