Justyna Żyszkowska
Źródło: Justyna Żyszkowska

Adrenalina bez skipasa

Ski-toury, ski-alpinizm, foczenie, narciarstwo wysokogórskie… Dla wielu to wciąż terminy mocno tajemnicze. Innym już dawno deska czy zwykłe narty nie wystarczają. Bo większe emocje są poza szlakiem i utartą narciarską trasą.

Lubicie stać w kolejce do wyciągu? Nie? Jest na to metoda - ski-toury to prosty, ale jakże piękny i dający olbrzymią satysfakcję sposób poruszania się zimą po górach. Możemy to zobaczyć w Alpach, Pirenejach czy nawet w Tatrach Słowackich, gdzie amatorzy zimowych wędrówek głównie używają nart do poruszania się po rozległych białych przestrzeniach. Bo ski-toury to także najbezpieczniejszy sposób na zimowe wędrówki po górach.

Sprawa nie jest taka trudna jak się na pozór wydaje. W górę zasuwamy dzięki fokom, przyklejonych do spodów nart moherowych lub syntetycznych pasków. U celu foki ściągamy, oczy cieszymy widokami i zjeżdżamy dziewiczymi stokami. Cisza, spokój, wszechogarniająca biel, piękne krajobrazy, satysfakcja i radość to słowa kojarzące się ze ski-tourami.

Wielka wyrypa

W Tatrach pierwsze narty pojawiły się z końcem XIX w. Głównym ich propagatorem był Stanisław Barabasz, który wraz z Janem Fischerem w 1894 roku odbył narciarską wycieczkę nad Czarny Staw Gąsienicowy. Wielkimi fanami „foczenia” byli także Józef Oppenheim i Mariusz Zaruski, których „wyrypy narciarskie” do tej pory budzą zdumienie i respekt. Ale ski-touring na pewien czas musiał przyhamować – w latach 30. XX w. przegrał z wygodą tzw. narciarstwa przywyciągowego. W górach pojawiły się pierwsze wyciągi i kolejki, wyjazd na stok stał się łatwy i przyjemny, nie wymagał wysiłku i też dlatego narciarstwo wysokogórskie zostało zapomniane na wiele lat.

Lepsze czasy wróciły. Dzisiejsza popularność sportów ekstremalnych, chęć spróbowania czegoś innego niż jazda po przygotowanych trasach, sprawiły, że ski-toury są odkrywane w Polsce na nowo. Ów renesans zaczął się głównie w zakopiańskim środowisku ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także pośród przewodników i taterników. Z czasem „foczeniem” zarażało się coraz większe grono ludzi. W 1991 roku Piotr Malinowski z Piotrem Konopką, jako pierwsi zawodnicy z Polski, wystartowali w najbardziej znanych i najtrudniejszych, czterodniowych zawodach Pierra Menta, rozgrywanych w Alpach Francuskich.

Obecnie w Polsce istnieją dwa kluby ski-alpinistyczne, Tatrzański Klub Narciarski (TKN) TATRA TEAM z Zakopanego i Klub Skialpinistyczny Kandahar ze Śląska. W Tatrach zimowe szlaki otwarte są dla ski-alpinistów, co znaczy, że zimowym przebiegiem letnich szlaków można zarówno podchodzić na fokach jak i potem cieszyć się legalną ☺ jazdą, a w rejonie Kasprowego Wierchu są wyznaczone specjalne szlaki do podchodzenia na nartach. Można tam spotkać zakopiańskich zawodników trenujących do zawodów rozgrywanych zarówno w Polsce, jak i na Słowacji i w krajach alpejskich.

Foki, harszle, kije

Zanim wyruszymy na szlak, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Najlepiej zacząć od kupna wygodnych i dopasowanych butów (Dynafit, La Sportiva, Scarpa), a resztę sprzętu wypożyczyć. Wypróbujemy w ten sposób różne narty i wiązania, dobierając dla siebie te najlepsze. Podstawowym kryterium jest waga zestawu, nart z wiązaniami. Do pewnej jazdy w każdych warunkach najlepszy będzie ten ciężki. Gdy bardziej cenimy sobie komfort podchodzenia, lepiej kupić (wypożyczyć) lżejszy sprzęt, choć wymaga on większych umiejętności narciarskich oraz obycia ze specjalnymi lekkimi wiązaniami. Narty zjazdowe lub freerajdowe również nadają się do ski-tourów, jednak wiązanie musi być inne – musi umożliwiać podchodzenie, przy pomocy luźnej piętki, a następnie zjazd. Lekkie wiązania produkują np. firmy Dynafit i ATK, natomiast cięższe Diamir, Silvretta, Marker i inne. Podobnie wygląda sytuacja z nartami – mogą być albo lekkie albo cięższe, bardziej freerajdowe. W Polsce dużą popularnością cieszą się narty firmy Dynafit, która oferuje duży wybór modeli w zależności od płci narciarza, zasobności portfela i przede wszystkim planowanego przeznaczenia; godne polecenia są też narty tourowe firmy Ski Trab, Dynastar, Atomic i Hagan.

Oczywiście w skład kompletu ski-tourowego wchodzą jeszcze foki (np. Pomoca) i kije (Black Diamond, Dynafit lub teleskopowe kije Kohla), a także harszle (tzw. noże) potrzebne w przypadku twardego i zmrożonego śniegu, kiedy narta z foką nie chce trzymać się zbocza. Wychodząc w góry, nie można zapomnieć o zestawie lawinowym (Ortowox, Mammut, Pieps), który jest KONIECZNYM wymogiem bezpieczeństwa w górach. Składa się on z łopatki, sondy i detektora lawinowego. Posiadając pełen komplet – złożony z wymienionych trzech elementów możemy uratować życie naszemu kompanowi a dzięki detektorowi lawinowemu możemy być szybko namierzeni zarówno przez towarzyszy wędrówki jak i przez ratowników. Oczywiście trzeba również wiedzieć jak i kiedy mamy tych wszystkich zabawek używać. Co roku przed sezonem dobrze jest zrobić sobie w terenie symulowaną akcję ratowniczą, tak by przypomnieć zasady posługiwania się sprzętem lawinowym.

Przy doborze sprzętu na pewno pomoże nam sprzedawca, a jeśli na razie tylko sprawdzamy, czym jest ski-alpinizm i czy nam się spodoba, to cały zestaw można wynająć w wypożyczalni. Najlepiej zaś umówić się z instruktorem narciarstwa wysokogórskiego, pod jego okiem wybrać sprzęt i umówić się na pierwszą ski-tourową wycieczkę.

Ski-touring to więcej niż sport ekstremalny. Możliwość poruszania się na nartach w prawie każdym terenie i obcowanie z pięknem gór wysokich, daje poczucie wolności i niezwykłej wprost satysfakcji. Gorąco polecam ten sport każdemu, kto pragnie poznawać i podziwiać góry... inaczej.

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRaki Petzl Irvis Hybrid 29 sierpień 2022
Jan Korlatowicz
Raki na sznurku. Petzl Irvis HybridDo raków Petzl Irvis Hybrid podchodziłem trochę jak… do jeża. „Takie małe, lekkie, sznurkiem wiązane…?” Szczęka mi opadła już po...
Freeride w Japonii 2 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Zimowa przygoda w Japonii: freeride i skitury z Polar Sport AdventuresZima w Japonii? Koniecznie! Przynajmniej raz w życiu trzeba przeżyć tę przygodę – słowo „śnieg” nabierze całkowicie nowego znaczenia!
Tarty zimą 29 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Sezon zimowy czas start – nowe górskie szkoleniaLato już powiedziało swoje ostatnie słowo, a w Tatrach, mimo jeszcze wczesnej jesiennej pory, na dobre rozgościła się zima. Czas porządnie...
10 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Nowość: damski plecak skiturowy Dynafit Radical 30+Uniwersalny, komfortowy, i niezwykle praktyczny - oto plecak skitourowy damski Dynafit Radical 30+. Ten doskonale zaprojektowany plecak stworzony...
Skitour 17 listopad 2022
Piotr Gąsiorowski
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?Wiem – ta zima należeć będzie do mnie! Jeszcze nie do końca potrafię śmigać na skiturach, ale już jestem do nich przekonany! Tylko jaki...
Lawina 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Bezpieczna zima w górach. Lawinowe ABCGóry zimą – majestatycznie piękne, pociągające, ale często śmiertelnie niebezpieczne. Ostatnie tygodnie pokazały, że nie trzeba wspinać...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje