The North Face Nowa kolekcja
Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR
Źródło: GOPR Karkonosze / facebook

Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górach

Temat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po kolejnych doniesieniach o akcjach ratowniczych, kiedy ratowani są turyści, którzy wykazują się lekkomyślnością i bardzo często są kompletnie nieprzygotowani do wysokogórskich wypraw. Często koszty takich wypraw ratowniczych są niebagatelne, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi wykorzystanie śmigłowca.

Pomysł płatnych akcji ratowniczych pojawia się choćby dlatego, że w krajach alpejskich czy np. na Słowacji, koszty takich akcji ratowniczych pokrywane są z polis ubezpieczeniowych, o ile poszkodowany wykupił taką polisę. Jeżeli turysta nie ma takiej polisy, wówczas sam musi ponieść koszty akcji ratunkowej.

Jednak jak poinformował wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – ministerstwo nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w górach – w tej kwestii GOPR i TOPR mają stanowisko zbieżne ze stanowiskiem resortu.
Jak wyjaśnia biuro prasowe MSWiA - aby wprowadzić obowiązek ponoszenia kosztów akcji ratunkowych w górach, musiałyby zostać wprowadzone istotne zmiany w systemie ratownictwa górskiego w Polsce. Przede wszystkim w drodze ustawy musiałyby ulec zmianie sposoby jego finansowania.

Są też mocne obawy, że obowiązek odpłatności mógłby spowodować u osoby poszkodowanych w wypadkach rezygnację z wezwania pomocy, gdyż obawiałyby się wysokich opłat za jej udzielenie. Dodatkowo samo obliczenie kosztów akcji czy interwencji ratowniczych jest trudne.
Z kolei wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych za akcje ratownicze w górach zdaniem służb ratowniczych również może się wiązać z ryzykiem niepotrzebnego zwlekania z podjęciem decyzji o konieczności wezwania pomocy, co w konsekwencji może wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego lub spowodować konieczność przeprowadzenia dłuższej i bardziej skomplikowanej akcji ratunkowej.

W Polsce w parkach narodowych obowiązuje już coś na kształt obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych. Jest to odpis od biletu wstępu do górskich parków narodowych, który wynosi 15 proc. ceny biletu. Trwają prace nad ustawą o parkach narodowych, aby doprecyzować reguły zapisu, by każdy górski park wspierał ratownictwo górskie.

Źródło: PortalSamorządowy.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówAkcja Podhalańskiej Grupy GOPR w rejonie Starego Wierchu 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wypadek rowerowy w rejonie Starego WierchuRatownicy z Szczawnickiej Sekcji Grupy Podhalańskiej GOPR poinformowali, że we wtorek 24 maja na szlaku papieskim z Przehyby niedaleko Starego...
Zejście lawiny pod Baranimi Rogami 10 maja 2022 roku 10 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Odnaleziono kamerę z nagraniem wypadku lawinowego z 10 maja 2022 rokuTurysta z Polski znalazł kamerę GoPro, która należała do narciarzy porwanych przez lawinę pod Baranimi Rogami w Tatrach Słowackich 10 maja...
Mnich w Tatrach 17 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Odnaleziono ciało poszukiwanego turystyRatownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzili w piątek nocne poszukiwania turysty, który wieczorem nie wrócił z wyprawy...
Oznaczenia TANAP o ograniczeniach na trasach 24 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
TANAP przestrzega turystów przed wędrówką w rejon Łomnickiego StawuW opublikowanym w sobotę komunikacie Słowacki Tatrzański Park Narodowy prosi turystów o wstrzymanie się z wycieczkami na trasie pomiędzy...
Ilya Markov 22 marzec 2022
Redakcja OutdooroweABC
Co robicie w zimie? Biegamy!Na Uralu, skąd pochodzę mróz czasami dochodzi do 40 stopni. I trzeba sobie radzić w takich warunkach. W końcu jesteśmy sportowcami, nie...
Jura Krakowsko-Częstochowska 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Czerwony szlak rowerowy na Jurze z poprawionym oznakowaniemZwiązek Gmin Jurajskich wspólnie z Jurajską Grupą GOPR i małopolskim PTTK wspólnie przeprowadzili prace konserwatorskie oraz poprawę...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje