Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR
Źródło: GOPR Bieszczady / facebook

Grupa Bieszczadzka GOPR zaprasza w swoje szeregi

Egzamin dla kandydatów na ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się w dniach 7-8 stycznia 2023 r. Do tego czasu chętni do wstąpienia w szeregi GOPR mają czas na przygotowanie się do egzaminu.

Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.

Wymagania dla kandydatów:

  • Wiek: ukończenie 18 roku życia,
  • Nienaganny stan zdrowia,
  • Dobra kondycja fizyczna,
  • Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
  • Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
  • Umiejętność jazdy na nartach.

Egzamin składa się z 3 części:

  1. Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
  2. Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
  3. Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Po zdanym egzaminie wstępnym przyszły ratownik zostanie przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpocznie staż kandydacki, który będzie trwać od 2 do 5 lat. W trakcie stażu musi odbyć przynajmniej 240 godzin dyżurów rocznie w stacjach ratunkowych, poznając specyfikę służby górskiej.

Warunkiem przystąpienia do dyżurów będzie ukończenie przez kandydata Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W trakcie szkoleń kandydaci zdobędą wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych, a także wspinaczki i technik linowych. Nauczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców.

Po ich zaliczeniu kandydat skierowany zostanie na kurs podstawowy I stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmie decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników.

Więcej informacji o wymaganiach i egzaminie na stronie Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Grupa Bieszczadzka GOPR to jedna z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.

Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

Źródło: Grupa Bieszczadzka GOPR

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPodium kobiet w dwuboju (boulderig + prowadzenie) na Mistrzostwach Europy w Monachium 2022 18 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Janja Garnbret najlepsza w dwuboju na Mistrzostwach Europy Monachium 2022Za nami oficjalna premiera nowego formatu na mistrzostwach – dwuboju, czyli boulderingu i prowadzenia. W Monachium najlepszą zawodniczką okazała...
Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022 21 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Ostatnie dni zapisów na Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba 2022To już ostatnia szansa, aby zapisać się na zawody Polar Sport Run Memoriał im. Wojtka Kozuba, które w tym roku odbędą się 24 września, jak...
Góry Izerskie 1 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza HryncewiczaWystartowały zapisy na kolejną edycję rajdu turystycznego organizowanego w celu upamiętnienia ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy...
Ograniczenia na Słowacji 24 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
W słowackie Tatry od dziś z utrudnieniami na granicy Słowacja wprowadziła dziś czasowe kontrole na granicach. Spodziewać się trzeba kontroli dokumentów i po raz pierwszy od wielu lat kolejek na...
Tatry 9 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Warunki na szlakach w TatrachPo opadach deszczu na szlakach w wielu miejscach jest mokro i bardzo ślisko, szczególnie w miejscach zacienionych. Tatrzański park Narodowy...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje