Raki Petzl Irvis Hybrid
Źródło: Jan Korlatowicz

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Do raków Petzl Irvis Hybrid podchodziłem trochę jak… do jeża. „Takie małe, lekkie, sznurkiem wiązane…?” Szczęka mi opadła już po pierwszym użyciu. Teraz czas na moje osobiste „wrażenia z jazdy…”.

Raki testowałem w sezonie 2021/2022 na ponad 50 wycieczkach skiturowych w Tatrach, więc „jakiś” pogląd na ich temat mam.

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Zacznijmy od detali, a właściwie od wagi, bo to rzecz niezwykle ważna w górach i w skiturach. Raki Petzl Irvis Hybrid ważą jedynie 505/540g para (odpowiednio: w wersji automatycznej i półautomatycznej) wraz z systemem antisnow. Mogą być mocowane w wersji półautomatycznej (FIL FLEX) oraz automatycznej (FIL).

W komplecie wraz z rakami Petzl Irvis Hybrid otrzymujemy pokrowiec. Przód, wyposażony w sześć zębów, w tym dwa atakujące, wykonany jest z wytrzymałej stali (kiedyś powiedzielibyśmy, że ze szwedzkiej, ale dziś…? Któż to wie…?). Tylny element raków posiada cztery zęby z lekkiego stopu aluminium. Całość połączona jest ze sobą za pomocą systemu CORD-TEC.

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Jeż, czyli rak

Do tematu podszedłem z dużą ostrożnością, by nie powiedzieć: nieufnością. „Takie jakieś małe te raki, chyba za lekkie, a całość połączona… sznurkiem” - myślałem - „Naprawdę sznurkiem?!”. Ale nieufność przerodziła się w niedowierzanie, a potem entuzjazm: raki Petzl Irvis Hybrid to najlepsze raki, jakich miałem okazję używać z butami skiturowymi. Dzięki niskiej wadze i niewielkim rozmiarom nie muszę się zastanawiać, czy aby na „dzisiejszej” wycieczce będą potrzebne – są tak lekkie i pakowne, że idąc w stromy teren, bez namysłu zawsze wrzucam je do plecaka.

Płynna regulacja systemu CORD-TEC pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie raków do butów. Nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi i nawet w ciężkim terenie nie sprawia żadnych problemów. Mały tip: ustawiając raki, może Wam się wydawać, że siedzą za ciasno, jednak po chwili, raki znakomicie dopasowują się do buta. Dlatego nie bójcie się początkowo bardzo ciasnego dopasowania, będą leżały jak ulał.

O „fabrycznym” systemie antisnow za wiele nie ma co się rozpisywać. Dość powiedzieć, że działa i śnieg się nie przykleja. Konstrukcja Petzl Irvis Hybrid daje radę nawet wiosną, przy bardzo mokrych śniegach.

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Pokrowiec, czyli łyżka dziegciu

W komplecie z rakami dostajemy pokrowiec i to niestety jest najsłabsze ogniwo, które dla użyteczności samych raków nie ma oczywiście kompletnie znaczenia. Detale mogą jednak wkurzać: pokrowiec jest trochę za cienki i jeśli spakujemy sprzęt nieco niedbale — o co nietrudno przy szybkim przepaku na przełęczy — to ostre zęby z łatwością przebiją się na zewnątrz. Trzeba więc uważać, z czym pakujemy je do plecaka, aby uniknąć zniszczenia sprzętu (na szczęście na zjazd zwykle zakładamy na siebie puchówkę, więc raki tu szkód nie narobią).

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Bądźmy jednak poważni: patrząc na wszystkie zalety raków Petzl Irvis Hybrid, problemem pokrowca niespecjalnie bym się przejmował. Z łatwością znajdziemy jakiś prosty zamiennik dla oryginalnego woreczka dostarczanego w zestawie.

Petzl Irvis Hybrid — do czego Wam się przydadzą?

Dzięki niskiej wadze i prostej konstrukcji, w rakach chodzi i wspina się znakomicie. Nie jest to oczywiście sprzęt do ciężkiego mikstowego terenu, ale z łatwością poradzą sobie ze wszystkimi stromymi żlebami i prostym mikstowym wspinaniem. Stal przedniego elementu jest naprawdę wytrzymała i nie bójcie się szybkiego zużycia.

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Polecam przede wszystkim na skitury. Osobiście raków Petzl Irvis Hybrid używam z butami Dynafit TLT6 (265) oraz butami La Sportiva Solar (270). W obu przypadkach pasują świetnie.

Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid
Raki na sznurku. Petzl Irvis Hybrid

Podsumowując: w swojej 17-letniej „karierze” skiturowej nigdy nie miałem tak dobrych raków. Lekkie, pakowne i szalenie uniwersalne. Znakomicie sprawdzą się nawet na bardzo twardych śniegach i lodzie. Oczywiście nie zapominajcie, że tył jest z aluminium więc planując przejście, np. całej Orlej Perci w zimie, weźcie coś ze stalowym tyłem. Na każdą tatrzańską turę narciarską raki Irvis Hybrid będą idealne.

Zobacz więcej raki Petzl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówSkitury dla początkujacych 17 listopad 2022
Marcin Kijowski
Na foki, czyli jak? Poradnik dla początkującychKolejki do kolejki, hałas, czasem nieciekawy zapach spalonego grilla, tłok przy kasach biletowych i w wypożyczalni nart. W zimie w popularnych...
Narciarz 3 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Sezon narciarski w Polsce rusza za miesiąc. Będzie drożejNarciarze już za miesiąc będą mogli zacząć szusować na południu Polski. Niestety muszą przygotować grube portfele, ponieważ czekają ich...
Justyna Żyszkowska 22 kwiecień 2022
Justyna Żyszkowska
Adrenalina bez skipasaSki-toury, ski-alpinizm, foczenie, narciarstwo wysokogórskie… Dla wielu to wciąż terminy mocno tajemnicze. Innym już dawno deska czy...
Skituring rodzaj pogody 18 listopad 2022
Piotr Gąsiorowski
Skituring - wybierz rodzaj przygodyDzisiaj skituring i skialpinizm nie są już domenami wyłącznie górskich ekstremalistów czy narciarskich freaków. Każdy, kto potrafi jeździć...
Skitury. Kompletny narciarski podręcznik 27 październik 2022
Lilianna Błazenek
Książkowa nowość przed sezonem: „Skitury. Kompletny narciarski podręcznik”Nakładem wydawnictwa Dragon ukazał się właśnie pierwszy w Polsce kompleksowy poradnik skiturowy autorstwa naszej czołowej skialpinistki Anny...
Lawina 12 październik 2022
Lilianna Błazenek
Bezpieczna zima w górach. Lawinowe ABCGóry zimą – majestatycznie piękne, pociągające, ale często śmiertelnie niebezpieczne. Ostatnie tygodnie pokazały, że nie trzeba wspinać...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje