Zamarzają tatrzańskie jeziora – jest bardzo niebezpiecznie!
Zima zagościła w Tatrach na dobre. Mróz ścisnął i lód jest już nie tylko na górskich szlakach. Przyszedł czas na zamarzanie tatrzańskich stawów, które stają się w tym czasie niezwykle niebezpieczne.
W Tatrach nadal panuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TPN ostrzega turystów nie tylko przed bardzo trudnymi warunkami na oblodzonych szlakach, pokrytych niewielką jeszcze warstwą śniegu, ale tym razem również przed zamarzniętymi już o tej porze roku górskimi stawami.
Na profilu Tatrzańskiego parku Narodowego pojawiło się nagranie, w którym leśniczy TPN znad Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski apeluje do turystów o rozwagę i niewchodzenie na tafle jezior, ponieważ nie wiadomo, jaka jest grubość pokrywy lodowej (TPN nie robi żadnych badań w tym kierunku), która może się łatwo załamać. Nadszedł właśnie najgorszy moment w roku, kiedy to stawy zaczęły dopiero zamarzać i bywają dni, kiedy jest cieplej i lód topnieje. Morskie Oko zamarzło w 70 procentach, ale lód jest jeszcze cienki. Całkowicie zamarzły natomiast Czarny Staw pod Rysami i Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
W najnowszym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego czytamy, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są nadal bardzo trudne. Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, gdzieniegdzie wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim.
Szlak biegnący koło Siklawy jest od kilku dni mocno oblodzony i TPN stanowczo odradza korzystanie z niego. Na niżej położonych szlakach zalega cienka warstwa zmrożonego śniegu i występują oblodzenia — jest bardzo ślisko. Podczas wycieczki przydadzą się kijki oraz raczki.
Źródło: Tatrzański Park Narodowy