Akcja ratunkowa Grupy Krakonoskiej GOPR
Źródło: GOPR Karkonosze / facebook

Nie ma planów wprowadzenia płatnych akcji ratowniczych w górach

Temat konieczności ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca często w opinii publicznej, szczególnie po kolejnych doniesieniach o akcjach ratowniczych, kiedy ratowani są turyści, którzy wykazują się lekkomyślnością i bardzo często są kompletnie nieprzygotowani do wysokogórskich wypraw. Często koszty takich wypraw ratowniczych są niebagatelne, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi wykorzystanie śmigłowca.

Pomysł płatnych akcji ratowniczych pojawia się choćby dlatego, że w krajach alpejskich czy np. na Słowacji, koszty takich akcji ratowniczych pokrywane są z polis ubezpieczeniowych, o ile poszkodowany wykupił taką polisę. Jeżeli turysta nie ma takiej polisy, wówczas sam musi ponieść koszty akcji ratunkowej.

Jednak jak poinformował wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – ministerstwo nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w górach – w tej kwestii GOPR i TOPR mają stanowisko zbieżne ze stanowiskiem resortu.
Jak wyjaśnia biuro prasowe MSWiA - aby wprowadzić obowiązek ponoszenia kosztów akcji ratunkowych w górach, musiałyby zostać wprowadzone istotne zmiany w systemie ratownictwa górskiego w Polsce. Przede wszystkim w drodze ustawy musiałyby ulec zmianie sposoby jego finansowania.

Są też mocne obawy, że obowiązek odpłatności mógłby spowodować u osoby poszkodowanych w wypadkach rezygnację z wezwania pomocy, gdyż obawiałyby się wysokich opłat za jej udzielenie. Dodatkowo samo obliczenie kosztów akcji czy interwencji ratowniczych jest trudne.
Z kolei wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych za akcje ratownicze w górach zdaniem służb ratowniczych również może się wiązać z ryzykiem niepotrzebnego zwlekania z podjęciem decyzji o konieczności wezwania pomocy, co w konsekwencji może wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego lub spowodować konieczność przeprowadzenia dłuższej i bardziej skomplikowanej akcji ratunkowej.

W Polsce w parkach narodowych obowiązuje już coś na kształt obowiązkowych ubezpieczeń turystycznych. Jest to odpis od biletu wstępu do górskich parków narodowych, który wynosi 15 proc. ceny biletu. Trwają prace nad ustawą o parkach narodowych, aby doprecyzować reguły zapisu, by każdy górski park wspierał ratownictwo górskie.

Źródło: PortalSamorządowy.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówEgzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR 9 grudzień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregiEgzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w...
Stacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...
Fladry na Babiej Górze 1 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Fladry na Babiej GórzeW piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Zamontowano je, aby zwracały uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie...
Akcja ratunkowa TOPR pod Rysami 2 styczeń 2023
Lilianna Błazenek
Tragiczne wieści z Tatr: 21-latka zginęła spadając 1000 metrów z RysówKoniec roku w Tatrach niestety okazał się tragiczny. W piątek 30 grudnia 21-letnia turystka poślizgnęła się przy schodzeniu z Rysów i spadła...
Zamglone Tatry 23 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy ostrzega - w Tatrach jest mokro i błotniścieIntensywne opady deszczu spowodowały, że na wszystkich szlakach jest bardzo mokro. W reglowych partiach Tatr występuje dużo błota, a na szlakach...
Ilya Markov 22 marzec 2022
Redakcja OutdooroweABC
Co robicie w zimie? Biegamy!Na Uralu, skąd pochodzę mróz czasami dochodzi do 40 stopni. I trzeba sobie radzić w takich warunkach. W końcu jesteśmy sportowcami, nie...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje