The North Face Nowa kolekcja
Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR
Źródło: GOPR Bieszczady / facebook

Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregi

Egzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w szeregi GOPR mają czas na przygotowanie się do egzaminu.

Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.

Wymagania dla kandydatów:

  • Wiek: ukończenie 18 roku życia,
  • Nienaganny stan zdrowia,
  • Dobra kondycja fizyczna,
  • Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
  • Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
  • Umiejętność jazdy na nartach.

Egzamin składa się z 3 części:

  1. Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
  2. Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
  3. Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Po zdanym egzaminie wstępnym przyszły ratownik zostanie przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpocznie staż kandydacki, który będzie trwać od 2 do 5 lat. W trakcie stażu musi odbyć przynajmniej 240 godzin dyżurów rocznie w stacjach ratunkowych, poznając specyfikę służby górskiej.

Warunkiem przystąpienia do dyżurów będzie ukończenie przez kandydata Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W trakcie szkoleń kandydaci zdobędą wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych, a także wspinaczki i technik linowych. Nauczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po ich zaliczeniu kandydat skierowany zostanie na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmie decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników.

Więcej informacji o wymaganiach i egzaminie na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Grupa Bieszczadzka GOPR to jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówHorská Záchranná Služba podczas akcji ratunkowej na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Wysokich. 18 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Słowaccy ratownicy pomogli trójce Polaków, którzy utknęli w Tatrach WysokichW sobotni wieczór ratownicy HZS otrzymali zawiadomienie, że troje polskich wspinaczy utknęło na południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu w...
Dolina Kościeliska 1 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Aktualne warunki na szlakach w TatrachTatrzański Park Narodowy informuje, że po opadach deszczu, na szlakach w wielu miejscach, szczególnie tych zacienionych, jest mokro. Dodatkowo na...
Widok z kamery internetowej TOPR na Morskie Oko 16 grudzień 2022
Lilianna Błazenek
W Tatrach jeszcze niebezpiecznej. Ogłoszono lawinową trójkęPogoda w Tatrach znacznie się pogorszyła. TOPR ogłosił już trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych...
Polar Sport Run 2022 1 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Trwają zapisy na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022Organizatorzy zapraszają do zapisów na kolejną edycję kultowej imprezy z najlepszym polarsportowym klimatem, czyli trzeci Polar Sport Run i po...
Góra Kanczendzonga o świcie 11 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Dorota Rasińska-Samoćko - cztery ośmiotysięczniki w ciągu miesiącaPolska himalaistka w ciągu jednego miesiąca (od 28 kwietnia do 28 maja) dokonała wejść na cztery ośmiotysięczniki w Nepalu. Tych osiągnięć...
Tatry Wysokie 8 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
Śmierć polskiego turysty w Tatrach SłowackichDwoje polskich turystów schodziło bez zabezpieczenia linami eksponowanym terenem w rejonie Ponad Ogród Turni w Tatrach Wysokich. 46-latek w pewnym...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje