Giewont
Źródło: TOPR / facebook

Turysta porażony piorunem na Giewoncie

W środę kilka minut po godzinie 17 do centrali Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem turysty, który znajdował się w kopule szczytowej Giewontu w trakcie burzy.

Na miejsce wypadku z pomocą śmigłowca przetransportowano pięciu ratowników górskich, którzy podjęli czynności resuscytacyjne. Porażonego piorunem turystę w trakcie resuscytacji przetransportowano śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Pomimo wysiłku ratowników już w szpitalu o godzinie 19 stwierdzono zgon turysty. Prawdopodobną przyczyną śmierci było rażenie piorunem. Wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

Tego samego dnia TOPR ewakuował śmigłowcem jeszcze dwie inne osoby. Pomocy wymagała turystka po zasłabnięciu na Małym Kościelcu oraz osoba, która doznała urazu stawu skokowego podczas zejścia z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową.

TOPR pomógł także kilku osobom z objawami zatrucia pokarmowego i odwodnienia, zostały przetransportowane samochodami do zakopiańskiego szpitala.

W najbliższych dniach w Tatrach mogą wystąpić gwałtowne burze. TOPR przypomina, że w sytuacji zbliżania się burzy, należy niezwłocznie opuścić rejony wierzchołków oraz grani i przenieść się w niższe partie Tatr.

Źródło: TOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówLetnia panorama Tatr 20 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
W sobotę w Tatrach mogą pojawić się gwałtowne burzeTatrzański Park Narodowy wydał nowy komunikat turystyczny, w którym ostrzega przed możliwymi burzami i silnym wiatrem dzisiaj w godzinach...
szkolenie TPN Tatry od kuchni 22 lipca 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śladami tatrzańskich lodowców – szkolenie TPN dla twórców internetowychTatrzański Park Narodowy zaprasza twórców internetowych na kolejne szkolenie z cyklu „Tatry od kuchni”.
Transport ciała turysty w Tatrach 17 październik 2022
Lilianna Błazenek
Kolejny tragiczny weekend w Tatrach. Zginęło pięć osóbŚmiertelny wypadek turysty na Orlej Perci, o którym pisaliśmy w piątek, był niestety dopiero początkiem kolejnej czarnej serii w Tatrach,...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...
Yvon Chouinard 16 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
Od teraz Ziemia jedynym udziałowcem PatagoniiPrawie pół wieku po założeniu firmy Patagonia, producenta odzieży outdoorowej, właściciel marki Yvon Chouinard oddaje swoją firmę, by...
Plakat TPN „Nie strzelaj w sylwestra!” 30 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
Ważny apel władz Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie sylwestraKolejny rok z rzędu dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego wystosowała apel do turystów i mieszkańców Podhala, aby nie używali petard i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje