Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górach
Temat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po kolejnych doniesieniach o akcjach ratowniczych, kiedy ratowani są turyści, którzy wykazują się lekkomyślnością i bardzo często są kompletnie nieprzygotowani do wysokogórskich wypraw. Często koszty takich wypraw ratowniczych są niebagatelne, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi wykorzystanie śmigłowca.
Pomysł płatnych akcji ratowniczych pojawia się choćby dlatego, że w krajach alpejskich czy np. na Słowacji, koszty takich akcji ratowniczych pokrywane są z polis ubezpieczeniowych, o ile poszkodowany wykupił taką polisę. Jeżeli turysta nie ma takiej polisy, wówczas sam musi ponieść koszty akcji ratunkowej.
Jednak jak poinformował wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – ministerstwo nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w górach – w tej kwestii GOPR i TOPR mają stanowisko zbieżne ze stanowiskiem resortu.
Jak wyjaśnia biuro prasowe MSWiA - aby wprowadzić obowiązek ponoszenia kosztów akcji ratunkowych w górach, musiałyby zostać wprowadzone istotne zmiany w systemie ratownictwa górskiego w Polsce. Przede wszystkim w drodze ustawy musiałyby ulec zmianie sposoby jego finansowania.
Są też mocne obawy, że obowiązek odpłatności mógłby spowodować u osoby poszkodowanych w wypadkach rezygnację z wezwania pomocy, gdyż obawiałyby się wysokich opłat za jej udzielenie. Dodatkowo samo obliczenie kosztów akcji czy interwencji ratowniczych jest trudne.
Z kolei wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych za akcje ratownicze w górach zdaniem służb ratowniczych również może się wiązać z ryzykiem niepotrzebnego zwlekania z podjęciem decyzji o konieczności wezwania pomocy, co w konsekwencji może wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego lub spowodować konieczność przeprowadzenia dłuższej i bardziej skomplikowanej akcji ratunkowej.
W Polsce w parkach narodowych obowiązuje już coś na kształt obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych. Jest to odpis od biletu wstępu do górskich parków narodowych, który wynosi 15 proc. ceny biletu. Trwają prace nad ustawą o parkach narodowych, aby doprecyzować reguły zapisu, by każdy górski park wspierał ratownictwo górskie.
Źródło: PortalSamorządowy.pl