Nirmal Purja i Dean Waldo
Źródło: Nirmal Purja facebook

Nirmal Purja cudem przeżył wypadek spadochronowy. Zginął jego instruktor

W ubiegły piątek słynny nepalski himalaista Nirmal Purja (Nimsdai) uczestniczył w dramatycznym wypadku spadochronowym, którego nie przeżył jego brytyjski instruktor Dean Waldo.

Nimsdai przechodził szkolenie doskonalące skoki spadochronowe w okolicach lotniska La Juliana w Sewilli w Hiszpanii, gdzie doszło do wypadku. W trakcie skoku, z niewiadomych dotąd przyczyn spadochrony wspinacza i instruktora zaplątały się i wpadły w korkociąg. Wspinacz zdołał odciąć linki, otworzyć spadochron zapasowy i wylądować, jednak jego partner nie zdążył zrobić tego samego i spadł na pole poza lotniskiem. Purja próbował jeszcze reanimować instruktora, ale w związku z rozległymi obrażeniami, których ten doznał, akcja okazała się bezskuteczna.

Lokalna policja pojawiła się zaraz po tym, jak świadek zgłosił wypadek. Ratownicy przylecieli na pokładzie śmigłowca, ale mogli jedynie potwierdzić śmierć spadochroniarza. W sprawie wypadku zostało wszczęte śledztwo, mające wyjaśnić jego przyczyny.

Według informacji na profilu społecznościowym Nimsdaia mężczyźni pracowali ze sobą przez ostatni tydzień przed wypadkiem, doskonaląc techniki akrobatyki spadochronowej. Dean Waldo był sierżantem służącym w Red Devils – pułku spadochronowym brytyjskiej armii specjalizującym się w pokazach powietrznych.

To nie pierwszy wypadek himalaisty w ostatnim czasie – w zeszłym miesiącu po upadku na paralotni w basie pod Manaslu doznał drobnych urazów pleców.

Nirmal Purja jest byłym żołnierzem Armii Brytyjskiej, w której służył od 2003 do 2018 roku, najpierw w Brygadzie Ghurków, a potem w Royal Navy. W 2019 roku w czasie sześciu miesięcy zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, czym pobił rekord ustanowiony przez Jerzego Kukuczkę o ponad siedem lat. Projekt nazwany „Mission Posiible” zainspirował Netflixa do nakręcenia filmu „14 szczytów: nic nie jest niemożliwe”, który dokumentuje dokonania nepalskiego himalaisty.

Źródło: Nimsdai Purja facebook, explorersweb.com

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówStacja badawcza w Litworowym Kotle 22 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Misja „łowców mrozu” w Czerwonych Wierchach ukończonaPoszukiwacze polskiego bieguna zimna zajmujący się badaniami mrozowisk tatrzańskich ukończyli ważną fazę swojego projektu – 20 czerwca...
Runmageddon 2022 w Bielawie w Górach Sowich 8 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Runmageddon po raz pierwszy trafi w Góry Sowie!Najpopularniejszy w Polsce bieg z przeszkodami po raz pierwszy odbędzie się w Bielawie w Górach Sowich. Zawodnicy spotkają się na trasach...
Montaż siatki ochraniającej roślinność w Karkonoszach 9 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Na karkonoskie szlaki wrócą siatkiKarkonoski Park Narodowy zapowiada montaż specjalnych siatek, które mają ochronić najcenniejsze wysokogórskie murawy przed zadeptywaniem przez...
Szczyt Szatan w słowackich Tatrach Wysokich 27 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Śmiertelny wypadek polskiej turystki w Tatrach SłowackichW niedzielne popołudnie słowaccy ratownicy z Horskiej Zahrannej Służby otrzymali wezwanie na pomoc polskiej turystce, która spadła podczas...
Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022 21 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ostatnie dni zapisów na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022To już ostatnia szansa, aby zapisać się na zawody Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba, które w tym roku odbędą się 24 września, jak...
Jura MTB Race 13-15 sierpnia 9 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Wyścig etapowy JURA MTB Race już w długi weekendOrganizatorzy zapraszają na trzydniowy wyścig etapowy MTB – JURA MTB Race, który odbędzie się w dniach 13-15 sierpnia 2022.

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje