Akcja Czyste Tatry 2022
Źródło: Czysta Polska / facebook

Akcja Czyste Tatry zainauguruje wakacje w Zakopanem

Stowarzyszenie Czysta Polska rusza z kolejną edycją akcji edukacyjno-ekologicznej Czyste Tatry, która organizowana jest w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku.

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjna organizowana w Zakopanem i Tatrach od jedenastu lat. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie idei wspólnego dbania o otoczenie i niezaśmiecania natury. W dotychczasowych dziesięciu edycjach wzięło udział łącznie 35 150 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 6 719 kg śmieci. W tym roku akcja odbędzie się w dniach 1- 2 lipca 2022 r.

Z roku na rok ta akcja ściąga coraz większe grono miłośników gór, którzy wspólnie wyruszają na szlaki, aby zadbać o ich porządek. Wspólne sprzątanie Tatr jest efektem całorocznych starań Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Stowarzyszenia Czysta Polska. Efekt możemy zobaczyć na własne oczy — z każdym rokiem na szlakach znajduje się coraz mniej śmieci.

Największą wartością akcji Czyste Tatry jest walor edukacyjny. Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami regularnie sprzątają szlaki, utrzymując na nich porządek. Zmobilizowanie do tego samego działania tysięcy ludzi z całej Polski w jeden, lipcowy weekend nie rozwiąże problemu, ale jest punktem wyjścia do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczeń i szerzenia idei ochrony środowiska.

Tegoroczna edycja zainauguruje sezon wakacyjny. Tysiące wolontariuszy w sobotę 2 lipca wyruszy sprzątać szlaki. Wolontariusze zostaną wyposażeni w worki, rękawiczki oraz charakterystyczne koszulki.

Dodatkowo od 1 lipca na Równi Krupowej przygotowana zostanie cała masa zajęć, konkursów i prelekcji o ochronie naszej planety. Miasteczko zostanie podzielone na strefy:

  • edukacji ekologicznej — z licznymi zajęciami praktycznymi i warsztatami,
  • sportową — z grami i zabawami dla dzieci,
  • gastronomiczną – serwującą kuchnię oraz specjały regionalnych wytwórców i opartą o lokalne produkty.

Powstanie również strefa Eko MeetUp, w której znani i lubiani youtuberzy oraz influencerzy spotkają się i porozmawiają o ekologii ze swoimi fanami.

Nie zabraknie także pola namiotowego oraz sceny, na której w sobotni wieczór 2 lipca odbędzie się wielki finał zbiórki śmieci oraz koncert, będący podziękowaniem dla wszystkich uczestników za trud włożony ratowanie środowiska naturalnego przed kolejnymi zanieczyszczeniami i pozostawienie dobrego śladu w Tatrach.

Rejestracja wolontariuszy chętnych do udziału w akcji Czyste Tatry rozpoczęła się 22 kwietnia 2022 roku (Dzień Ziemi) na stronie stowarzyszenia Czysta Polska. Zapisy osób chętnych do dołączenia do akcji będą prowadzone także w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej.
Organizatorzy zachęcają do dołączenia do akcji, aby wspólnie zadbać o tatrzańskie szlaki.

Źródło: CzystaPolska.org.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGrupa Beskidzka GOPR - akcja na Małym Skrzycznem 8 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
GOPR apeluje, aby w góry zabierać leki, które na co dzień zażywamy63-letnia turystka po ukąszeniu owada w Beskidach doznała wstrząsu anafilaktycznego i straciła przytomność. Pomocy udzieliła jej koleżanka,...
Wiosna w Tatrach 17 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki w Tatrach — komunikat turystyczny TPN z 17 maja 2022 r.Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr wciąż zalegają duże ilości śniegu. Miejscami śnieg jest...
100 lat schroniska PTTK na Stożku 14 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Okrągły jubileusz schroniska na Stożku!9 lipca odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku. Najstarsze istniejące polskie schronisko w Beskidzie Śląskim...
Jerzy Kukuczka 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Jerzy Kukuczka: 33 lata temu gigant pozostał na LhotseDziś mijają 33 lata od czasu, gdy nasz najwybitniejszy himalaista Jerzy Kukuczka odpadł z południowej ściany Lhotse i pozostał na zawsze w...
Wypadek na Jastrzębiej Turni w Tatrach Wysokich 6 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Polscy taternicy ranni w Tatrach Wysokich, na pomoc ruszyli ratownicy HZS5 czerwca popołudniem Horska Zachranna Sluzba otrzymała prośbę o udzielenie pomocy dwóm polskim taternikom, którzy ulegli wypadkowi na...
Stacja narciarska UFO w Bukowinie Tatrzańskiej 23 listopad 2022
Sylwia Pachota-Rura
Otwarto już pierwszy wyciąg narciarski na Podhalu!Mamy dobrą wiadomość dla miłośników białego szaleństwa. Możemy już jeździć na nartach w Bukowinie Tatrzańskiej. Po raz kolejny stacja...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje