Skitour
Źródło: Dynafit outdooroweabc

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

Wiem – ta zima należeć będzie do mnie! Jeszcze nie do końca potrafię śmigać na skiturach, ale już jestem do nich przekonany! Tylko jaki sprzęt wybrać?

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

Jaka długość nart będzie dla mnie odpowiednia i czym właściwie różnią się poszczególne modele? Na początek mam dobrą wiadomość – istnieje jeden sprzęt do wszystkiego…
Przynajmniej jeśli nie masz zamiaru brać udziału w Pucharze Świata w skialpinizmie. Wybierając swój pierwszy zestaw skiturowy, warto zwrócić uwagę na grupę Tour, która zapewnia najszersze chyba spektrum sprzętu dla każdego.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

W początkach „nowożytnego” narciarstwa wysokogórskiego, czyli w latach 6 0., sprzęt skiturowy stanowił jedną kategorię. Na tych samych modelach nart, wiązań, butów czy fok pokonywało się granie i strome żleby (w górę i w dół), a także startowało w zawodach. O ile główna idea sprzętu skiturowego pozostaje od lat ciągle ta sama – musi być możliwie najlżejszy – obecnie priorytetem stała się kwestia właściwości zjazdowych.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

NARTY

Jaką powinny mieć długość? O ile doświadczenie nie pozwoliło ci jeszcze wyrobić sobie zdania, producent zwykle sugeruje stosowanie następującego schematu: stań prosto i trzymaj nartę skiturową pionowo przed sobą, opartą o podłoże. Jeśli jej czubek znajduje się na odcinku pomiędzy ustami a oczami, masz nartę o odpowiedniej dla siebie długości.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

BUTY

Im lżejsza konstrukcja i użyte materiały, tym mniej energii stracisz na podejściach
– pokonasz je szybciej i łatwiej. Z kolei buty o pancernej konstrukcji, solidnie zabudowane i zazwyczaj cięższe, zapewniają większy komfort termiczny i kontrolę podczas zjazdów. Ta uproszczona zasada pozwala zrozumieć optymalny zakres zastosowania butów skiturowych.

WIĄZANIA

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

Podobno nie ma złych wiązań… Ale na pewno są lepsze i gorsze. Istotna jest o czywiście waga – im lżejsze, tym mniej dźwigamy na podejściach. Warto też zwrócić uwagę na ułatwiające życie detale, na przykład samoczynnie składające się do podejść skistopery albo możliwość ustawiania wysokości podpiętka przy pomocy kija narciarskiego, co sprawia, że nie będziemy musieli schylać się za każdym razem, gdy zmieni się nachylenie zbocza.

FOKI

Na początek swojej przygody ze skiturami najlepiej zdecydować się na wersje dedykowane konkretnemu modelowi desek, a w wyborze kierować się nazwą, która powinna być taka sama, jak nazwa nart – foki te są już odpowiednio dopasowane do długości i szerokości desek. Z czasem okaże się, że będziesz potrzebował czegoś więcej, co pozwoli szybciej zdobywać wysokość, łatwiej ślizgać się po śniegu lub zapewnia lepszą przyczepność na stromym i zlodzonym stoku. Wtedy zapewne sięgniesz po któryś z modeli fok Pomocą.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

GRUPA TOUR

Narty Seven Summits marki Dynafit to model zarówno dla profesjonalisty – który musi najpierw wspiąć się, korzystając z czekana i raków, a podczas zjazdu nierzadko używa też liny – jak i dla początkującego adepta narciarskich wycieczek górskich. Narty te są bardzo łatwe w prowadzeniu, nawet w najmniej sprzyjających warunkach śniegowych. Równie dobrze inicjuje się na nich wykonywanie skrętów i rozwija prędkość, a także „wyciąga” nartę na powierzchnię śniegu. Model jest dostępny w zestawach z wiązaniami o zwiększonym zakresie dopasowania do rozmiaru buta, co pozwala korzystać z niego różnym użytkownikom, na przykład członkom rodziny. Model Tour 88 – z uwagi na zwiększoną szerokość i mocniejszy rocker (uniesienie przodu nart) jest idealny do jazdy w głębszym śniegu, na przykład w lesie pomiędzy drzewami. Jednak obydwie opisane powyżej narty bez problemu zapewnią odpowiedni margines komfortu i bezpieczeństwa, kiedy będziemy musieli działać w niesprzyjającym terenie i w fatalnych warunkach śniegowych. Buty TLT Speedfit to spadkobierca legendarnych TLT 5 i 6. Świetnie sprawdzają się podczas podchodzenia szybszym tempem i wspinania w rakach, nawet na trudniejszych drogach. Przy tych zaletach TOUR zapewniają też doskonałe trzymanie stóp i podparcie goleni oraz łydek w trakcie dynamicznych zjazdów. To model, który jest ważnym punktem odniesienia dla całej skiturowo-obuwniczej konkurencji na świecie. Seven Summits to buty o trzech klamrach i specyficznej konstrukcji skorupy oraz botków wewnętrznych, dzięki którym mogą niemal równać się właściwościami z modelami zjazdowymi. Świetnie trzymają stopę, staw skokowy i łydkę. Ich pierwowzorem był model freeride’owo-turowy Dynafita o nazwie Vulcan, który pozwalał na bardzo agresywną jazdę w każdym terenie, a także skoki i ewolucje w powietrzu. Obecnie buty Seven Summits również oferują potężny potencjał zabawowy i zjazdowy, przy czym wprowadzono w nich parę udoskonaleń pod kątem długodystansowych podejść.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

GRUPA FREE

Jeśli jesteś już dobrym narciarzem i szukasz sprzętu do bardziej dynamicznych zjazdów poza trasami, powinieneś zwrócić uwagę na narty, buty i wiązania z grupy Free (Free Tour). Stworzone zostały z myślą o przeniesieniu właściwości sprzętu freeride’owego – na którym można zjeżdżać z bardzo dużą prędkością w trudnym terenie i wykonywać triki – przy równoczesnym zachowaniu niskiej masy i komfortu podczas podejść lub wspinaczki, czyli właściwości dostępnych do tej pory tylko dla sprzętu z segmentu Tour. Okazuje się, że narty o szerokości 108 mm pod butem mogą ważyć zaledwie około 1500 g, co w większości przypadków zarezerwowane było dla węższych nart turystycznych. Podobnie jest z butami – model Hoji, którego flex wynosi aż 130 (wartość indeksu butów narciarskich, którą posiadają zawodnicze modele do slalomu giganta) waży zaledwie 1550 g. A jego cholewka po przestawieniu w tryb podejścia oferuje zakres ruchu 60°… Wystarczająco, by móc w nich trenować na skakance.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

GRUPA SPEED

Co masz zrobić, jeśli szukasz sprzętu z najwyższej półki, przeznaczonego do skialpinizmu w wysokich górach i zjazdów na najbardziej stromych zboczach? W takim wypadku warto zwróć uwagę na kategorię Speed – to prawdziwy artyzm w inżynierii sprzętu górskiego i narciarskiego, którego przykładami są narty Blacklight, wiązania Superlite 150 czy buty TLT 8. Jeszcze nigdy narty o tak niewielkiej wadze (około 1000 g), jaką zapewnia rodzina modeli Blacklight, nie miały tak doskonałych właściwości zjazdowych – reaktywności, trzymania krawędzi w stromym i twardym terenie – przy równoczesnym zapewnieniu efektywnej wyporności, czyli unoszenia w głębokim śniegu. Tak spektakularna waga była do niedawna zarezerwowana wyłącznie dla dużo krótszych i wąskich modeli zawodniczych. Najnowsze wiązania Superlite 150 zaprojektowane są z myślą o zawodnikach poszukujących ultralekkich modeli, z możliwością manualnego ustawienia siły wypinania, od 4 do 13 DIN. W butach TLT 8 możesz swobodnie wspiąć się, a następnie zjechać z ośmiotysięcznika. Ustanawiając przy tym rekord szybkości. Jeśli będziesz wtedy na coś narzekać, to ewentualnie na własną formę albo brak dobrej pogody.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

GRUPA RACE

Jesteś już prawdziwym skialpinistą, a do tego zawodnikiem, i nie potrzebujesz czytać porad dotyczących doboru sprzętu… Ale skoro dobrnąłeś do tej części artykułu, mam dla ciebie prawdziwą bombę: najlżejszy na świecie system składający się z butów DNA Pintech i wiązań P49. Całość waży dokładnie 560 g (but: 510 g, wiązanie: 49 g). A do tego narty DNA o wadze 690 g, które sprawdzą się w każdym terenie. Tu ważna informacja dla początkujących: z nart zawodniczych będziecie zadowoleni tylko na podejściach, głównie ze względu na ich sensacyjnie niską wagę. Jeśli oczami wyobraźni widzicie zjazd na pełnej prędkości, w tryskających spod desek fontannach śniegu, to na tym sprzęcie podobnych emocji raczej nie zaznacie. Warto za to wypożyczyć taki zestaw w centrum testowym, żeby móc wyrobić sobie o nim własne zdanie. Pomoca Race Pro Grip oferują wszystko, czego wymagasz od zawodniczych fok – poślizg i nieprzywieranie śniegu – przy jednoczesnym zapewnieniu przyczepności dorównującej modelom przeznaczonym dla przewodników. Charakterystyczny, purpurowy kolor tych wyczynowych fok widać na nartach najlepszych skialpinistów i freeriderów na całym świecie.

Jaki sprzęt skiturowy wybrać?
Jaki sprzęt skiturowy wybrać?

Sprawdź ile kosztuje sprzęt skiturowy sklep internetowy z największym asortymentem skitouringowym - dobre ceny na siktur

Polecamy zorganizowane wyjazdy skitourowe dla początkujących i nie tylko - Szkoła górska Polar Sport Adventures

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówJustyna Żyszkowska 22 kwiecień 2022
Justyna Żyszkowska
Adrenalina bez skipasaSki-toury, ski-alpinizm, foczenie, narciarstwo wysokogórskie… Dla wielu to wciąż terminy mocno tajemnicze. Innym już dawno deska czy...
29 sierpień 2023
Redakcja OutdooroweABC
To będzie koniec narciarstwa w PolsceGdy wartość globalnego ocieplenia sięgnie dwóch stopni Celsjusza, w połowie kurortów narciarskich w Europie nie będzie śniegu - uważają...
Skituring 24 listopad 2022
Lilianna Błazenek
Skitury na Słowacji – to warto wiedzieć!Zima zawitała na dobre w nasze góry, a sezon narciarski tuż tuż. Nasze rodzime górskie tereny oferują co prawda całkiem niezłe warunki do...
Skitury w górach, a co to? 21 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
Skitury? Co to takiego?Skitury to forma narciarstwa biegowego, która polega na pokonywaniu tras w górach z użyciem specjalnych nart i wiązań. Skitury różnią się od...
10 listopad 2023
Martyna Hetmańczyk
Nowość: damski plecak skiturowy Dynafit Radical 30+Uniwersalny, komfortowy, i niezwykle praktyczny - oto plecak skitourowy damski Dynafit Radical 30+. Ten doskonale zaprojektowany plecak stworzony...
11 październik 2023
Martyna Hetmańczyk
Prezentacje. Kask Dynafit TLT dla miłośników górskich przygód Na rower, skitury i do wspinaczki. Kask Dynafit TLT ma potrójną certyfikację, co daje nam… trzy razy więcej miejsca w szafie. Więcej natomiast...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje