The North Face Nowa kolekcja
Letnia panorama Tatr
Źródło: Pixabay

W sobotę w Tatrach mogą pojawić się gwałtowne burze

Tatrzański Park Narodowy wydał nowy komunikat turystyczny, w którym ostrzega przed możliwymi burzami i silnym wiatrem dzisiaj w godzinach popołudniowych.

TPN apeluje, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaplanować wycieczkę tak, aby nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicach cieków wodnych.

Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko podczas tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale także w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.

Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów, pod skalne okapy, opierać o skałę oraz nie należy chować się pod drzewami. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, by uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Obecnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki — dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów, Świnicy oraz Orlej Perci. Może wydłużyć to czas trwania wycieczki, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania trasy. Po opadach deszczu, zwłaszcza w miejscach zacienionych, na szlakach jest mokro i miejscami bardzo ślisko. Prosimy, aby zachować szczególną ostrożność.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówGóry Izerskie 1 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza HryncewiczaWystartowały zapisy na kolejną edycję rajdu turystycznego organizowanego w celu upamiętnienia ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy...
Łąka obok schroniska PTTK „Andrzejówka” 20 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Nietypowy pomysł schroniska PTTK „Andrzejówka” na promocję regionuSchronisko znajdujące się Przełęczy Trzech Dolin w Górach Kamiennych poinformowało o nowym projekcie promującym Góry Suche, Przełęcz Trzech...
Śmigłowiec TOPR 1 wrzesień 2022
Lilianna Błazenek
TOPR: w wakacje mniej interwencji, ale więcej ofiar śmiertelnychTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przedstawiło podsumowanie swoich działań w trakcie kończących się wakacji. W porównaniu z tym...
Zamglone Tatry 23 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Tatrzański Park Narodowy ostrzega - w Tatrach jest mokro i błotniścieIntensywne opady deszczu spowodowały, że na wszystkich szlakach jest bardzo mokro. W reglowych partiach Tatr występuje dużo błota, a na szlakach...
Chatka Puchatka 27 wrzesień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kultowa nazwa „Chatka Puchatka” zostaje pomimo kontrowersjiW środowisku turystycznym trwa spór o nazwę nowego obiektu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który powstał na Połoninie Wetlińskiej. Część...
Zamknięty szlak na Kozi Wierch 23 czerwiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięcie szlaku na Kozi WierchOd poniedziałku 27 czerwca do odwołania szlak na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich będzie zamknięty. O zamknięciu czarnego szlaku...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje