Górski rower elektryczny MTB
Źródło: Canva.com

Górski rower elektryczny

Rowery elektryczne w wersji MTB są zaprojektowane i przygotowane do jazdy po szlakach górskich, jednak ciągle jeszcze budzą wątpliwości w środowisku rowerzystów przywiązanych do tradycyjnych rozwiązań.

Często słychać opinie, że jest to oszukiwanie tradycyjnej natury jazdy górskiej, która powinna odbywać się bez dodatkowych „wspomagaczy”. Z sezonu na sezon ten typ rowerów wzbudza coraz większe zainteresowanie nawet największych miłośników kolarstwa górskiego. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że podstawową zaletą jazdy na takim e-rowerze jest odciążenie w trakcie ciężkich podjazdów, które potrafią być uciążliwe nawet dla miłośników ekstremalnej jazdy – często klasyczne rowery nie są przystosowane do sporych wzniesień. I dokładnie na takich podjazdach pedałując, możemy uruchomić napęd elektryczny. Zatem pedałujemy jak na tradycyjnym rowerze górskim, jednocześnie odciążając pracę naszych nóg i oszczędzając naszą energię na dalszą jazdę.
Z kolei na prostym odcinku trasy uruchomienie napędu pozwala nam odpocząć i zebrać siły na kolejną jazdę w trudniejszym terenie. Możemy w ten sposób z pomocą wspomagania gospodarować swoją energią, co finalnie pozwoli nam przejechanie dłuższego dystansu i czerpanie przyjemności z jazdy.
Wbrew obiegowym opiniom, elektryczny rower górski to nie jest rozwiązanie dla leniwych, lecz dla aktywnych osób, które potrafią planować, przewidywać i aktywnie współpracować ze swoim pojazdem w trakcie jazdy.

Tradycyjny i elektryczny rower górski — podobieństwa i różnice
Elektryczne rowery górskie posiadają wszystkie rozwiązania, które znajdziemy w tradycyjnych rowerach górskich. Różnią się tym, że jako dodatkowe wyposażenie posiadają silnik elektryczny oraz akumulator, które wspomagają działanie napędu rowerowego. Silnik działa tylko w czasie pedałowania, czyli takim rowerem jeździmy w dokładnie taki sam sposób, jak takim w wersji tradycyjnej. Silnik działa w ten sposób, że kiedy przestajemy pedałować, kończy się wspomaganie przez silnik.
Pedałując rowerem elektrycznym, dodajemy mocy przy każdym ruchu pedałami, więc wrażenia z jazdy są jak na tradycyjnym rowerze, ale dzięki nogom i silnikowi pozyskujemy dodatkowe wspomaganie. Moc silnika kontrolujemy za pomocą zamontowanego na kierownicy pilota. Elektryczne rowery posiadają także tryb bezobsługowy, który automatycznie dobiera siłę wspomagania w zależności od sytuacji na trasie.

Waga roweru elektrycznego
Warto podkreślić podstawową różnicę w wadze pomiędzy klasycznym rowerem górskim a takim w wersji elektrycznej. Każdy rower elektryczny (nawet taki z najlżejszą ramą) będzie sporo cięższy od wersji klasycznej – to efekt wyposażenia roweru w silnik i akumulator.

Maksymalna prędkość wspomagana silnikiem elektrycznym
Elektrycznym rowerem górskim możemy jechać tak szybko, jak szybko potrafimy pedałować. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w Europie, silnik przestanie działać po osiągnięciu prędkości 25 km/h. Oczywiście, możemy nadal pedałować, ale silnik nie będzie już osiągał większej mocy.

Rodzaje zawieszenia w rowerze elektrycznym
Producenci rowerów elektrycznych pozostawili w zasadzie niezmienioną geometrię rowerów e-MTB, wzbogacając je jedynie o akumulator i silnik i starając się je ukryć tak, aby nie były mocno widoczne. Zatem niewprawnym okiem można nie odróżnić klasycznego roweru górskiego od e-bike’a. Dzięki temu rowery te są także przystosowane zarówno do rekreacyjnej jazdy, jak i do wymagających, wyboistych i pełnych trudnych zjazdów i podjazdów tras.
W sklepach rowerowych, tak jak w przypadku klasycznych rowerów, znajdziemy zarówno rowery elektryczne ze sztywnym, jak i pełnym zawieszeniem. Wybierając rodzaj zawieszenia, kierujemy się dotychczasowymi zasadami, czyli rodzajem tras, jakie zamierzamy pokonywać naszym pojazdem. Sztywne zawieszenie pomoże nam w trakcie zjazdów, a pełne zawieszenie sprawdzi się podczas długich przejazdów w trudnym terenie.

Zasięg roweru elektrycznego
O tym, jak długą trasę przejedziemy na jednym ładowaniu akumulatora, decyduje wiele czynników. Przede wszystkim pojemność tegoż akumulatora, moc i sprawność silnika, waga rowerzysty, rodzaj pokonywanej trasy i warunki atmosferyczne. Im więcej energii zużyjemy podczas jazdy, tym szybciej akumulator ulegnie wyczerpaniu. Warto o tym pamiętać planując podróż i odpowiednio wydatkować nasze zasoby w trakcie jazdy.

Podsumowując – elektryczny rower górski MTB to jest dobry wybór dla osób, które kochają trudne i pełne wyzwań trasy. Korzystając ze wspomagania silnikiem, łatwiej poradzimy sobie z najbardziej wymagającą trasą, a dzięki dodatkowej mocy odciążymy swoje kolana w trakcie wykonywania podjazdów i zachowamy energię na dłuższy dystans.

Sprawdź więcej: ogłoszenia rowerowe roweneo.pl

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówTrasa rowerowa w Beskidzie Sądeckim 13 czerwiec 2022
Maciek Mistarz
Gdzie na rower w Beskid Sądecki?Położony nad malowniczą doliną Popradu Beskid Sądecki – z drobnymi wyjątkami – to wciąż jeszcze mało odkryty zakątek dla masowej...
Rower w zimie 23 listopad 2022
Maciek Mistarz
W poszukiwaniu lata zimą, z rowerem do samolotuJesień i deszczowa pogoda nie muszą oznaczać końca sezonu rowerowego. Warto ten czas wykorzystać na wyjazd w cieplejsze strony świata, gdzie...
Rowerowe ultrasy cz. 1 15 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Rowerowe ultrasy cz. 1, Polska. Gdy maraton to za małoO ile imprezy ultra w środowisku biegaczy już na dobre wpisały się w biegowy kalendarz, a długie (lub bardzo długie) dystanse zdziwić mogą...
ULTRA Jura MTB Maraton 23 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Pierwszy ULTRA Jura MTB Maraton już w lipcuDo klasycznych maratonów MTB w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dołączy w tym roku pierwszy maraton w wersji ULTRA. Odbędzie się w...
Uphill Race Śnieżka 2022 19 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
32. Uphill Race Śnieżka już w najbliższą niedzielę21 sierpnia będziemy już po raz 32. kibicować zdobywającym na rowerze najwyższy szczyt Sudetów. W tym dniu wyjątkowo Karkonoski Park Narodowy...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 04.09.2022 16 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor już 4 września!Polar Sport Strefa Outdooru zaprasza już w niedzielę 4 września na wyjątkowe wydarzenie w Krakowie, które powstało przy współpracy z...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje