Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR
Źródło: GOPR Bieszczady / facebook

Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregi

Egzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w szeregi GOPR mają czas na przygotowanie się do egzaminu.

Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.

Wymagania dla kandydatów:

  • Wiek: ukończenie 18 roku życia,
  • Nienaganny stan zdrowia,
  • Dobra kondycja fizyczna,
  • Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
  • Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
  • Umiejętność jazdy na nartach.

Egzamin składa się z 3 części:

  1. Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
  2. Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
  3. Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Po zdanym egzaminie wstępnym przyszły ratownik zostanie przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpocznie staż kandydacki, który będzie trwać od 2 do 5 lat. W trakcie stażu musi odbyć przynajmniej 240 godzin dyżurów rocznie w stacjach ratunkowych, poznając specyfikę służby górskiej.

Warunkiem przystąpienia do dyżurów będzie ukończenie przez kandydata Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W trakcie szkoleń kandydaci zdobędą wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych, a także wspinaczki i technik linowych. Nauczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po ich zaliczeniu kandydat skierowany zostanie na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmie decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników.

Więcej informacji o wymaganiach i egzaminie na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Grupa Bieszczadzka GOPR to jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówŚnieżka 25 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zmiana organizacji ruchu na ŚnieżceKarkonoski Park Narodowy poinformował, że od przyszłego tygodnia nastąpi zmiana organizacji ruchu na Śnieżce. Pracownicy KPN planują...
TPN logotyp 24 marzec 2023
Redakcja OutdooroweABC
TPN komunikat turystyczny z 24 marca 2023 r. Jakie warunki w najbliższy weekend w Tatrach?Tatry zimą to piękny i niepowtarzalny widok, ale także duże wyzwanie dla turystów. Zmienne warunki pogodowe i śniegowe mogą stwarzać...
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Obserwatorium i restauracja na Śnieżce 2 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
10 sierpnia bez opłat za wstęp do Karkonoskiego Parku NarodowegoW dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce odbywa się nabożeństwo w intencji wszystkich ludzi, którzy związali swe zawodowe życie z górami. W tym...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Kamil Warchoł na ściance wspinaczkowej 27 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
W AGH powstaje spersonalizowana stopa protezowa do wspinaczki ściankowejStudenckie Koło Naukowe AGH Rapid Prototyping, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki podjęło się ambitnego zadania...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje