Bieszczadzka Grupa GOPR
Źródło: GOPR Bieszczady / facebook

Święto Przewodników i Ratowników Górskich 2022

10 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, w dniu imienin św. Wawrzyńca, patrona ratowników i przewodników. Jest to dzień, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać jak ważna dla nas i wszystkich turystów jest praca tych osób.

Obchody tego święta są adresowane przede wszystkim do turystów. Przewodnicy i ratownicy będą mogli świętować w swoim gronie dopiero po zakończeniu sezonu. Aktualnie trwa szczyt sezonu turystycznego, zatem siłą rzeczy i przewodnicy i ratownicy mają mnóstwo pracy.

Ratownicy górscy służą swoją pomocą turystom i wsparciem przez cały rok, niejednokrotnie narażając swoje życie i zdrowie. To dzięki nim możemy dowiedzieć się jak podczas wędrówek dbać o własne bezpieczeństwo, a także poznać metody dbania i ratowania górskiej przyrody. Choć na co dzień niewidoczni, Ci najlepsi z najlepszych czuwają nad naszym bezpieczeństwem podczas wypoczynku w górskich ośrodkach zarówno latem, jak i zimą.

Na terenie Polski funkcjonuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (poza Tatrami) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (na terenie Tatr). Aby zostać ratownikiem górskim, trzeba się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem, być dobrym taternikiem i narciarzem. Trzeba też przejść długi i trudny kurs.

Przewodnicy, prowadząc nas górskim szlakami, pomagają nam zdobyć szczyty i odkrywają przed nami piękno gór. Najważniejszym ich zadaniem podczas wycieczki, czy też dłuższej wyprawy jest opieka nad turystami, których oprowadzają po zarówno po łatwiejszych, jak i mniej bezpiecznych szlakach.

Na terenie naszego kraju działa Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, które zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o górach i korzystaniu z usług przewodników. Stowarzyszenie dba o przyrodę górską i troszczy się o bezpieczeństwo na górskich szlakach. PSPW zajmuje się ochroną zawodu przewodnika i wspiera osoby w uzyskaniu uprawnień przewodnika górskiego.

Wszystkim przewodnikom i ratownikom górskim składamy podziękowania za pełną trudu pracę oraz życzymy wytrwałości i sił do dalszych działań w górach!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTrasy biegowe w Kościelisku 22 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Sezon na biegówki pod Tatrami oficjalnie otwartyIX Puchar Kościeliska, który odbył się 18 grudnia, oficjalnie zainaugurował sezon na narty biegowe w okolicy, uważanej przez wielu amatorów...
Koszenie górskich łąk w słowackich Tatrach 22 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Koszenie górskich łąk w słowackich TatrachSłowacki park narodowy poinformował, że ostatnich dniach pogoda dopisywała i udało się zakończyć wszystkie niezbędne prace na górskich...
Łukasza Supergan i Mateusz Waligóra w trakcie trawersu Grenlandii 9 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Już czworo Polaków dokonało w tym roku trawersu Grenlandii!Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Miłka Raulin zakończyła trawers Grenlandii. Okazuje się, że ten rok jest bardzo wyjątkowy – już 4 osoby...
Akcja Podhalańskiej Grupy GOPR w rejonie Starego Wierchu 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek rowerowy w rejonie Starego WierchuRatownicy z Szczawnickiej Sekcji Grupy Podhalańskiej GOPR poinformowali, że we wtorek 24 maja na szlaku papieskim z Przehyby niedaleko Starego...
Tatry - widok na Rysy 6 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Planowane zamknięcie szlaku na RysyUWAGA! Tatrzański Park Narodowy podał komunikat o zamknięcie szlaku na Rysy w Tatrach w związku z operacją wymiany łańcuchów asekuracyjnych.
Orla Perć 29 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Tatrach trwają remonty szlakówTrwają remonty szlaków w rejonie Orlej Perci. Wymieniana jest nawierzchnia szlaków oraz fragmenty sztucznych ułatwień, wskazanych przez TOPR.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje