Skituring - wybierz rodzaj przygody
Dzisiaj skituring i skialpinizm nie są już domenami wyłącznie górskich ekstremalistów czy narciarskich freaków. Każdy, kto potrafi jeździć na nartach i szuka efektywnego sposobu poruszania się zimą w górach, może, a nawet powinien sięgnąć po sprzęt skiturowy.
Aby ułatwić ci wybór i wskazać, na co powinieneś zwracać uwagę przy zakupie sprzętu, prezentujemy jego kategorie.
FREE
Tę kategorię najprościej można określić jako wędrowanie i podchodzenie w poszukiwaniu najbardziej efektownej linii zjazdu w terenie. Pozwala zaznać tego wszystkiego, co do tej pory kojarzyło ci się ze zjazdami i obskokami w głębokim, nietkniętym śniegu i najróżniejszych formacjach. Sprzęt z tej skiturowej grupy jest najbardziej podobny do używanego w narciarstwie wyciągowym (szerokie narty, sztywne buty, ultrabezpieczne wiązania), jednak ze szczególnym naciskiem na bardzo niską wagę, co pozwala nam zachować siły na efektowne szusy.
TOUR
Poczucie wolności i przygody, ale też spędzanie czasu z przyjaciółmi, z którymi żadne podejście nie jest zbyt strome ani zbyt męczące. Celem jest poszukiwanie idealnych zjazdów (zarówno z dala od zatłoczonych ośrodków narciarskich, jak i na przygotowanych trasach). Sprzęt z tego segmentu został stworzony, aby minimalizować zmęczenie podczas wielogodzinnych wyjść w góry, ale przede wszystkim, by dać narciarzom radość z każdego zjazdu.
SPEED
Najwyższe góry, najtrudniejsze wyzwania, największa przygoda – to hasła, którymi kieruje się większość skialpinistów. Wyścig z czasem? Również, ale bardziej z samym sobą. Chodzi raczej o ustanawianie kolejnych rekordów w górskim świecie. Narciarstwo na wysokości 8000 metrów w Himalajach i Karakorum nie jest tutaj niczym niezwykłym.
Sprawność poruszania się to niezbędny wymóg, ponieważ „szybkość = bezpieczeństwo”. Sprzęt z tego segmentu musi więc dawać skialpinistom 100% pewności, że sprawdzi się na każdej stromiźnie i w każdym terenie. Ma być pancerny, a równocześnie maksymalnie lekki.
RACE
Osoby uprawiające Ski.Mo (Ski Mountaineering) w zasadzie nie wchodzą, a wbiegają na górę. Zawodnikowi zmiana ustawień butów i wiązań na tryb zjazdowy z równoczesnym ściągnięciem fok zajmuje zaledwie kilka sekund. Potem zjeżdża na „krechę”, żeby urwać kolejne sekundy. Trening czy rywalizacja – to wyścig z czasem. Jeśli na podejściu potrafisz pokonać 1000 metrów przewyższenia w czasie nieprzekraczającym 40 minut i czerpać z tego radość, kategoria Race została stworzona dla ciebie. Tutaj priorytetem jest relacja ciężaru sprzętu do jego właściwości zjazdowych. Minimum wagi, maksimum efektywności – by zawsze móc przyspieszać.
Sprawdź ile kosztuje sprzęt skiturowy sklep internetowy z największym asortymentem skitouringowym - dobre ceny na siktur
Polecamy zorganizowane wyjazdy skitourowe dla początkujących i nie tylko - Szkoła górska Polar Sport Adventures