Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregi
Egzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w szeregi GOPR mają czas na przygotowanie się do egzaminu.
Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.
Wymagania dla kandydatów:
- Wiek: ukończenie 18 roku życia,
- Nienaganny stan zdrowia,
- Dobra kondycja fizyczna,
- Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
- Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
- Umiejętność jazdy na nartach.
Egzamin składa się z 3 części:
- Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
- Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
- Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.
Po zdanym egzaminie wstępnym przyszły ratownik zostanie przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpocznie staż kandydacki, który będzie trwać od 2 do 5 lat. W trakcie stażu musi odbyć przynajmniej 240 godzin dyżurów rocznie w stacjach ratunkowych, poznając specyfikę służby górskiej.
Warunkiem przystąpienia do dyżurów będzie ukończenie przez kandydata Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W trakcie szkoleń kandydaci zdobędą wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych, a także wspinaczki i technik linowych. Nauczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.
Po ich zaliczeniu kandydat skierowany zostanie na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmie decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników.
Więcej informacji o wymaganiach i egzaminie na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
Grupa Bieszczadzka GOPR to jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.
Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.
Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR