Dzikie spanie w lesie
Źródło: Maciek Mistarz

Dzikie spanie. Legalnie w lesie

Spanie na dziko budzi emocje zarówno wśród nocujących w ten sposób, jak i u zarządzających danym obszarem. Wzrastająca z roku na rok ilość bushcraftowców, survivalovwców, jak i zwykłych śmiertelników spragnionych przebywania w ciszy i spokoju w lesie wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań.

Jak zrobić to legalnie i nie być skazanym na spanie w tłumie na polu namiotowym? Lasy Państwowe po raz kolejny wyciągają rękę do pasjonatów obcowania z naturą.

Początki

W świetle ustawy o lasach z 1991 r. biwakowanie na obszarach Lasów Państwowych poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego jest zabronione. W 2019 roku odbyła się jednak pilotażowa akcja Lasów Państwowych pod hasłem „Zanocuj w lesie”, w ramach której udostępniono 46 miejsc o powierzchni ponad 65 tys. ha z możliwością legalnego przenocowania. Akcji sprzyjał czas pandemii i konieczność spędzania czasu w odosobnieniu, choć nie tylko dlatego cieszyła się ona dużą popularnością. Ze względu na stałe i duże zainteresowanie tematem akcja jest kontynuowana. I choć wakacje powoli dobiegają końca, wciąż warto skorzystać z możliwości legalnego noclegu na terenie Lasów Państwowych, ale na zasadach minimalizmu i samowystarczalności.

Dzikie zasady, czyli kilka zasad dzikowania

Dzikie spanie w lesie
Dzikie spanie w lesie

W każdym z 429 nadleśnictw na terenie kraju wyznaczone zostały specjalne obszary leśne przeznaczone do nocowania na dziko w lesie. Udostępniony teren obejmuje ok. 1500 ha w każdym z nadleśnictw, dzięki czemu każdy pasjonat dzikiego spania może sobie pozwolić na indywidualny kontakt z przyrodą. W jednym miejscu na raz może nocować maksymalnie 9 osób nie więcej niż dwie doby z rzędu. Nocleg powyżej tej ilości i długości należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem do wybranego nadleśnictwa i jest możliwy po uzyskaniu stosownej zgody. Wszystkie miejsca udostępnione są od 1 maja.

Na wyznaczonych obszarach nie wolno palić otwartego ognia ani używać kuchenek gazowych. Bezwzględną zasadą obejmującą wszystkich nocujących na dziko jest porządek. Miejsce biwakowe musi pozostać czyste i nienaruszone, zgodnie z zasadą leave to trace (niezostawiania po sobie śladów).

Siedem zasad Leave to Trace
Idea zasadza się na minimalizacji ingerencji człowieka w środowisko naturalne, z nastawieniem na świadome i odpowiedzialne bycie w lesie.

  1. Planowanie trasy i przygotowanie się do niej to bezwzględne podstawy. Przemyślane przygotowanie się do wyjścia w teren pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.
  2. Noclegi planuj w oparciu o wyznaczone do tego miejsca. Respektuj regulaminy parków narodowych i rezerwatów. Trzymaj się wyznaczonych szlaków, by uniknąć niszczenia chronionych obszarów.
  3. Śmieci zabierz ze sobą. Skoro byłeś w stanie przynieść do lasu pełne opakowania, na czym miałaby polegać trudność zabrania pustych z sobą z powrotem? Niby oczywistość, ale jednak nie dla wszystkich.
  4. Niech otoczenie pozostanie takim, jakie je zastałeś. W parkach narodowych nie zrywaj roślin, nie niszcz drzew. Zasada aktualna zresztą i poza parkami.
  5. Gotuj na kuchence turystycznej, dzięki czemu unikniesz konieczności szukania drewna na ognisko (a rozpalenie którego w czasie suszy lub ulewnego deszczu może być co najmniej kłopotliwe).
  6. W lesie to ty jesteś gościem. Zachowaj więc dystans do zwierząt zarówno na trasie, jak i podczas noclegu. Zabezpiecz pożywienie, by nie kusiło niepotrzebne zwierząt.
  7. Bądź cicho. Nie tylko po to, by nie płoszyć zwierzyny, ale by dać odpocząć innym. W końcu nie jesteś w lesie sam, a i inni zapewne przyszli tu po poszukiwany również przez Ciebie spokój.
Dzikie spanie w lesie
Dzikie spanie w lesie

Czy to dla mnie?

Nie dowiesz się, póki nie spróbujesz. Jeśli ciągnie cię jak natura wilka do lasu, nie zwlekaj. Takie bycie w lesie to doskonała okazja nie tylko do sprawdzenia siebie, ale i do bliskiego przebywania na łonie przyrody. Za cenę pokonania własnego strachu zyskujesz bezcenne doświadczenie obcowania z fauną i florą lasu. Zamiast więc płacić ciężkie pieniądze za ekskluzywny zorganizowany wyjazd na cyfrowy detoks, już dziś po prostu spakuj się i ruszaj do lasu.

Mapę udostępnionych przez Lasy Państwowe obszarów można znaleźć tutaj

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRecenzja buta biegowego The North Face Flight VECTIV™ 13 lipiec 2022
Marcin Kijowski
The North Face Flight VECTIV™. W góry i na asfaltNiby stare przysłowie mówi, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Niby, bo opinie utytułowanych biegaczy i zawodników teamu...
Ścianka wspinaczkowa 25 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jak zacząć się wspinać? Garść porad dla początkujących wspinaczyJeszcze nie tak dawno temu wspinaczka była zarezerwowana tylko dla wybranych i kojarzyła się ze wspinaniem w Alpach, Tatrach lub skałach i...
Serwis OdNowa 22 maj 2023
Redakcja OutdooroweABC
Twój outdoor OdNowa - naprawiaj, nie wyrzucajWspółczesne wyposażenie górskie jest nieodłącznym elementem aktywności na świeżym powietrzu. Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem...
Kuchenka turystyczna 20 maj 2022
Lilianna Błazenek
Gotujemy w terenie: jak wybrać kuchenkę turystyczną?Ruszając na wielodniową wyprawę na szlak nie możesz zapomnieć o zabraniu kuchenki turystycznej – bo niby dlaczego miałbyś rezygnować z...
Biegi górskie 22 kwiecień 2022
Marcin Kijowski
Zbiegaj jak kozicaMówi się, że w biegi górskie wygrywa się na zbiegach. Wystarczy wyłączyć myślenie i… Nie, nie wystarczy.
Buty trekkingowe 11 maj 2022
Lilianna Błazenek
Buty trekkingowe – o czym pamiętać przy ich wyborze?Wybór odpowiednich butów trekkingowych to absolutna podstawa przy planowaniu górskich wycieczek. Nawet najpiękniejsze widoki podczas wędrówek...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje