Wiosenna jazda rowerowa
Źródło: Canva.com

Jak przygotować rower do jazdy wiosną

Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na cieszenie się świeżym powietrzem i pięknem wiosennej przyrody. Jednak jeśli nie przygotujesz odpowiednio roweru, Twoja podróż nie będzie tak przyjemna, jak mogłaby być. Zatem co należy zrobić, aby Twój jednoślad nie zawiódł Cię w trakcie całego sezonu? Poniżej podajemy kilka naszych porad, co należy zrobić, aby być gotowym na nowy sezon.

Oczyszczenie i mycie roweru

Ważne jest, aby po zimie umyć rower, by był gotowy na kolejny sezon. Jeśli zamierzasz przechowywać swój rower w trakcie zimy, dobrym pomysłem jest zrobienie tego jesienią przed odłożeniem go. Mycie powinniśmy zacząć od usunięcia błota i innych większych zabrudzeń typu liście, trawa itp. Następnie myjemy cały rower, najlepiej używając do tego celu specjalnych preparatów. Nie polecamy mycia wodą z płynem do mycia naczyń czy innymi detergentami, gdyż mogą przyczynić się do powstawania korozji, a tego chcemy uniknąć. Na szczęście w sprzedaży możemy znaleźć szereg środków dedykowanych usuwaniu tego typu zabrudzeń (twz. „bike cleanerów”) i takie rozwiązanie polecamy.

Warto pamiętać o łańcuchu rowerowym, który zwykle zbiera sporo piasku i innych drobnych elementów z podłoża. Aby to zrobić, warto zakupić i użyć specjalnego preparatu do czyszczenia łańcucha.

Ostatnim krokiem na tym etapie jest dokładne wytarcie roweru, dzięki czemu lakier nie pozostawi plam i resztek brudu. Rower trzeba przetrzeć w określony sposób, bo jeśli tego nie zrobisz, możesz podrapać lakier. Przede wszystkim należy użyć suchej szmatki i przetrzeć go od góry do dołu. Następnie należy użyć wilgotnej szmatki i przetrzeć rower okrężnymi ruchami. Na koniec ponownie użyj suchej szmatki i jeszcze raz dokładnie wytrzyj rower. W trakcie tej czynności możesz oglądnąć swój rower miejsce po miejscu i dostrzec ew. uszkodzenia, które trudno dostrzec w trakcie codziennej eksploatacji pojazdu.

Kontrola stanu technicznego

  • Łańcuch - podstawowym elementem, który sprawdzamy, jest łańcuch. Zazwyczaj łańcuch wymaga nasmarowania. Jeżeli o to nie zadbamy, będzie niszczał i korodował, co spowoduje mniej wygodną jazdę. A finalnie ogniwa łańcucha będą poruszać się coraz trudniej i może dojść do jego rozciągania się i spadania – co skutkować będzie koniecznością jego wymiany. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan zużycia łańcucha, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Do tego celu warto zakupić specjalne przyrządy, które nie są drogie, aby uniknąć większych wydatków, jeżeli odpowiednio i na czas nie zadbamy o tę część roweru. A zniszczony łańcuch może uszkodzić więcej części jak np. zębatki korby.
  • Hamulce - następnie kontrolujemy stan hamulców. Jazda w niekorzystnych warunkach (deszcz, śnieg, błoto) powoduje szybsze zużycie klocków hamulcowych. Sprawdzamy też stan linek hamulcowych – rozciągnięte linki powodują słabsze hamowanie lub nawet jego brak, a to grozi poważnymi problemami. A sprawne hamulce to podstawa bezpiecznej jazdy.
  • Opony - Często po dłuższej przerwie z opon schodzi powietrze. Zaczynamy od uzupełnienia powietrza i sprawdzenia, czy wentyle trzymają to powietrze. Koniecznie trzeba sprawdzić zużycie bieżnika i poszukać ew. uszkodzeń, które mogą nam sprawić nie lada niespodziankę, kiedy wyjedziemy w trasę. Zużyte opony warto zmienić i nie narażać się na przymusowe przerwy w trakcie wycieczek.
  • Amortyzator - jeżeli nasz rower posiada amortyzator, to zalecana jest jego coroczne serwisowanie. To zapewni mu płynną pracę i dzięki temu unikniemy drogich napraw w wyniku naszych zaniedbań.
  • Oświetlenie - Każdy rowerzysta ma obowiązek posiadania działających świateł w rowerze (zarówno przedniego, jak i tylnego). Przed sezonem i w trakcie sezonu sprawdzamy, czy światła działają prawidłowo. To ogromnie ważne dla zapewnienia naszej widoczności, czyli dla naszego bezpieczeństwa.

Przygotowanie niezbędnika rowerowego

Jak sama nazwa wskazuje – niezbędnik jest niezbędny ;), lecz nie o nazwę to chodzi, a o nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy na rowerze. Dlatego warto skompletować swój własny niezbędnik lub też zakupić jeden z gotowych zestawów – wybór należy do nas.

Co powinno znaleźć się w takim niezbędniku?

Między innymi:

  • zestaw kluczy, czyli np. rowerowy multitool,
  • zestaw naprawczy do opon
  • zapasowa dętka
  • pompka rowerowa
  • apteczka rowerowa
  • …. i wszystko to, co uznamy za konieczne. Każdy wedle uznania może dorzucić do tego zestawu wiele innych elementów, które uważa za niezbędne. I dokładnie o to chodzi – w takim zestawie powinny znaleźć się rzeczy, które uznamy za przydatne nam w sytuacji niespodzianek, które mogą nas spotkać na trasie.

Pamiętajmy, że właściwe przygotowanie naszego jednośladu do sezonu sprawi, że każda wyprawa będzie dla nasz przyjemnością. A do tego nasz rower będzie nam długo i wiernie służył, jeżeli zatroszczymy się o jego kondycję. Oczywiście, pamiętajmy też o naszej kondycji, o nią także warto zadbać – w tym pomoże nam nasz rower. :)

Redakcja OutdooroweABC.pl życzy Wam samych przyjemności podczas wycieczek rowerowych. Udanego sezonu!

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRower w zimie 23 listopad 2022
Maciek Mistarz
W poszukiwaniu lata zimą, z rowerem do samolotuJesień i deszczowa pogoda nie muszą oznaczać końca sezonu rowerowego. Warto ten czas wykorzystać na wyjazd w cieplejsze strony świata, gdzie...
Górski rower elektryczny MTB 10 maj 2022
Daniel Koza
Górski rower elektrycznyRowery elektryczne w wersji MTB są zaprojektowane i przygotowane do jazdy po szlakach górskich, jednak ciągle jeszcze budzą wątpliwości w...
Uphill Race Śnieżka 2022 19 sierpień 2022
Lilianna Błazenek
32. Uphill Race Śnieżka już w najbliższą niedzielę21 sierpnia będziemy już po raz 32. kibicować zdobywającym na rowerze najwyższy szczyt Sudetów. W tym dniu wyjątkowo Karkonoski Park Narodowy...
Trasa rowerowa w Beskidzie Sądeckim 13 czerwiec 2022
Maciek Mistarz
Gdzie na rower w Beskid Sądecki?Położony nad malowniczą doliną Popradu Beskid Sądecki – z drobnymi wyjątkami – to wciąż jeszcze mało odkryty zakątek dla masowej...
Rowerowe ultrasy cz. 1 15 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Rowerowe ultrasy cz. 1, Polska. Gdy maraton to za małoO ile imprezy ultra w środowisku biegaczy już na dobre wpisały się w biegowy kalendarz, a długie (lub bardzo długie) dystanse zdziwić mogą...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 04.09.2022 16 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor już 4 września!Polar Sport Strefa Outdooru zaprasza już w niedzielę 4 września na wyjątkowe wydarzenie w Krakowie, które powstało przy współpracy z...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje