Letnia panorama Tatr
Źródło: Pixabay

W sobotę w Tatrach mogą pojawić się gwałtowne burze

Tatrzański Park Narodowy wydał nowy komunikat turystyczny, w którym ostrzega przed możliwymi burzami i silnym wiatrem dzisiaj w godzinach popołudniowych.

TPN apeluje, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaplanować wycieczkę tak, aby nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicach cieków wodnych.

Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko podczas tatrzańskiego lata. Burze najczęściej występują w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale także w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.

Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów, pod skalne okapy, opierać o skałę oraz nie należy chować się pod drzewami. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, by uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Obecnie w Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki — dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów, Świnicy oraz Orlej Perci. Może wydłużyć to czas trwania wycieczki, co należy wziąć pod uwagę podczas planowania trasy. Po opadach deszczu, zwłaszcza w miejscach zacienionych, na szlakach jest mokro i miejscami bardzo ślisko. Prosimy, aby zachować szczególną ostrożność.

Źródło: TPN

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówPożar Gorczańskiej Chaty 30 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Spłonęło schronisko w Ochotnicy Górnej29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej. Pożar został zaobserwowany na dachu około godziny 21.
Dolina pod Reglami 16 październik 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zamknięty fragment Drogi pod ReglamiTatrzański Park Narodowy informuje, że od 18 października do odwołania, zamknięty będzie fragment Drogi pod Reglami na odcinku: Dolina Białego...
Zakończyły się Tatrzańskie Opowieści Mateusza Waligóry 17 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Zakończyła się wyprawa Tatrzańskie Opowieści podróżnika Mateusza WaligóryPolski podróżnik Mateusz Waligóra właśnie zakończył swój trwający ponad miesiąc 500-kilometrowy marsz szlakami turystycznymi w polskich...
niebieski szlak Zazadnia - Wiktorówki 27 lipiec 2022
Sylwia Pachota-Rura
Krótkie zamknięcie niebieskiego szlaku na WiktorówkiTatrzański Park Narodowy informuje o zamknięciu niebieskiego szlaku turystycznego na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach).
Niemieccy turyści dotarli rowerami nad Wielicki Staw w słowackich Tatrach i nad jego brzegiem rozbili obóz 27 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Kontrole turystów w słowackich Tatrach po serii śmiertelnych wypadków Strażnicy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) wraz z ratownikami górskimi Horskiej Záchrannej Služby (HZS) prowadzą akcję...
Bieszczadzka Grupa GOPR 10 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Święto Przewodników i Ratowników Górskich 202210 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, w dniu imienin św. Wawrzyńca, patrona ratowników i...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje