Zimowe warunki w Tatrach
Źródło: TPN / facebook

Na szlakach w Tatrach panują trudne warunki turystyczne

Pogoda za oknem i okres świąteczny zachęcają do górskich wędrówek, jednak należy zachować ostrożność, gdyż Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

Warunki na szlakach

Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest bardzo zróżnicowana — śnieg miejscami jest przepadający i miejscami występują głębokie zaspy, a gdzieniegdzie śnieg jest wywiany do skały. Za sprawą licznych oblodzeń, na szlakach jest bardzo ślisko i niebezpiecznie. Niektóre szlaki powyżej górnej granicy lasu są zasypane świeżym śniegiem i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC — detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się tym sprzętem.
Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów odbywa się w wariancie zimowym — tj. obejściem za Kopą, które zostało wyznakowane tyczkami.

Wszystkie szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko. Na szlaku do Morskiego Oka występuje mocne oblodzenie szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne.

Tatrzańskie stawy zamarzły, lecz warstwa lodu miejscami jest jeszcze cienka, TPN apeluje, aby pod żadnym pozorem na nią nie wchodzić.

Dni są bardzo krótkie i przed godziną 16:00 robi się ciemno. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem (w takiej sytuacji czołówka w plecaku może okazać się niezbędna).

Zagrożenia

  • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe, Stopień zagrożenia – umiarkowany. Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się w górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
    Silny wiatr w okolicach grani spowodował odłożenie sporych depozytów śnieżnych leżących na lodoszreni. W czasie poruszania się powyżej wysokości 1700 m (szczególnie po stronach zawietrznych), należy omijać te miejsca i zachować ostrożność.
  • W Tatrach panują warunki typowo zimowe: na szlakach zalega śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu — raki, czekan, kask, lawinowe ABC (detektor, łopata, sonda) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na oblodzonych odcinkach jest bardzo ślisko — poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego TPN odradza działalności taternickiej w tym rejonie. Należy zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecane jest noszenie kasku.

Zamknięcia szlaków pieszych

W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie — Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023 r.).
  • Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca zamknięte są szlaki powyżej schronisk.

Zalecenia TPN

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN.
  • Wybierając się w góry, należy odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
  • Należy unikać samotnych wyjść w góry i wychodząc w góry zadbać o odpowiednie wyposażenie (m.in. odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa) i odpowiedni czas powrotu.
  • W przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy, należy zawrócić z trasy.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułów 22 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Słynna drabinka już działa i czeka na turystówSzlak z Zawratu na Kozią Przełęcz znów jest otwarty - poinformował Tatrzański Park Narodowy. W czasie ostatniego remontu wymieniono m.in....
6 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Na Kasprowy kolejką nie wjedzieszNa Kasprowy Wierch tylko spacerem. Do 11 listopada turyści nie będą mieli możliwości skorzystania z kolejki linowej. Ruszył cykliczny przegląd...
Orla Perć w Tatrach Wysokich 2 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Od 2 listopada otwarty fragment Orlej PerciTatrzański Park Narodowy poinformował o zakończeniu trwającego od sierpnia remontu i otwarciu fragmentu Orlej Perci na odcinku: Skrajny Granat...
Most Sky Bridge 721 20 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
W Sudetach otwarto spektakularną atrakcję dla turystówNasi sąsiedzi zza południowo-zachodniej granicy przygotowali na rozpoczynający się sezon letni w Sudetach wyjątkową atrakcję turystyczną –...
Akcja TOPR w Mięguszowieckim Kotle 17 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Pracowity weekend TOPROd soboty ratownicy TOPR udzielili pomocy dziesięciu osobom. Do poważniejszych zdarzeń dochodziło w sobotę m.in. w Dolinie Roztoki, gdzie na...
Poprad 29 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Turystyczny pociąg z Muszyny do słowackiego Popradu wraca na tory w sezonie zimowymDobra wiadomość dla turystów: od 31 grudnia będą znowu mogli wybrać się w Słowackie Tatry pociągiem. Sezonowo uruchamiany Beliansky Express...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje