The North Face Nowa kolekcja
Akcja Czyste Tatry 2022
Źródło: Czysta Polska / facebook

Akcja Czyste Tatry zainauguruje wakacje w Zakopanem

Stowarzyszenie Czysta Polska rusza z kolejną edycją akcji edukacyjno-ekologicznej Czyste Tatry, która organizowana jest w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku.

Czyste Tatry to wielka akcja edukacyjna organizowana w Zakopanem i Tatrach od jedenastu lat. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie idei wspólnego dbania o otoczenie i niezaśmiecania natury. W dotychczasowych dziesięciu edycjach wzięło udział łącznie 35 150 wolontariuszy, którzy znieśli z gór 6 719 kg śmieci. W tym roku akcja odbędzie się w dniach 1- 2 lipca 2022 r.

Z roku na rok ta akcja ściąga coraz większe grono miłośników gór, którzy wspólnie wyruszają na szlaki, aby zadbać o ich porządek. Wspólne sprzątanie Tatr jest efektem całorocznych starań Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Stowarzyszenia Czysta Polska. Efekt możemy zobaczyć na własne oczy — z każdym rokiem na szlakach znajduje się coraz mniej śmieci.

Największą wartością akcji Czyste Tatry jest walor edukacyjny. Strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami regularnie sprzątają szlaki, utrzymując na nich porządek. Zmobilizowanie do tego samego działania tysięcy ludzi z całej Polski w jeden, lipcowy weekend nie rozwiąże problemu, ale jest punktem wyjścia do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczeń i szerzenia idei ochrony środowiska.

Tegoroczna edycja zainauguruje sezon wakacyjny. Tysiące wolontariuszy w sobotę 2 lipca wyruszy sprzątać szlaki. Wolontariusze zostaną wyposażeni w worki, rękawiczki oraz charakterystyczne koszulki.

Dodatkowo od 1 lipca na Równi Krupowej przygotowana zostanie cała masa zajęć, konkursów i prelekcji o ochronie naszej planety. Miasteczko zostanie podzielone na strefy:

  • edukacji ekologicznej — z licznymi zajęciami praktycznymi i warsztatami,
  • sportową — z grami i zabawami dla dzieci,
  • gastronomiczną – serwującą kuchnię oraz specjały regionalnych wytwórców i opartą o lokalne produkty.

Powstanie również strefa Eko MeetUp, w której znani i lubiani youtuberzy oraz influencerzy spotkają się i porozmawiają o ekologii ze swoimi fanami.

Nie zabraknie także pola namiotowego oraz sceny, na której w sobotni wieczór 2 lipca odbędzie się wielki finał zbiórki śmieci oraz koncert, będący podziękowaniem dla wszystkich uczestników za trud włożony ratowanie środowiska naturalnego przed kolejnymi zanieczyszczeniami i pozostawienie dobrego śladu w Tatrach.

Rejestracja wolontariuszy chętnych do udziału w akcji Czyste Tatry rozpoczęła się 22 kwietnia 2022 roku (Dzień Ziemi) na stronie stowarzyszenia Czysta Polska. Zapisy osób chętnych do dołączenia do akcji będą prowadzone także w piątek 1 lipca na Górnej Równi Krupowej.
Organizatorzy zachęcają do dołączenia do akcji, aby wspólnie zadbać o tatrzańskie szlaki.

Źródło: CzystaPolska.org.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAndrzej Bargiel wraca na Mount Everest w ramach projektu Hic Sunt Leones 24 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest z projektem Hic Sunt LeonesPo trzech latach od nieudanej wyprawy na Mount Everest (8 848 m n.p.m.) Andrzej Bargiel wraca na najwyższą górę świata, by podjąć drugą...
Przewodnik skiturowy po polskich górach 19 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Powstał nowy przewodnik skiturowy po polskich górachW sprzedaży jest już dostępna nowa książka Wojciecha Szatkowskiego zatytułowana „Narciarstwo wolności” - przewodnik skitourowy po polskich...
OutdooroweABC 22 marzec 2022
Marcin Kijowski
Biegasz ultra? Masz mały mózgNie od dziś wiadomo, że biegacze ultra mają nie po kolei w głowach. Teraz wiemy już, dlaczego tak się dzieje. Otóż jak dowiedli niemieccy -...
Góra Kanczendzonga o świcie 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dorota Rasińska-Samoćko - cztery ośmiotysięczniki w ciągu miesiącaPolska himalaistka w ciągu jednego miesiąca (od 28 kwietnia do 28 maja) dokonała wejść na cztery ośmiotysięczniki w Nepalu. Tych osiągnięć...
Horská záchranná služba 14 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Horská záchranná služba podsumowała sezon letni w Tatrach Słowackich: zginęło więcej osób niż w zeszłym rokuHorská záchranná služba opublikowała na swojej stronie internetowej raport podsumowujący sezon letni 2022 w Tatrach Słowackich. Liczba...
Akcja GOPR Beskidy w rejonie Hali Cudzichowej 19 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmierć turysty na Hali Cudzichowej w Beskidzie ŻywieckimWczoraj w okolicach południa do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczyrku dotarło zgłoszenie od turystów o nieprzytomnym...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje