The North Face Nowa kolekcja
Ratownicy TOPR pomagają turystom na Zadnim Gerlachu
Źródło: TOPR facebook

Wspólna akcja TOPR i HZS: na ratunek turystom w głębokiej hipotermii

W niedzielę rano ratownicy TOPR pomogli Horskiej Záchrannej Službie uratować parę turystów z Czech, która utknęła na całą noc w Żlebie Komarnickich w masywie Zadniego Gerlacha.

Ostatni weekend przyniósł w Tatrach znaczne pogorszenie pogody. Śnieg pojawił się już na wysokości 1400 m n.p.m., a temperatura w wyższych partiach gór spadła poniżej 0°C. Warunki do górskich wędrówek stały się bardzo trudne.

W piątek wieczorem ratownicy HZS otrzymali zgłoszenie od dwójki czeskich turystów, kobiety i mężczyzny, którzy podczas zejścia z Zadniego Gerlacha zgubili drogę i utknęli w odsłoniętym terenie, przy wciąż pogarszającej się pogodzie. Parę zlokalizowano na podstawie współrzędnych GPS. Początkowo ratownicy HZS próbowali nawigować turystów telefonicznie, ale mężczyzna i kobieta obawiali się poruszać w trudnych warunkach przy bardzo słabej widoczności.

Nocą siedmiu ratowników HZS wyruszyło na pomoc zagubionym turystom. Z powodu niesprzyjających warunków – silnego porywistego wiatru, obfitych opadów i dużej ilości zalegającego śniegu, nie byli w stanie do nich dotrzeć i nad ranem, ze względu na własne bezpieczeństwo, postanowili zawrócić. Na pomoc parze wyruszyła kolejna grupa 11 ratowników. W niedzielę rano warunki pogodowe były wciąż na tyle niekorzystne, że użycie śmigłowca po słowackiej stronie Tatr było niemożliwe. Ratownicy HZS skontaktowali się z kolegami z polskiego TOPR-u z prośbą o pomoc. Wykorzystując chwilową poprawę pogody, w miejsce zdarzenia dotarło śmigłowcem trzech ratowników TOPR, którym pomimo trudnych warunków atmosferycznych, przy niskiej widoczności, udało się przetransportować turystów w głębokiej hipotermii i z odmrożeniami kończyn do szpitala w Zakopanem.

W najbliższych dniach sytuacja pogodowa w Tatrach nie ulegnie poprawie. Prognozowana jest ciągle niska temperatura oraz opady śniegu. Toprowcy apelują o rozważne planowanie górskich wycieczek.

Źródło: TOPR, HZS

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTransport ciała turysty w Tatrach 17 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osóbŚmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach,...
8 sierpień 2023
Mateusz Rudnik
Test plecaka Black Diamond Distance 15Po kilku dniach w skałach, na via ferratach i trekkingu mogę wreszcie wypowiedzieć się na temat plecaka Black Diamond Distance 15 z perspektywy...
Polscy turyści pod wpływem substancji halucynogennych 24 październik 2022
Lilianna Błazenek
Tatry Słowackie: polscy turyści poczęstowania na szlaku… grzybkami halucynogennymi!O bardzo nietypową interwencję została poproszona Horská záchranná služba w sobotę w godzinach wieczornych. Obsługa hotelu górskiego hotelu...
Pożar Gorczańskiej Chaty 30 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spłonęło schronisko w Ochotnicy Górnej29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej. Pożar został zaobserwowany na dachu około godziny 21.
Gorce 12 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W Gorcach rozpoczął się remont szlaków turystycznychW Gorczańskim Parku Narodowym rozpoczął remont kilku ważnych szlaków turystycznych. Pomimo iż te szlaki nie będą zamknięte, to wędrówka po...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje