Skitury w Polsce
Źródło: outdooroweabc.pl

Gdzie na skitury - nie tylko Tatry

Polska, pomimo niewielkiej liczby gór i umiarkowanego klimatu, jest w stanie zaoferować wspaniałe warunki do uprawiania skituringu. Zróżnicowany teren w całej południowej części kraju stwarza możliwości na każdym stopniu zaawansowania.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

Dla początkujących najlepszym wyborem będą Beskidy, Karkonosze oraz stoki narciarskie. Zaawansowani skiturowcy mogą natomiast wybrać Tatry, które zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie skrywają wiele pięknych podejść, trawersów i zjazdów.
Dla osób chcących poznawać z tej perspektywy również inne rejony świata otworem stoją Alpy, które wielu miłośników skituringu wybiera na przedłużony weekend lub urlop zimowy i wiosenny.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

NARCIARSTWO PRZYSTOKOWE SKITURY

Jednym z najpopularniejszych miejsc do rozpoczęcia swojej przygody ze skiturami stały się w ostatnich latach właśnie stoki narciarskie. Wiele osób wybiera je jako bezpieczne i stosunkowo łatwe technicznie rozwiązanie do nauki. Skitury na stoku są również doskonałe dla osób zajmujących się sportami wydolnościowymi, takimi jak bieganie czy kolarstwo. Naprzeciw potrzebom obu tych grup wychodzą organizowane wieczorami, przy współpracy z marką Dynafit, wydarzenia noszące dumną nazwę Speedfit Night. W trakcie tych imprez możemy wypożyczyć i przetestować najnowszy dostępny na rynku sprzęt oraz zaczerpnąć porad i sporej dawki wiedzy od doświadczonych instruktorów.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

Oprócz wieczornego foczenia i testów, warto zainteresować się samą ideą skiturowania w pobliżu ośrodków narciarskich. Łączenie terenowego podejścia ze zjazdem po przygotowanej przez ratraki trasie daje możliwość obycia się ze sprzętem w łatwiejszych i bardziej przewidywalnych warunkach. Najpopularniejszym miejscem dla tego typu aktywności jest z pewnością Szczyrk, z którego kilkoma wariantami możemy zdobyć Skrzyczne, racząc się w schronisku na szczycie szarlotką i gorącą czekoladą. Drugim bardzo popularnym, lecz nieco mniej rozbudowanym ośrodkiem jest Korbielów, skąd możemy wystartować, by zdobyć Halę Miziową i Pilsko.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

SKITURY BESKIDY

Chociaż nie są tak wysokie i strome jak Tatry, swoją ofertą z pewnością zadowolą zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych fanów tej dyscypliny. Bez wątpienia mekką beskidzkich skiturowców są Hala Lipowska oraz Hala Rysianka, na które wiedzie niezwykle przyjemny, urokliwy szlak ze Złatnej Huty. Z Rysianki dobrym celem na dalszą wycieczkę jest pobliski szczyt Romanka lub bardziej oddalona, wspomniana wcześniej Hala Miziowa. Oba szlaki z pewnością zagwarantują każdemu dużo dobrej zabawy i pozwolą nacieszyć oczy widokami.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

Kolejny wyśmienity rejon skiturowy w Beskidach to okolice Wielkiej Raczy. Z racji położenia na granicy ze Słowacją, na szlakach prowadzących na górę oprócz Polaków spotkamy naszych południowych sąsiadów. Ze szczytu możemy zjechać właśnie na słowacką część masywu, by zjeść tradycyjny smażony ser, lub zwrócić się w stronę północnych stoków i poszaleć w stromych lasach, poza utartym szlakiem. W rejonach Rysianki oraz na Wielkiej Raczy śnieg utrzymuje się bardzo długo, co umożliwia dobrą zabawę nawet na początku wiosny.

Zatrzymując się jedną dolinę wcześniej, możemy ruszyć w kierunku Przegibka i Bendoszki Wielkiej. Ze względu na cięższy dojazd jest to mniej popularny, rzadko odwiedzany rejon. Na szczyt prowadzi spokojne, łagodne podejście, jednak Bendoszka, a także położona nieopodal Bania, stwarzają świetne warunki do szybkiej jazdy w lesie. Wszystkie wymienione wyżej rejony dają skiturowcom ogrom możliwości i na pewno nie wystarczą trzy weekendy, by dokładnie spenetrować każdy z nich.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

SKITURY BIESZCZADY

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać na skitury w Bieszczady? Zatłoczone i oblegane latem i jesienią jesienią, w zimie pokazują się z zupełnie innej strony. Poza kilkoma najpopularniejszymi szlakami w trakcie wycieczki nie spotkamy prawie nikogo. Zimą w Bieszczadach można poczuć prawdziwy klimat tych gór. Pięknym skiturowo miejscem jest rejon Jasła – znajdziemy tam różnorodność i stoki dostosowane do potrzeb narciarzy na każdym stopniu wtajemniczenia. Drugim bardzo przyjemnym rejonem jest masyw Paprotnej i Jawornika, skąd po męczącym dniu możemy udać się na wyśmienity domowy obiad do Schroniska pod Wysoką.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

SKITURY TATRY

Naturalnym kierunkiem narciarskiego rozwoju po Beskidach są oczywiście Tatry. Najwyższe i najbardziej imponujące z polskich pasm górskich, pozwalają w pełni poczuć wolność płynącą z uprawiania skituringu. Za pierwszym razem możemy wybrać świętą górę skiturowców – Kasprowy Wierch lub, próbując uniknąć tłoku na trasie, skierować się na zachód. Wyjątkowo przyjazne są okolice Rakonia i Wołowca w Dolinie Chochołowskiej oraz doliny Spalona i Żarska po słowackiej stronie. Najłatwiej dostępne tam cele to Salatyn i Smutna Przełęcz. Warto jednak pamiętać, że nadają się one dla doświadczonych i dobrze jeżdżących narciarzy, którzy poza technicznymi umiejętnościami muszą też posiadać wiedzę o zimowych zagrożeniach w górach wysokich. Osoby odwiedzające Tatry zobowiązane są również do przestrzegania zasad obowiązujących w TPN i TANAP i działania wyłącznie w miejscach przeznaczonych do skituringu. Szczegółowe informacje dotyczące warunków poruszania się po górach na nartach znajdziemy na stronach internetowych każdego z parków.

Skitury w Polsce
Skitury w Polsce

Do zobaczenia w górach!

Sprawdź ile kosztuje sprzęt skiturowy sklep internetowy z największym asortymentem skitouringowym - dobre ceny na siktur

Polecamy zorganizowane wyjazdy skitourowe dla początkujących i nie tylko - Szkoła górska Polar Sport Adventures

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSkitour 17 listopad 2022
Piotr Gąsiorowski
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?Wiem – ta zima należeć będzie do mnie! Jeszcze nie do końca potrafię śmigać na skiturach, ale już jestem do nich przekonany! Tylko jaki...
Raki Petzl Irvis Hybrid 29 sierpień 2022
Jan Korlatowicz
Raki na sznurku. Petzl Irvis HybridDo raków Petzl Irvis Hybrid podchodziłem trochę jak… do jeża. „Takie małe, lekkie, sznurkiem wiązane…?” Szczęka mi opadła już po...
13 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Czy można już jeździć na nartach w Tatrach?“A czy da się już jeździć na nartach…?” Gdy tylko spadnie trochę śniegu, niektórych już “nosi”, by rozpocząć sezon. Warto jednak...
Lawina 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Bezpieczna zima w górach. Lawinowe ABCGóry zimą – majestatycznie piękne, pociągające, ale często śmiertelnie niebezpieczne. Ostatnie tygodnie pokazały, że nie trzeba wspinać...
Freeride w Japonii 2 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Zimowa przygoda w Japonii: freeride i skitury z Polar Sport AdventuresZima w Japonii? Koniecznie! Przynajmniej raz w życiu trzeba przeżyć tę przygodę – słowo „śnieg” nabierze całkowicie nowego znaczenia!
Obozy skiturowe z Polar Sport Adventures 30 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Skiturowa przygoda w Bieszczadach, Karkonoszach i Tatrach Zachodnich z Polar Sport Adventures!Jeśli jednodniowy wypad na skitury to dla Ciebie jednak za mało, a do tego miałbyś jeszcze ochotę podszkolić swoje narciarskie umiejętności,...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje