Rower w zimie
Źródło: outdooroweabc.pl

W poszukiwaniu lata zimą, z rowerem do samolotu

Jesień i deszczowa pogoda nie muszą oznaczać końca sezonu rowerowego. Warto ten czas wykorzystać na wyjazd w cieplejsze strony świata, gdzie latem podróż rowerem może być co najmniej uciążliwa. Znaczna część tych ciepłych destynacji wymaga jednak transportu samolotem. Zapakowanie roweru do samolotu pierwszy raz może stworzyć jednak pewien problem, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić, by uniknąć frustracji i cieszyć się podróżą już od momentu pakowania bagaży.

Co przewoźnik, to obyczaj

Rowerem w zimie
Rowerem w zimie

Przy zakupie biletu warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi linii lotniczych odnośnie przewozu sprzętu sportowego. Niektóre z nich pozwalają rower spakować jako bagaż rejestrowany, inne natomiast dopuszczają możliwość przewozu go tylko jako specjalny bagaż sportowy. Za niedopatrzenie w tym temacie przyjdzie nam dopłacić na lotnisku.

W przypadku, gdy regulamin przewoźnika pozwala na transport roweru jako bagażu rejestrowanego, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego dopuszczalną wagę. Może się bowiem okazać, że do roweru uda się nam spakować także znaczną część rzeczy, które znajdą się w sakwach. Śpiwór lub karimata dodatkowo będą stanowić ochronę naszego roweru (jeśli przewozimy go w kartonie). Do bagażu głównego można także dorzucić kask, choć nie powinno być z problemu z przewiezieniem go na pokładzie samolotu.

Rowerem w zimie
Rowerem w zimie

Bezwzględnie (i niezależnie od linii lotniczych) do głównego bagażu należy spakować ostre lub potencjalnie niebezpieczne przedmioty (m.in. multitool, scyzoryk, palnik do kuchenki turystycznej, ale nie butlę z gazem – w samolocie nie ma możliwości jej przewiezienia). Pozostałe rzeczy (najlepiej ubrania) można spakować do drugiej sakwy i zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku wielu przewoźników może być zakup biletu z bagażem podręcznym i dokupienie bagażu sportowego, najlepiej o wadze do 32 kg.

Walizka czy karton?

Przewóz roweru w samolocie zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Dlatego warto się zastanowić, w czym chcemy rower przewieźć. Spakowanie go do specjalnej walizki rowerowej jest dobrą opcją, jeśli takową walizką dysponujemy. Jest to z pewnością droższe rozwiązanie niż karton, ale jeśli boimy się o swój sprzęt, a latamy dużo, warto w walizkę zainwestować.

Jeżeli jednak nasze wyjazdy są okazyjne, powinien wystarczyć zwykły karton rowerowy, który dostaniemy za darmo (lub kupimy za grosze) w sklepie rowerowym.

Rowerem w zimie
Rowerem w zimie

Rower w częściach

Które by to linie lotnicze nie były, w każdych obowiązują podobne zasady pakowania roweru, czy to do kartonu, czy do walizki rowerowej. Należy skręcić kierownicę wzdłuż ramy, odkręcić pedały oraz spuścić powietrze z opon. W przypadku pakowania roweru do kartonu trzeba również odkręcić przednie koło, inaczej rower po prostu się nam nie zmieści.

Dobrze też pamiętać o zabezpieczeniu hamulców, szczególnie gdy mamy hamulce tarczowe. W celu dodatkowego zabezpieczenia można jest je dodatkowo owinąć folią bąbelkową, a między klocki hamulcowe włożyć kawałek tektury. Warto też zabezpieczyć dodatkowo całą przerzutką oraz mechanizm korbowy.

Pakowania roweru warto nie odkładać na ostatnią chwilę, by uniknąć technicznych trudności (np. przy odkręcaniu pedałów, które jeśli są rzadko odkręcane, potrafią sprawić niemały kłopot).

Rowerem w zimie
Rowerem w zimie

Na lotnisku

Podczas odprawy prawdopodobnie po wstępnej kontroli zostaniemy z naszym rowerem skierowani do miejsca odprawy bagażu niewymiarowego. Również tam należy czekać na jego odbiór po przylocie.

W zależności od zaplanowanej trasy należy przemyśleć kwestię przechowania walizki lub kartonu już po przylocie do miejsca docelowego. Przy starcie i powrocie z tego samego punktu walizkę lub karton można zostawić w punkcie przechowalni bagażu (choć czasem bywa to dość kosztowne). O ile na walizkę będziemy zmuszeni raczej znaleźć bezpieczne miejsce przechowania na czas naszej rowerowej podróży, o tyle z kartonem sprawa wydaje się prostsza. Czasem warto porozmawiać z obsługą lotniska, gdyż zdarza się, że mogą wskazać miejsce, w którym nawet bezpłatnie przechowamy nasz karton. Łatwiej jednak jest go po prostu wyrzucić, a przed lotem powrotnym odpowiednio wcześniej zorganizować sobie kolejny w lokalnym sklepie rowerowym (wbrew pozorom to dość częsta, choć ryzykowna praktyka). Takie działanie sprawdzi się również w przypadku, gdy trasa naszej wycieczki nie jest pętlą.

Przy powrocie warto być na lotnisku kilka godzin przed wylotem, by na spokojnie zdążyć zapakować rower, zostawiając sobie nieco czasu na ewentualne przepakowania w przypadku przekroczenia dopuszczalnej wagi bagażu.

Przy lotach z przesiadką należy upewnić się, czy bagaż rejestrowany leci bezpośrednio do miejsca docelowego. Łatwo to sprawdzić podczas odprawy, zwracając uwagę na kod miasta naklejanego na bagaż przez obsługę.

Rowerem w zimie
Rowerem w zimie

Ubezpieczenie

Przed podróżą dobrze jest pomyśleć nie tylko o dodatkowym ubezpieczeniu dla siebie, ale także dla naszego roweru. Szczególnie, że często obsługa lotniska rower traktuje jak bagaż jeden z wielu, daleki od sentymentów. W przypadku poważniejszych uszkodzeń ubezpieczenie może okazać się na wagę złota i pozwoli kontynuować zaplanowaną podróż.

W drogę!

Zabranie swojego roweru na wyjazd samolotowy, choć początkowo może wydawać się kłopotliwe, wbrew pozorom jest całkiem proste. Dodatkowo pozwala nie tylko zaoszczędzić na wypożyczeniu roweru w miejscu docelowym, ale przede wszystkim daje komfort jazdy na sprzęcie, który dobrze znamy i po prostu lubimy.

Sprawdź ciekawe przydatne akcesoria rowerowe: Sklep internetowy z akcesoriami rowerowymi

Sprawdź części rowerowe: Sklep internetowy z częściami rowerowymi

Udostępnij
Przeczytaj więcej interesujących artykułówRowerowe ultrasy cz. 1 15 wrzesień 2022
Maciek Mistarz
Rowerowe ultrasy cz. 1, Polska. Gdy maraton to za małoO ile imprezy ultra w środowisku biegaczy już na dobre wpisały się w biegowy kalendarz, a długie (lub bardzo długie) dystanse zdziwić mogą...
ULTRA Jura MTB Maraton 23 czerwiec 2022
Lilianna Błazenek
Pierwszy ULTRA Jura MTB Maraton już w lipcuDo klasycznych maratonów MTB w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej dołączy w tym roku pierwszy maraton w wersji ULTRA. Odbędzie się w...
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor 04.09.2022 16 sierpień 2022
Sylwia Pachota-Rura
Chodźże na rower z Polar Sport Strefa Outdoor już 4 września!Polar Sport Strefa Outdooru zaprasza już w niedzielę 4 września na wyjątkowe wydarzenie w Krakowie, które powstało przy współpracy z...
Górski rower elektryczny MTB 10 maj 2022
Daniel Koza
Górski rower elektrycznyRowery elektryczne w wersji MTB są zaprojektowane i przygotowane do jazdy po szlakach górskich, jednak ciągle jeszcze budzą wątpliwości w...
Wiosenna jazda rowerowa 6 maj 2022
Sylwia Pachota-Rura
Jak przygotować rower do jazdy wiosnąJazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na cieszenie się świeżym powietrzem i pięknem wiosennej przyrody. Jednak jeśli nie...
Trasa rowerowa w Beskidzie Sądeckim 13 czerwiec 2022
Maciek Mistarz
Gdzie na rower w Beskid Sądecki?Położony nad malowniczą doliną Popradu Beskid Sądecki – z drobnymi wyjątkami – to wciąż jeszcze mało odkryty zakątek dla masowej...

Serwis outdooroweabc.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego. Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptuje