The North Face Nowa kolekcja
Bieszczadzka Grupa GOPR
Źródło: GOPR Bieszczady / facebook

Święto Przewodników i Ratowników Górskich 2022

10 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, w dniu imienin św. Wawrzyńca, patrona ratowników i przewodników. Jest to dzień, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać jak ważna dla nas i wszystkich turystów jest praca tych osób.

Obchody tego święta są adresowane przede wszystkim do turystów. Przewodnicy i ratownicy będą mogli świętować w swoim gronie dopiero po zakończeniu sezonu. Aktualnie trwa szczyt sezonu turystycznego, zatem siłą rzeczy i przewodnicy i ratownicy mają mnóstwo pracy.

Ratownicy górscy służą swoją pomocą turystom i wsparciem przez cały rok, niejednokrotnie narażając swoje życie i zdrowie. To dzięki nim możemy dowiedzieć się jak podczas wędrówek dbać o własne bezpieczeństwo, a także poznać metody dbania i ratowania górskiej przyrody. Choć na co dzień niewidoczni, Ci najlepsi z najlepszych czuwają nad naszym bezpieczeństwem podczas wypoczynku w górskich ośrodkach zarówno latem, jak i zimą.

Na terenie Polski funkcjonuje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (poza Tatrami) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (na terenie Tatr). Aby zostać ratownikiem górskim, trzeba się cieszyć bardzo dobrym zdrowiem, być dobrym taternikiem i narciarzem. Trzeba też przejść długi i trudny kurs.

Przewodnicy, prowadząc nas górskim szlakami, pomagają nam zdobyć szczyty i odkrywają przed nami piękno gór. Najważniejszym ich zadaniem podczas wycieczki, czy też dłuższej wyprawy jest opieka nad turystami, których oprowadzają po zarówno po łatwiejszych, jak i mniej bezpiecznych szlakach.

Na terenie naszego kraju działa Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, które zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o górach i korzystaniu z usług przewodników. Stowarzyszenie dba o przyrodę górską i troszczy się o bezpieczeństwo na górskich szlakach. PSPW zajmuje się ochroną zawodu przewodnika i wspiera osoby w uzyskaniu uprawnień przewodnika górskiego.

Wszystkim przewodnikom i ratownikom górskim składamy podziękowania za pełną trudu pracę oraz życzymy wytrwałości i sił do dalszych działań w górach!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHilaree Nelson 28 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Manaslu: trwają poszukiwania zaginionej skialpinistki Hilaree NelsonOd poniedziałku nie ma kontaktu z amerykańską skialpinistką Hilaree Nelson, która zaginęła w trakcie zjazdu na nartach po zdobyciu szczytu...
Kasprowy Wierch 8 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czy dzwon z Kasprowego Wierchu wróci na swoje miejsce?Dzwon stojący nieprzerwanie od 1938 roku na Kasprowym Wierchu został uszkodzony w styczniu przez stalową linę podczas przygotowywania trasy...
szkolenie TPN dla twórców internetowych Tatry od kuchni - 3 września 2022 r. 30 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
TPN organizuje wrześniowe szkolenie w Tatrach dla twórców internetowychPowoli jesień nieśmiało zagląda w Tatry. Nadal w przyrodzie sporo się dzieje się i można prowadzić wiele obserwacji. TPN w najbliższą...
Nowy sklep firmowy Salewa w Krakowie 8 luty 2023
Marcin Kijowski
Nowy sklep firmowy Salewa w KrakowieOd soboty Salewa ma nowy salon firmowy w Krakowie. Sklep powstał na pierwszym piętrze Galerii Krakowskiej, w samym centrum miasta. Wypełniają go...
Grupa Podhalańska GOPR 18 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Zanim wyruszysz w góry – sprawdź pogodęWraz z nadejściem zimy, podhalańscy goprowcy udostępnili serwis internetowy, który z pewnością pomoże w świadomym wyborze celów wycieczek...
Nocna akcja HZS w Tatrach Bielskich 23 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Poszukiwania zaginionego polskiego turysty w Tatrach SłowackichW Tatrach Bielskich trwają poszukiwania zaginionego Polaka, który zaginął w sobotę.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje