The North Face Nowa kolekcja
Kobieca wyprawa w Himalaje śladami Wandy Rutkiewicz
Źródło: Fundacja Wandalistki facebook

Kobieca wyprawa śladami Wandy Rutkiewicz wyruszyła w Himalaje

Wczoraj rozpoczęło niezwykłą wyprawę w Himalaje 13 kobiet, które chcą upamiętnić swoją wielką inspirację – Wandę Rutkiewicz, prekursorkę polskiego himalaizmu kobiecego. Ekspedycję organizuje Fundacja Wandalistki, wspierająca działania kobiet w górach.

W ramach obchodów roku Wandy Rutkiewicz wyruszyła w Himalaje w pełni kobieca ekspedycja, której celem jest Kanczendzonga – góra, na której zboczu, podczas ataku szczytowego, zaginęła 30 lat temu nasza wybitna himalaistka. Kobiety są w różnym wieku, mają różne doświadczenie górskie, ale łączą je wspólne cele: uczczenie pamięci ich patronki w 30. rocznicę jej śmierci oraz zwrócenie uwagi na rolę kobiet we współczesnej wspinaczce wysokogórskiej i sportach górskich. Wyprawę prowadzi Magda Jończyk − podróżniczka, fotografka, przewodniczka, która nie tylko wędruje w Himalajach od wielu lat, ale również organizuje trekkingi w najwyższych górach świata w Nepalu i Pakistanie.

Podczas swojej wyprawy w Himalaje panie dotrą m.in. do czortenu poświęconego Wandzie Rutkiewicz, wybudowanego w maju tego roku. Autorkami memoriału są rzeźbiarka Anna Klara Zielinska i humanistka Maria Kinga Zielinska.

Czorten to tylko jeden z punktów, jakie odwiedzą podczas swojej wyprawy. Śladami Rutkiewicz przemierzą drogę do północno-zachodniej bazy pod Kanczendzongą, a także do bazy południowej, od strony lodowca Yalung. Dotarcie do bazy przypadnie w dzień zdobycia przez himalaistę Mount Everestu – 16 października.

W ramach wyprawy planowane jest również specjalne kobiece wydarzenie, które ma na celu integrację z lokalnymi wspinaczkami i himalaistkami.

Fundacja Wandalistki to organizacja non-profit wspierająca kobiety, profesjonalistki oraz amatorki, w realizacji ich górskich projektów, walcząca o niedyskryminowanie kobiet w górach.

Źródło: Fundacja Wandalistki, magdajonczyk.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPlecak Salewa Ortles Guide. Plecak do zadań specjalnych 20 lipiec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Plecak Salewa Ortles Guide. Nie tylko dla profesjonalistówJeśli szukasz dobrych i sprawdzonych w górach rozwiązań, przyjrzyj się, czego używają profesjonaliści, przewodnicy czy ratownicy górscy. W...
12 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Nocna akcja TOPR na Orlej PerciO godzinie 2:00 w nocy zakończyła się wyprawa po dwójkę turystów z Łotwy, którzy utknęli na Orlej Perci.
29 wrzesień 2023
Martyna Hetmańczyk
Zamknięty szlak przez RohatkęUwaga, utrudnienia na szlakach - tym razem po słowackiej stronie Tatr.
Most Sky Bridge 721 20 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
W Sudetach otwarto spektakularną atrakcję dla turystówNasi sąsiedzi zza południowo-zachodniej granicy przygotowali na rozpoczynający się sezon letni w Sudetach wyjątkową atrakcję turystyczną –...
śmigłowiec TOPR 19 maj 2022
Lilianna Błazenek
Czarna środa w Tatrach: zginęły 2 osoby, 4 ranneSeria tragicznych wypadków w środę przysporzyła ratownikom TOPR mnóstwo pracy. Aż 20 turystów potrzebowało pomocy. Śmigłowiec TOPR od rana...
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie 5 styczeń 2023
Sylwia Pachota-Rura
2. Konferencja Bezpieczeństwo na Szczycie już w tym tygodniu w KatowicachCo zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia? Jakie rzeczy warto mieć w plecaku? Jak wyznaczyć kierunek trasy? Jak wezwać pomoc, gdy jej potrzebujemy?

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje